Poradíme, ako vybrať záhradný nábytok

Tiež si cez leto užívaš sedenie na záhrade alebo balkónovej terase s priateľmi? Dáte si dobré víno, ugrilujete skvelý steak a užívate krásne počasie. Aby si si príjemné chvíľky užil do poslednej kvapky, mal by si zvoliť kvalitný a pohodlný záhradný nábytok.​ 

Skôr ako pôjdeš do obchodu

Záhradného nábytku je na trhu dostať celý rad. Pamätaj na to, že nábytok by mal byť skladný a mal by sa ľahko udržiavať. Nezabudni taktiež popremýšľať o:

1. Umiestnenie nábytku

Budeš mať nábytok pod zastrešenou terasou, polozakrytou pergolou alebo v priestore, kde žiadne zastrešenie nie je? Pokiaľ bude na nábytok pršať, musí byť vyrobený z odolného materiálu.

Zastrešený priestor

- nábytok, ktorý bude pod strechou, môže byť vyrobený z prírodných materiálov, ako je: ratan, banánový list, vodný hyacint alebo chúlostivejšie drevo

Otvorený priestor

- v tomto prípade vyber taký nábytok, ktorý je vyrobený z tých najodolnejších materiálov

- počítaj s tým, že na nábytok bude pršať, svietiť slniečko, padať prach a peľ

- medzi odolné materiály patrí: umelý ratan, kvalitný plastový nábytok, hliník a teakové drevo

2. Typ nábytku

Rozmysli si, na aký účel budeš záhradný nábytok používať. Chceš u neho pravidelne obedovať, raňajkovať a večerať, alebo si chceš užiť skutočný relax?

Pravidelné stolovanie

- dôležitá je výška a hĺbka sedu

- sedací materiál by mal byť príjemný, dobrou voľbou sú textilné podsedáky na záhradný nábytok, ktoré zaručia ten pravý komfort počas sedenia

Relaxácia

- pre skutočný odpočinok si vyber taký nábytok, ktorý je polohovateľný a komfortný

- skvele si odpočinieš nielen na lehátkach, ale aj na hojdačkách

- zaujímavou alternatívou ku klasickým hojdačkám sú hojdacie siete, ktoré jednoducho pripevníš medzi dva stromy alebo na špeciálny stojan

 

Lehátka Hojdacie siete Záhradné hojdačky

3. Materiál nábytku

Plast 

Veľmi obľúbený materiál pre svoju nízku obstarávaciu cenu.

+ plastový záhradný nábytok je ľahký a ľahko prenosný
+ nie je náročný na údržbu, postačí len voda a handrička a trocha saponátu
- najlacnejší plast má veľmi krátku dobu životnosti
- môže sa lámať a praskať
- lacnejšie varianty nie sú odolné voči slnečnému žiareniu a dochádza k blednutiu farieb

Ratan 

Veľmi obľúbený je záhradný nábytok z umelého ratanu. Na trhu sa objavuje niekoľko druhov ratanového nábytku a nie všetky sú kvalitné. Pri výbere sa zameraj hlavne na konštrukciu nábytku. Drevená konštrukcia je úplne nevhodná pre vonkajšie použitie. Nábytok s touto konštrukciou je síce lacný, ale jeho životnosť je naozaj krátka. Železná konštrukcia je lepšia, ale tiež nie je ideálnou voľbou. Nábytok môže mať životnosť 3-4 roky, ale priprav sa na to, že z nábytku bude odkvapkávať hrdza. Dobrá konštrukcia je oceľová, nábytok s touto konštrukciou by mal byť chránený pred priamym dažďom. Ideálnou voľbou je konštrukcia z hliníka.

+ príjemná cena

+ nízka hmotnosť

+ nábytok dýcha, počas sedenia sa nepotíte

+ odolný voči výkyvom počasia (extrémne výkyvy teplôt mu neprospievajú)

 + ľahká údržba - ratanový výplet môže mať rôznu kvalitu, tie najlacnejšie budú najmenej kvalitné

- ratanový výplet môže mať rôznu kvalitu, tie najlacnejšie budú najmenej kvalitné

Vieš, že nábytok z plastu aj umelého ratanu musíš na zimu schovať? Ak by nábytok zmrzol, hrozilo by jeho popraskanie a drobenie..

Drevo 

Drevo je veľmi obľúbeným materiálom, ktorý so záhradou ladí a prirodzene ju dopĺňa. Ak chceš záhradný nábytok z dreva, počítaj s jeho náročnejšou údržbou, najkvalitnejší drevený nábytok sa vyrába z exotických drevín. Najčastejšie v obchodoch nájdeš drevený záhradný nábytok vyrobený z eukalyptu, severoamerického agátu, meranti a teaku.

Teakové drevo

Teakové drevo je odolné aj voči extrémnym podmienkam. Obsahuje teakový olej a kaučuk, takže ho pokojne môžeš nechať vonku cez celú sezónu. Je odolný voči vetru, dažďu, mrazu, striedaniu teplôt, plesniam a hmyzu.

+ skvele sa hodí do záhrady
+ krásny na pohľad
+ pohodlný
- častá a namáhavejšia údržba (lakovanie, voskovanie, morenie atď.)
- väčšia hmotnosť
- vyššia nákupná cena

Už sa tešíš na záhradné párty s priateľmi? Okrem vhodného nábytku určite oceníš aj záhradný gril, pretože tú pravú atmosféru vytvorí vôňa a chuť grilovaného mäsa. Pozri sa na ponuku záhradných grilov a prečítaj si, ako vybrať ten správny záhradný gril.

Prečítaj si tiež:

 

Líbí se vám tento článek?

Podobné články