Príjemné ochladenie v horúcich letných dňoch

Horúce letné dni si perfektne užiješ ako v bazéne, tak mobilnej vírivke.

Mobilné vírivky

Ich veľkou výhodou je, že sú nafukovacie a ľahko prenosné. Používať ich môžeš ako v interiéri, tak exteriéri. Páčila by sa ti nafukovacia vírivka u teba doma? Prečítaj si pár rád, ktoré ti s výberom tej najvhodnejšej mobilnej vírivky pomôžu.

1. Rozmery a hĺbka

Pri výbere si daj pozor na rozmery vnútornej kúpacej časti a celkovej konštrukcie. Rozdiely síce nie sú veľké, ale môže sa jednať až o 40 cm. Doma by si mohol zistiť, že si si kúpil vírivku príliš malú, alebo príliš veľkú, pre ktorú nemáš miesto. Zamysli sa tiež nad tým, pre koľko ľudí chceš bazén zaobstarať.

Najčastejšou výškou bazéna je 68 cm, ale môžeš zohnať aj iné veľkosti. Pamätaj na to, že vaňa sa plní aspoň do 80 %, menšie naplnenie by mohlo obmedzovať funkciu trysiek a bazén by mohol mať horšiu stabilitu.

2. Materiál

Vírivky sú vyrobené z laminovaného PVC. Jedná sa o označenie spravidla trojvrstvového PVC.

1. Ťažké a odolné PVC

2. Vnútorná vrstva z odolnej sieťoviny

3. Ťažké a odolné PVC

Laminované PVC by malo byť odolné voči UV žiareniu, ktoré by mohlo zmeniť farbu povrchu bazénu.

3. Filtrácia

Filtrácia je dôležitá pri všetkých bazénoch a je dobré ju k nafukovacej vírivej vani mať. Bez nej sa totiž môže stať, že voda zozelenie a bude zapáchať. Do bazéna sa vojde až 800 litrov vody, o ktorú sa treba starať, pokiaľ ju nechceš meniť každú chvíľu, čo by sa ti skutočne predražilo!

Filtrácia sa vyberá podľa toho, koľko litrov (m3) dokáže prefiltrovať za hodinu. Mala by byť schopná prečistiť vodu v bazéne za hodinu.

4. Počet osôb

Pre 2 osoby​

- ideálne rozmery by mali byť aspoň 156 x 85 x 68 cm

- objem 650 l

Pre 4 osoby​

- vnútorný priemer u kruhového tvaru by mal byť aspoň 150 cm

- objem 930 l

Pre 6 a viac osôb​

- vonkajší priemer sa pohybuje okolo 200 cm

- objem sa pohybuje medzi 930 až 970 l

5. Umiestnenie

Vírivku nemusíš mať stále len vonku alebo vnútri. Pokojne priestory striedaj podľa ľubovôle. Daj si však pozor, kde bazén stojí.


Ideálne je pevné, vyvážené a hladké miesto. Piesok alebo trávnatý porast sa príliš neodporúčajú. Ak sa rozhodneš pre podložku, pamätaj, že by mala byť vodeodolná, pretože by mohla začať plesnivieť a tým bazén zničiť. Ideálnym podložím je dlažba, ktorá by nemala byť klzká.

Ak chceš bazén umiestniť do interiéru, pamätaj, že kvôli bazénu sa zvýši vlhkosť. Miestnosť teda musí byť dobre vetraná a je dobré, ak je obložená dlaždičkami.


Kvôli veľkej hmotnosti naplnenej vírivky je ošemetné ju umiestňovať na poschodia. Ak aj napriek tomu, chceš mať bazén na poschodí, obráť sa na statika, ktorý ti povie, či je táto voľba správna.

6. Kedy budeš vírivku používať

Nafukovacie vírivky nie sú vhodné na celoročné používanie. Napriek tomu, že je výrobným materiálom tvrdený plast, nemusí vydržať mrazivé teploty pod bodom mrazu.

Ak chceš nafukovaciu vírivku používať aj v zime je dobré si k nej zaobstarať špeciálnu termopodložku a termoregulačnú plachtu. Ani tieto opatrenia však nezaručia, že vírivka zimu prežije. Ak si chceš dovoliť luxus v podobe relaxovania v horúcej vode v zime na terase, kúp si takú vírivku, ktorá má tvrdú škrupinu.

7. Funkcie

Trysky

- neplatí, že čím viac trysiek, tým lepšie
- nezáleží na počte trysiek, ale na ich posadení a type
- ideálnou voľbou sú vzduchové a hydromasážne trysky

Vyhrievanie

- vírivé bazény bez vyhrievania využiješ jedine v lete
- vďaka vyhrievaniu môžeš víriku využívať celoročne
- teplotu vyhrievania si môžeš regulovať podľa vlastných potrieb

Nafukovacie bazény

Ak chceš mať doma bazén, ale nechceš robiť zložité stavebné úpravy, vyber si nafukovací bazén. Jeho inštalácia je naozaj jednoduchá a navyše je bezpečný pre deti.

Nafukovací bazén je celý vyrobený z gumy, takže nehrozí, že by sa pri páde ktokoľvek poranil o ostrú alebo tvrdú časť. Tento bazén navyše môžeš umiestniť kamkoľvek. Pamätaj ale, že miesto by malo byť rovné a nemali by na ňom byť kamienky a ostré predmety. Hrozilo by, že sa bazén pretrhne. Ak by sa stalo, že sa bazén poškodí, je jeho oprava veľmi jednoduchá. Trhlinku stačí len zalepiť a môžeš si ďalej veselo užívať čľapkanie. Niektoré bazény majú dokonca lepiacu sadu ako súčasť balenia.

Tvar bazéna je parameter, ktorý je dôležitý kvôli priestoru, ktorý mu môžeš venovať. Kruhový tvar je ideálny pre rodiny s deťmi. Zahráš si v ňom veľa hier a užiješ vodné športy.

Ideálna hĺbka bazéna pre rodiny s malými deťmi je do 100 cm. Nezabudni tiež na filtráciu. Pri takomto objeme vody ju určite nebudeš chcieť meniť každý týždeň. Pre nafukovacie bazény je ideálna kartušová filtrácia, ktorá funguje tak, že sa na nej usadzujú nečistoty z vody, ktorá sa cez ňu prefiltrovala. Výhodou je, že zachytí aj tie najdrobnejšie nečistoty.

Kompletná ponuka bazenov

Záhradné lehátka Záhradné hojdačky Záhradné programy Záhradné súpravy

Osviežujúce sprchovanie 

Ak doma nemáš miesto na vírivku ani na bazén, môžeš sa osviežiť napríklad rýchlou spŕškou. Záhradnú sprchu stačí napojiť na vodovod alebo studňu.

Sprcha Rimini je vyrobená z veľmi odolného umelého ratanu, ktorý má dobré stále vlastnosti. Je odolný proti UV žiareniu, takže sa jeho farba nezmení ani na slniečku. Navyše sa umelý ratan ľahko udržuje, takže na ošetrenie postačí len handrička a voda.

Prečítaj si tiež:

 

Líbí se vám tento článek?

Podobné články