Príjemné ochladenie v horúcich letných dňoch

Horúce letné dni si perfektne užijete ako v bazéne, tak mobilnej vírivke.

Mobilné vírivky

Ich veľkou výhodou je, že sú nafukovacie a ľahko prenosné. Používať ich môžete ako v interiéri, tak exteriéri. Páčila by sa vám nafukovacia vírivka u vás doma? Prečítajte si pár rád, ktoré vám s výberom tej najvhodnejšej mobilnej vírivky pomôžu.

1. Rozmery a hĺbka

Pri výbere si dajte pozor na rozmery vnútornej kúpacej časti a celkovej konštrukcie. Rozdiely síce nie sú veľké, ale môže sa jednať až o 40 cm. Doma by ste mohli zistiť, že ste si kúpili vírivku príliš malú, alebo príliš veľkú, pre ktorú nemáte miesto. Zamyslite sa tiež nad tým, pre koľko ľudí chcete bazén zaobstarať.

Najčastejšou výškou bazéna je 68 cm, ale môžete zohnať aj iné veľkosti. Pamätajte na to, že vaňa sa plní aspoň do 80 %, menšie naplnenie by mohlo obmedzovať funkciu trysiek a bazén by mohol mať horšiu stabilitu.

2. Materiál

Vírivky sú vyrobené z laminovaného PVC. Jedná sa o označenie spravidla trojvrstvového PVC.

1. Ťažké a odolné PVC

2. Vnútorná vrstva z odolnej sieťoviny

3. Ťažké a odolné PVC

Laminované PVC by malo byť odolné voči UV žiareniu, ktoré by mohlo zmeniť farbu povrchu bazénu.

3. Filtrácia

Filtrácia je dôležitá pri všetkých bazénoch a je dobré ju k nafukovacej vírivej vani mať. Bez nej sa totiž môže stať, že voda zozelenie a bude zapáchať. Do bazéna sa vojde až 800 litrov vody, o ktorú sa treba starať, pokiaľ ju nechcete meniť každú chvíľu, čo by sa vám skutočne predražilo!

Filtrácia sa vyberá podľa toho, koľko litrov (m3) dokáže prefiltrovať za hodinu. Mala by byť schopná prečistiť vodu v bazéne za hodinu.

4. Počet osôb

Pre 2 osoby​

- ideálne rozmery by mali byť aspoň 156 x 85 x 68 cm

- objem 650 l

Pre 4 osoby​

- vnútorný priemer u kruhového tvaru by mal byť aspoň 150 cm

- objem 930 l

Pre 6 a viac osôb​

- vonkajší priemer sa pohybuje okolo 200 cm

- objem sa pohybuje medzi 930 až 970 l

5. Umiestnenie

Vírivku nemusíte mať stále len vonku alebo vnútri. Pokojne priestory striedajte podľa ľubovôle. Dajte si však pozor, kde bazén stojí.


Ideálne je pevné, vyvážené a hladké miesto. Piesok alebo trávnatý porast sa príliš neodporúčajú. Ak sa rozhodnete pre podložku, pamätajte, že by mala byť vodoodolná, pretože by mohla začať plesnivieť a tým bazén zničiť. Ideálnym podložím je dlažba, ktorá by nemala byť klzká.

Ak chcete bazén umiestniť do interiéru, pamätajte, že kvôli bazénu sa zvýši vlhkosť. Miestnosť teda musí byť dobre vetraná a je dobré, ak je obložená dlaždičkami.


Kvôli veľkej hmotnosti naplnenej vírivky je ošemetné ju umiestňovať na poschodie. Ak aj napriek tomu, chcete mať bazén na poschodí, obráťte sa na statika, ktorý vám povie, či je táto voľba správna.

6. Kedy budete vírivku používať

Nafukovacie vírivky nie sú vhodné na celoročné používanie. Napriek tomu, že je výrobným materiálom tvrdený plast, nemusí vydržať mrazivé teploty pod bodom mrazu.

Ak chcete nafukovaciu vírivku používať aj v zime je dobré si k nej zaobstarať špeciálnu termopodložku a termoregulačnú plachtu. Ani tieto opatrenia však nezaručia, že vírivka zimu prežije. Ak si chcete dovoliť luxus v podobe relaxovania v horúcej vode v zime na terase, kúpte si takú vírivku, ktorá má tvrdú škrupinu.

7. Funkcie

Trysky

- neplatí, že čím viac trysiek, tým lepšie
- nezáleží na počte trysiek, ale na ich posadení a type
- ideálnou voľbou sú vzduchové a hydromasážne trysky

Vyhrievanie

- vírivé bazény bez vyhrievania využijete jedine v lete
- vďaka vyhrievaniu môžete víriku využívať celoročne
- teplotu vyhrievania si môžete regulovať podľa vlastných potrieb

Nafukovacie bazény

Ak chcete mať doma bazén, ale nechcete robiť zložité stavebné úpravy, vyberte si nafukovací bazén. Jeho inštalácia je naozaj jednoduchá a navyše je bezpečný pre deti.

Nafukovací bazén je celý vyrobený z gumy, takže nehrozí, že by sa pri páde ktokoľvek poranil o ostrú alebo tvrdú časť. Tento bazén navyše môžete umiestniť kamkoľvek. Pamätajte ale, že miesto by malo byť rovné a nemali by na ňom byť kamienky a ostré predmety. Hrozilo by, že sa bazén pretrhne. Ak by sa stalo, že sa bazén poškodí, je jeho oprava veľmi jednoduchá. Trhlinku stačí len zalepiť a môžeš si ďalej veselo užívať čľapkanie. Niektoré bazény majú dokonca lepiacu súpravu ako súčasť balenia.

Tvar bazéna je parameter, ktorý je dôležitý kvôli priestoru, ktorý mu môžete venovať. Kruhový tvar je ideálny pre rodiny s deťmi. Zahráte si v ňom veľa hier a užijete vodné športy.

Ideálna hĺbka bazéna pre rodiny s malými deťmi je do 100 cm. Nezabudnite tiež na filtráciu. Pri takomto objeme vody ju určite nebudete chcieť meniť každý týždeň. Pre nafukovacie bazény je ideálna kartušová filtrácia, ktorá funguje tak, že sa na nej usadzujú nečistoty z vody, ktorá sa cez ňu prefiltrovala. Výhodou je, že zachytí aj tie najdrobnejšie nečistoty.

Kompletná ponuka bazenov

Záhradné lehátka Záhradné hojdačky Záhradné programy Záhradné súpravy

Osviežujúce sprchovanie 

Ak doma nemáte miesto na vírivku ani na bazén, môžete sa osviežiť napríklad rýchlou spŕškou. Záhradnú sprchu stačí napojiť na vodovod alebo studňu.

Sprcha Rimini je vyrobená z veľmi odolného umelého ratanu, ktorý má dobré stále vlastnosti. Je odolný proti UV žiareniu, takže sa jeho farba nezmení ani na slniečku. Navyše sa umelý ratan ľahko udržuje, takže na ošetrenie postačí len handrička a voda.

Prečítajte si tiež:

 

Líbí se vám tento článek?

Podobné články