recyklacia elektrospotrebicov
recyklacia elektrospotrebicov

Recykluj staré elektrospotrebiče s OKAY a šetri peniaze aj planétu

Recyklácia elektrospotrebičov je proces, vďaka ktorému môžeme znovu využiť materiály a súčiastky, ktoré by inak skončili na skládke. Šetríme tým prírodné zdroje, energie a znižujeme znečistenie životného prostredia.

  • Znížime objem odpadu a potreby skládkovania.
  • Zníženie spotreby energie a emisií skleníkových plynov pri výrobe nových materiálov.
  • Záchranne cenných surovín, ktoré by inak boli stratené.
  • Prevencia úniku nebezpečných látok do životného prostredia.
Zobraziť mapu predajní

Ako recyklovať elektrospotrebiče?

Stačí len vymeniť nový spotrebič, ktorý si u nás objednáš, za nový rovnakého typu. Napríklad, ak si zaobstaráš novú chladničku, môžeš vodičovi vrátiť späť svoju starú chladničku, ale nie napríklad práčku alebo mikrovlnku.

Ako prebieha recyklácia elektroodpadu pri OKAY?

  • Bezplatne odovzdaj svoje vyslúžilé spotrebiče na našej predajni alebo ich nechaj odviezť našimi vodičmi. Tvoje staré spotrebiče potom dopravíme k recyklačnej spoločnosti na spracovanie.
  • Recyklačná spoločnosť najskôr z elektrospotrebičov odstráni nebezpečné látky, ako sú ortuť, kadmium alebo brómované spomaľovače horenia. Ak by tieto látky unikli do pôdy alebo vody, mohli by ohroziť naše zdravie aj planétu.
  • Potom sa elektrospotrebiče rozoberú na jednotlivé komponenty, ako sú kovy, plasty, sklo a vzácne zeminy. Tieto materiály sa oddelia pomocou moderných strojov, ktoré dokážu rozpoznať ich druh a vlastnosti.
  • Nakoniec sa získané materiály použijú na opätovnú výrobu nových produktov. Napríklad z recyklovaných kovov sa môžu vyrobiť nové plechovky, autá alebo nábytok. Z recyklovaných plastov sa môžu vyrobiť nové obaly, hračky alebo textílie.
recyklacia elektrospotrebicov

Čo s batériami, akumulátormi a žiarovkami?

Okrem elektrospotrebičov môžeš v našich predajniach odovzdať použité batérie, akumulátory a žiarovky. Tieto produkty tiež obsahujú nebezpečné látky, ktoré by nemali končiť v bežnom odpade. My sa postaráme o to, aby boli tieto produkty zrecyklované a potom využité na opätovnú výrobu.

Zaujíma ťa téma ohľaduplného prístupu k životnému prostrediu? Prečítaj si viac v našom článku, prečo recyklovať vyslúžilé elektrospotrebiče.

Dôveruj OKAY a recykluj s nami

Všetci dohromady môžeme urobiť oveľa viac. Pripoj sa k našej snahe ochrániť planétu a šetriť peniaze tvoje peniaze.

Objednaj si nový spotrebič a my ti ten starý zadarmo odvezieme. Každý krok, ktorý urobíme smerom k recyklácii elektrospotrebičov, má veľký vplyv na udržateľnosť a ochranu našej planéty pre budúce generácie.