- Smartfóny – Vďaka operačnému systému (OS) disponujú aplikáciami, možnosťou surfovať po internete alebo vybavovať elektronickú korešpondenciu a schopnosťou prehrávať multimédiá.
- Tlačidlové telefóny – Nemajú OS a oproti smartfónom ponúkajú len základné funkcie ako volanie, posielanie SMS správ, kalkulačku alebo napríklad budík. Ich výhodou je väčšia odolnosť a výdrž batérie. Sú vhodným typom telefónu pre seniorov alebo deti.
OKAY tip: S výberom nového mobilného telefónu vám pomôže náš článok Ako vybrať mobilný telefón.
Inteligentné telefóny (smartfóny) a ich rozdelenie podľa operačného systému
Základné rozdelenie smartfónov je podľa ich operačného systému. Rozlišujeme dva najrozšírenejšie typy operačných systémov: Android a iOS. Oba systémy majú svoje výhody a nevýhody. Na ich hlavné rozdiely sa pozrieme.
Mobily s OS Android
Mobily s operačným systémom Android sú na trhu s mobilnými telefónmi najviac rozšírené. Môžeme ich rozlišovať podľa výrobcov, veľkostí, cenových kategórií alebo napríklad podľa fotoaparátu. Na výber sú stovky a stovky telefónov.
Výhody

- Rozmanitý výber mobilov s OS Android
- Nastaviteľné užívateľské prostredie telefónu
- Pri vybraných telefónoch podpora pamäťových kariet
- Lepšia konektivita s ostatnými zariadeniami
Nevýhody

- Menej časté aktualizácie
- Menšia plynulosť systému u najlacnejších modelov
Mobily Apple iPhone s iOS
Mobily s operačným systémom iOS sú vyrábané len spoločnosťou Apple, čo je zároveň ich najväčšou prednosťou. Vďaka jedinému výrobcovi sú dokonale optimalizované a patria medzi kvalitnejšie produkty na trhu.
Výhody

- Lepšie optimalizované
- Kvalitný fotoaparát
- Vzájomná kompatibilita s Apple zariadeniami
Nevýhody

- Vyššia cena
- Obmedzená ponuka telefónov s iOS
Odolné telefóny
Či už s OS alebo bez neho, ponúkajú odolné telefóny zvýšenú odolnosť či už proti prachu, vode alebo nárazu. Základom je odolná vystužená konštrukcia, dobré tesnenie a ochrana displeja. Odolné telefóny sa delia podľa ich certifikácií:
- IP67 – Najčastejšia certifikácia zaručujúca maximálnu možnú ochranu proti vnikaniu cudzích častíc (najčastejšie prachu) a zaručujúca fungovanie telefónu v hĺbke jedného metra pod vodnou hladinou po dobu 30 minút..
- IP68 – Vyšší stupeň ochrany. Oproti predošlému ponúka navyše ochranu proti vniknutiu vody pri trvalom ponorení do hĺbky stanovenej výrobcom.
Rozdelenie mobilov podľa ceny – od najlacnejších po luxusné
Občas je zložité určiť, u akej sumy končia základné triedy modelov a u ktorej už začínajú luxusné vyššie triedy. Tu ponúkame rozdelenie mobilných telefónov podľa ceny:
Displej – správny výber veľkosti a rozlíšenia
Dnešný trh s mobilnými telefónmi ponúka bohatý výber uhlopriečok telefónov a ich rozlíšenie. Najčastejšie začínajú na uhlopriečke 5 palcov a končia na uhlopriečke ľahko nad 6. Rovnako ako uhlopriečka, je dôležité aj rozlíšenie telefónu, ktoré ovplyvňuje výslednú kvalitu obrazu, a pomer strán určujúci tvar obrazovky telefónu. Dlhodobo najobľúbenejšie sú takzvané bezrámčekové mobily, ktorých displeje zaberajú najmenej 78 % prednej strany telefónu.
Delenie telefónov podľa veľkosti uhlopriečky
- Mobilné telefóny s displejom do 5″ – ponúkajú kompaktný praktický rozmer, pohodlne sa zmestia do ruky a je možné ich bez problémov schovať do vrecka.
- Mobilné telefóny s displejom od 5,1″ až 5,9″ – sú kompromisom medzi praktickosťou a pohodlným sledovaním multimédií.
- Mobilné telefóny s displejom väčším ako 6″ – sú správnou voľbou pre každého milovníka filmov či hier.
Procesor telefónu – jeho frekvencia a počet jadier
Procesor je kľúčovým komponentom každého mobilného telefónu. Ovplyvňuje výkon telefónu, jeho plynulosť a rýchlosť. Jeho výkon závisí od počtu jadier a frekvencie, na ktorej beží. Veľmi zjednodušene povedané: čím vyšší počet jadier a čím vyššia frekvencia, tým je procesor rýchlejší a výkonnejší.
Operačná pamäť telefónu – aká je ideálna?
Veľkosť pamäte RAM je pre mobilné telefóny dôležitá z hľadiska výkonu a plynulosti prostredia. Viac pamäte využijete pri multitaskingu či hraní náročných hier.
- Mobilné telefóny s 1 až 2 GB RAM – ideálne na bežné používanie, prácu so základnými aplikáciami či surfovanie po internete.
- Mobilné telefóny s 3 až 5 GB RAM – poradia si s väčším počtom aplikácií na pozadí, prácu s multimédiami a ich následné prezeranie.
- Mobilné telefóny s viac ako 6 GB RAM – najvýkonnejšie telefóny pre tých najnáročnejších užívateľov, špička na trhu.
Kapacita úložiska – koľko miesta potrebujete?
Ideálna veľkosť úložiska sa veľmi líši v závislosti na potrebách užívateľa. Niekto potrebuje veľký priestor na ukladanie, niekomu vystačí miesto na pár fotiek. Tu je základné delenie:
- Mobilné telefóny s 32 GB a menej – postačia na základné aplikácie, niekoľko hier, zásobu e-kníh, fotky a pesničky.
- Mobilné telefóny s 64 GB – stredná trieda, ktorá ponúka miesto pre aplikácie, hry a multimédiá vrátane HD videozáznamov.
- Mobilné telefóny s 128 GB a viac – ideálne riešenie pre náročných užívateľov, dostatok miesta na hry, multimédiá v najvyššej kvalite alebo menšiu zálohu dát.
U niektorých telefónov s OS Android je možné rozšíriť základnú pamäť pomocou pamäťových kariet.
Batéria a jej kapacita
Medzi smartfónmi býva najčastejšie zastúpená batéria s kapacitou medzi 3000 a 4000 mAh. Takáto batéria býva dostačujúca na jeden až dva dni bežného používania. Ak patríte medzi náročnejších užívateľov, poobzerajte sa po batérii s väčšou kapacitou.
Bežné tlačidlové telefóny majú síce výraznejšie nižšiu kapacitu batérie, ale aj napriek tomu vydržia nabité niekoľko dní pri bežnej prevádzke. Nie sú totiž vybavené veľkými displejmi a ďalšími vlastnosťami, ktoré by telefón vybíjali rýchlejšie.
Nabíjačky pre mobilné telefóny
Moderné telefóny aj napriek stále narastajúcej kapacite batérií mávajú často problém s rýchlym vybíjaním. To sa dá riešiť buď powerbankou, ktorú má človek stále pri sebe, alebo napríklad dvoma nabíjačkami: jednu do práce alebo do auta a druhú na doma. Ak váš telefón podporuje rýchlonabíjanie, potom je potrebné zvoliť rýchlonabíjačku.
Mobilný telefón a internet – 3G za nami, LTE teraz, 5G pred nami
Bežným štandardom sieťového pripojenia je Wi-Fi, ktoré dnes ponúkajú už všetky smartphony. Druhou možnosťou pripojenia je využitie mobilných dát. Kedysi bola rozšírená a populárna 3G sieť (UMTS), dnes je už rozšírená oveľa rýchlejšia 4G sieť (LTE). Do budúcnosti sa plánuje prechod na superrýchlu 5G sieť a niektoré telefóny sú už na túto funkcionalitu pripravené.
Mobilný telefón a fotoaparát v jednom – fotomobily
Aspekty, ktoré ovplyvňujú výslednú kvalitu fotografie, sú rôzne. Tie najdôležitejšie si vysvetlíme:
- Rozlíšenie fotoaparátu - určuje počet bodov, z ktorých je vykreslený výsledný obraz. Podieľa sa na kvalite a rozmeroch snímky. Zjednodušene povedané: čím vyššie rozlíšenie, tým kvalitnejší obraz a väčší možný rozmer vytlačenej fotografie.
- Optický zoom - pomocou zmeny vzdialenosti šošoviek v objektíve vie priblížiť scénu fotografie.
- Digitálny zoom - priblíži scénu fotografie vyrezaním časti snímaného obrazu a jeho následného rozšírenia.
- Maximálna svetelnosť (f) - udáva, koľko svetla dopadne na snímač. Všeobecne platí, že čím je objektív svetelnejší, tým je jeho úžitková hodnota vyššia.
- Variabilná clona - umožní vytvárať fotografie aj za horších svetelných podmienok pomocou ľubovoľne určenej svetelnosti.
- Optická stabilizácia obrazu - slúži na snímanie obrazu bez rozmazania aj počas pohybu.
- Softvérová stabilizácia obrazu - pomocou zmenšenia snímaného výrezu obrazu stabilizuje obraz. Je oveľa menej efektívna ako optická stabilizácia.
- Laserové ostrenie - pomocou laseru dochádza k rýchlejšiemu zaostreniu na zvolený objekt.
- Duálny fotoaparát - je označenie pre dva objektívy umiestnené na jednej strane telefónu. Vďaka ostreniu na bližšie a vzdialenejšie predmety zvlášť, vzniká snímka s malou hĺbkou ostrosti, podobne ako u zrkadloviek
- Širokouhlý objektív - je schopný zachytiť širší záber scény než klasický objektív.
Mobilné telefóny a ich konektory
- MicroUSB – je najrozšírenejším typom konektora. Jeho hlavným plusom je menší rozmer, vďaka ktorému zostáva viac miesta na ďalšie komponenty v zariadení. Nevýhodou je jeho nesúmernosť, kvôli ktorej nie je pripájanie kábla tak pohodlné.
- USB-C – jedná sa o nástupcu klasického microUSB. Vďaka tomu, že došlo k výraznému zmenšeniu rozmerov, zaberá v telefóne ešte menej miesta. Je obojstranný, takže sa pri jeho zapájaní vždy trafíte na prvý pokus. Neslúži len na prenos dát a dobíjanie telefónu, ale môže slúžiť napríklad aj ako HDMI výstup do televízora.
- Lightning – konektor je možné nájsť iba vzariadeniach od spoločnosti Apple. Slúži na prenos dát alebo dobíjanie telefónu. Rovnako ako USB-C je aj Lightning obojstranný, takže pripájanie je naozaj pohodlné. Nevýhodou zostáva prepájanie k ostatným zariadeniam, kedy je potrebné si zaobstarať redukciu.
Mobily a ich príslušenstvo
- Ochranné fólie a sklá – sú ideálnou voľbou pre kvalitnú ochranu displeja vášho telefónu.
- Puzdrá a kryty – pre ochranu zostávajúcich častí telefónu. Sú praktické, ale rovnako tak môžu slúžiť ako zaujímavý módny doplnok.
- Powerbanky – slúžia na dobitie vášho mobilného zariadenia na cestách. Ide v podstate o externé batérie.
- Držiaky a stojany – výborne poslúži, ak potrebujete mobil zafixovať v určitej polohe napríklad v aute, na bicykli alebo na pracovnom stole.
- Nabíjačky – sú nevyhnutným príslušenstvom každého mobilného telefónu. Väčšina ľudí rieši dobíjanie dvoma nabíjačkami, jednu majú doma a druhú v práci, prípadne v aute.
- Stylusy a selfie tyče – sú užitočné, keď chcete ešte pohodlnejšie ovládať svoje zariadenia. Či už pre komfortnejšie ovládanie pomocou stylusu, alebo pohodlné fotky samých seba pomocou selfie tyče.
- Wearables – nositeľná elektronika ponúka v základnej výbave funkcie ako je meranie tepu, rýchlosť chôdze, prejdenej vzdialenosti a pod. Pokročilejšie fitness náramky a smart hodinky ponúkajú aj zobrazenie notifikácií či prichádzajúcich hovorov.
- Antivírusové programy – slúžia na ochranu pred vírusmi a ďalším malwarom. Vedia rozpoznať škodlivé aplikácie, otestujú zabezpečenie Wi-Fi siete, preveria zabezpečenie navštívenej stránky a mnoho ďalších.
- Príslušenstvo pre šport – držiaky telefónu na ruky, ak chcete merať rýchlosť behu, vzdialenosť atď. Rovnako tak sú v ponuke slúchadlá špeciálne určená k behu (odolná konštrukcia, lepšie fixácia na ušiach).
Aké ďalšie užitočné funkcie môže mať mobilný telefón?
- Čítačka odtlačkov prstov - jeden z možných spôsobov uzamknutia telefónu alebo niektorých aplikácií. Vo vybraných modeloch je zabudovaná v displeji, u ostatných sa nachádza na zadnej časti telefónu.
- Odomykanie pomocou tváre - ďalší spôsob uzamknutia mobilného telefónu pomocou čŕt tváre.
- Dual SIM telefóny - umožňujú vloženie dvoch SIM kariet naraz a ich simultánne používanie.
- Bezdrôtové nabíjanie - vďaka špeciálnej podložke nie sú potrebné na dobíjanie žiadne káble. Telefón jednoducho položíte na podložku a dobíjate. Mobilný telefón musí podporovať štandard Qi. Ak ho nemá, je možné zakúpiť na to určený modul alebo kryt, ktorý bezdrôtové nabíjanie umožní.
- Rýchle nabíjanie - významne skracuje dobu nabíjania telefónu.
- NFC technológia - umožňuje bezdrôtové prepojenie telefónu s ďalšími zariadeniami s NFC technológiou.
- Reverzné nabíjanie - dobije energiu v batérii inému zariadeniu s bezdrôtovým dobíjaním.
- VR Ready mobil - telefóny podporujúce virtuálnu realitu.
Telefóny na pevnú linku
Mobilné telefóny nie sú jedinými telefónmi v našej ponuke. Dopĺňajú ju pevné linky do kancelárií, recepcií apod. Rovnako tak sú v ponuke vysielačky pre bezproblémovú komunikáciu na kratšiu vzdialenosť.