Relaxuj na hojdačke a na lehátku

Ako inak si užiť to pravé leňošenie počas horúcich dní, ako na príjemnom lehátku alebo na pohodlnej hojdačke? K tomu pravému relaxovaniu potrebuješ ten pravý nábytok.​

Lehátka pre skutočnú relaxáciu

Záhradné lehátko je tvarované tak, aby zodpovedalo prirodzenému stočeniu chrbtice a ty si si mohol naozaj odpočinúť. Zabudni na bolesti chrbta alebo krčnej chrbtice. Na záhradnom lehátku by si sa mal cítiť pohodlne.

Než sa rozhodneš pre kúpu záhradného lehátka, pouvažuj, ako často ho budeš používať, ako veľmi sa chceš o nábytok starať a koľko peňazí zaň chceš minúť.

Záhradné lehátka sa najčastejšie vyrábajú z dreva, umelého ratanu a kovu. Každý materiál však potrebuje individuálnu starostlivosť.

Drevené záhradné lehátka 

Sú obľúbené hlavne u tých, ktorí milujú prírodné materiály. Ľahko zapadne do konceptu záhrady, ale môžeš ho umiestniť aj pod drevenú pergolu. Obstarávacia cena nie je nijako závratná, ale pamätaj na to, že cena často býva odrazom kvality. Drevo je materiál, ktorý je náročnejší na údržbu. O lehátko sa musí pravidelne starať, aby sa predĺžila jeho životnosť a bolo stále krásne na pohľad. Prečítaj si o nábytku z dreva.

 

Záhradné lehátka z umelého ratanu

Ich obľúbenosť sa stále zvyšuje. Nábytok z umelého ratanu nájde svoje uplatnenie dokonca aj v interiéroch alebo zimných záhradách. Výhodou záhradných lehátok z umelého ratanu je ľahkosť, dobrá stabilita a nenáročná údržba. Umelý ratan je na prvý pohľad na nerozoznanie od prírodného. Jeho výhodou však je, že nepraská, je dostupný v mnohých farbách a je odolný voči poveternostným vplyvom. O umelom ratane sa viac dozvieš v tomto článku.

Kovové záhradné lehátka 

Najčastejším výrobným materiálom je hliník a oceľ. Lehátka môžu byť skladacie, hojdacie alebo polohovacie. Veľmi obľúbená je kombinácia kovu s textilným alebo ratanovým výpletom.

Hojdanie ukľudňuje 

Hojdanie je skvelá činnosť, ktoré uvoľňuje svalovú stuhnutosť, vyvoláva pocit pohody a vnútorného pokoja a zlepšuje krvný obeh. Hojdanie si môžeš dopriať v podobe klasických záhradných hojdačiek, alebo veľmi populárnych záhradných sietí.

Záhradné siete 

Než sa rozhodneš, že si kúpiš záhradnú sieť, zamysli sa nad tým, či máš miesto na zavesenie alebo si budeš musieť zaobstarať stojan na zavesenie. Pri výbere sa zameraj na nosnosť, materiál, z ktorého je sieť vyrobená a na maximálny počet osôb.

Relaxovanie v hojdacej sieti je viac ako príjemné. Priprav sa na to, že v nej často zaspíš. Sieť sa totiž používala, a niekde stále používa, ako náhrada za posteľ, takže je koncipovaná tak, aby sa v nej veľmi pohodlne ležalo.

Hojdaciu sieť môžeš umiestniť ako do exteriéru, tak interiéru. Do izieb sú však vhodnejšie závesné kreslá, pretože nie sú tak náročné na priestor.

Sieť môžeš zavesiť medzi dva stromy, alebo na špeciálny stojan, ktorý sa hodí ako dovnútra, tak von. Stojany sú vyrobené buď z dreva, alebo kovu. Tvar je prispôsobený buď hojdacej sieti, alebo kreslu. Ideálne je, ak je konštrukcia výškovo i dĺžkovo nastaviteľná.

Záhradnú sieť vyberaj podľa materiálu, maximálnej nosnosti a počtu osôb, ktoré môžu v sieti ležať.

Materiál

  • väčšina záhradných sietí sa vyrába zo 100 % bavlny, ktorá je veľmi príjemná na dotyk a navyše ju môžeš vyprať
  • k dostaniu je tiež kombinácia bavlny a polyesteru​
  • zvoliť môžeš aj sieť zo 100% nylónu​

Počet osôb

  • single – sieť pre jednu osobu, maximálna nosnosť sa pohybuje medzi 100 až 120 kg
  • double – sieť pre dve osoby, ktoré majú nosnosť až 160 kg
  • XXL – sieť pre celú rodinu, jej nosnosť je až 200 kg

Záhradné hojdačky

Záhradná hojdačka je skvelá voľba pre všetkých vyznávačov netradičného leňošenia. Čo môže byť lepšie, ako si s oroseným drinkom sadnúť na hojdačku do prírody?

Ak si chceš vybrať tú najlepšiu záhradnú hojdačku, daj si pozor na maximálnu nosnosť. Porozmýšľaj tiež nad tým, či na hojdačke budeš sedieť dennodenne, alebo bude slúžiť len ako spestrenie. Pozor si daj tiež na stabilitu, konštrukciu a materiál, ktorý bol pre výrobu hojdačky použitý. Dôležitým bodom je tiež pohodlie! Veď preto si hojdačku kupuješ!

Na čo sa zamerať pri výbere:

  • maximálna nosnosť
  • počet osôb
  • výrobné materiály

Materiály

Kov - veľkou výhodou kovových hojdačiek je ich prijateľná cena. Nie každá kovová hojdačka sa bude do prírodného prostredia hodiť. Preto pamätaj na vhodne zvolené farby. Ak však chceš mať z hojdačky solitér záhrady, pusť sa pokojne do odvážnejších farebných kombinácií.

Drevo - hojdačka vyrobená z toho prírodného materiálu jednoducho splynie s exteriérom záhrady a vytvorí miesto, ktoré budeš rád navštevovať. Obstarávacia cena je o niečo vyššia, ale za dlhú životnosť dreva to stojí.

Chráň sa pred slniečkom 

Letné dni pozývajú na leňošenie. A je jedno, kam si postavíš lehátko alebo kde roztiahneš deku. Nie vždy sa však pred slniečkom môžeš schovať pod strom. Jednoduchým riešením je slnečník, ktorý si môžeš postaviť, kam chceš.

Ak si chceš zaobstarať slnečník, venuj pozornosť jeho konštrukcii, pretože tá zaisťuje stabilitu. Pokiaľ si zaobstaráš veľký slnečník, ktorý nebudeš každý deň schovávať, mala by byť jeho konštrukcia pevná. Dobrou voľbou je exotické drevo alebo dub. Drahšie modely môžu mať kovovú konštrukciu vyrobenú z nehrdzavejúcich zliatin.

Stabilitu slnečníka zabezpečuje stojan. Ten by mal zabrániť vyvráteniu slnečníka i počas silného vetra. Vybrať si môžeš nádobu, ktorá sa plní pieskom, alebo vodou. Ďalšou možnosťou je betónová doska s kovovou konštrukciou. Dizajnovou záležitosťou sú ozdobné stojany z lešteného kameňa.

Okrem stability si pri výbere daj pozor aj na roztváranie. Väčšie modely by mali byť roztvárané cez kľučku, alebo lankový systém s kladkou a závažím.

Dôležité je tiež poťahová látka. Chybu neurobíš, ak zvolíš impregnovanú látku. Budeš potom mať istotu, že ťa ani letná dažďová prehánka nevyženie z terasy alebo záhrady. Najčastejšie sa na výrobu poťahovej látky používa bavlna alebo polyester. Látka musí byť dokonale napnutá, mala by byť nekrčivá a stálofarebná.

Záhradné slnečníky s bočnou nohou 

Veľkým hitom sa stali lampiónové alebo lampové slnečníky. K videniu sú najčastejšie na záhradkách pred kaviarňami, ale stále častejšie sa stávajú doplnkom klasických záhrad. Ich veľkou prednosťou je presunutie stredovej tyče na bok. Slnečník nezavadzia pri sedení a nevytvára bariéru medzi ľuďmi sediacimi napríklad pri stole. Vďaka bočnej konštrukcii môžeš dáždnik ľubovoľne polohovať a je veľmi stabilný aj vo vetre. Výkyvný systém vrchlíka sa postará aj o odvrátenie žiary zo zapadajúceho slniečka

Prečítaj si tiež:

 

Líbí se vám tento článek?

Podobné články