Letná sezóna s poriadnou grilovačkou

Čo sa najviac spája s letom? Teplo, voda, priatelia a grilovanie. Kedy inokedy zažiješ tú chuť dobre prepečeného steaku a tak akurát chrumkavej zeleniny, ako keď ich dáš dole z grilu?
Ak uvažuješ o tom, že si zaobstaráš záhradný gril, prečítaj si zopár rád, ktoré ti s výberom pomôžu.

Zamysli sa nad tým:

 • ako často chceš grilovať
 • kde budeš grilovať
 • pre koľko ľudú sa bude grilovať
 • kam gril uskladníš
 • koľko do neho chceš investovať

Na výber máš grily:

1. Elektrické

 • môžeš grilovať nielen vonku, ale aj doma alebo na balkóne
 • je závislý na prívode elektrickej energie

2. Plynové

 • rýchle rozohriatie
 • vyššie obstarávacie náklady

3. Na drevené uhlie

 • patrí medzi lacnejšie modely
 • nezameniteľná chuť jedla

Gril na drevené uhlie

Pokrmy, najmä mäso, ktoré pripravíš na drevenom uhlí, má nezameniteľnú chuť a vôňu, ktorá pripomína prípravu na otvorenom ohni. Veľkou výhodou týchto grilov je priaznivá obstarávacia cena. Nevýhodou je odkvapkávanie mastnoty do uhlíkov.

Na výrobu sa najčastejšie používajú plechy, ktoré sú ľahké, alebo liatina, ktorá je síce o niečo ťažšia, ale o to stabilnejšia a lepšie drží teplo.

Najčastejší tvar je guľatý alebo obdĺžnikový. Výhodou okrúhleho tvaru je, že dosiahneš rovnomernejšiu tepelnú úpravu. Obdĺžnikový tvar je zase vhodný pre väčšiu spoločnosť, pretože sa na grilovací rošt zmestí viac porcií.

Bezpečnosť predovšetkým

Aby si predišiel popáleninám, daj si dobrý pozor na stabilitu grilu, riešenie ohniska a popolníka. Oheň sa nesmie rozšíriť do okolia. Plechy by mali mať dostatočnú hrúbku. Samozrejmosťou je použitie potravinársky nezávadných materiálov.

Prikladanie by malo byť bezpečné ako pre teba, tak pre jedlo, ktoré sa opeká na rošte. Pokiaľ má gril dvojplášťové telo, nemusíš sa báť popálenín. Dôležité je, aby madlá a úchytky boli z nerezovej ocele, o ktorú sa nepopáliš. Grilovacia mriežka by mala mať tiež madlá, aby sa s ňou dobre manipulovalo.

Samotný rošt by mal byť pokrytý kvalitným smaltom a mal by zaberať maximálnu plochu, aby sa teplo rozvádzalo do celého priestoru rovnomerne. Ideálna plocha na grilovanie pre 4člennú rodinu by mala byť aspoň 1500 cm2.

Hmotnosť

Hmotnosť plechových grilov na drevené uhlie sa pohybuje medzi 4-10 kg. Takže s nimi môžeš jednoducho manipulovať a rozhodnúť sa či urobíš grilovačku na začiatku, alebo konci záhrady.

Záhradný stôl

Záhradný stôl vyberaj podľa toho, na aké účely bude slúžiť. Podľa toho si vyberieš, či bude stôl veľký alebo malý a akú bude mať výšku. Priestor na záhrade ti napovie, či zvoliť guľatý, oválny alebo hranatý tvar stola..

Malé záhradné stolíky

najlepšou voľbou pre odkladanie riadu. Ich rozmer sa pohybuje okolo 90 cm. Najčastejšie sa používa na odkladanie pitia, občerstvenia, ale aj kníh a ďalších vecí, ktoré používaš počas relaxácie na záhradke. Dobrou voľbou je aj tzv. servírovací stôl, ktorý má kolieska, takže s ním môžeš ľahko manipulovať.

Veľké záhradné stoly

Ak rád usporadúvaš párty, oslavy, návštevy sú u teba pečené varené, alebo len rád stoluješ vonku, rozhodni sa pre vonkajší jedálenský stôl. Jeho rozmer je okolo 130 cm.

Chýba ti na záhrade vhodný záhradný nábytok, ktorý ti poskytne dostatok miesta na sedenie a dostatok komfortu pri relaxovaní? Pozri sa na kompletnú ponuku záhradného nábytku a prečítaj si článok o tom, ako vybrať ten najvhodnejší záhradný nábytok.

Prečítaj si tiež:

 

Líbí se vám tento článek?

Podobné články