Ako vybrať pamäťovú kartu?

Miniatúrne zariadenie, ktoré pojme obrovské množstvo dát– to je pamäťová karta. Vyrába sa ich však množstvo druhov s rôzne veľkou kapacitou a výber môže byť zložitý.

Prečítajte si praktické tipy, ako vybrať pamäťovú kartu, ktorá vám spoľahlivo poslúži niekoľko rokov.

Vybrať z ponuky pamäťových kariet
pamäťová karta
pamäťová karta

Prečo si zaobstarať pamäťovú kartu?

Pamäťové karty sa pýšia množstvom užitočných vlastností, ktoré vám umožnia efektívnejšie používanie svojich zariadení:

  • Rozšírenie pamäte: Pamäťové karty rozširujú pamäť zariadenia, ako sú digitálne fotoaparáty, mobilné telefóny, tablety, herné konzoly a ďalšie.
  • Prenosnosť: Kompaktné rozmery a nízka hmotnosť ponúkajú jednoduchý prenos dát a médií medzi rôznymi zariadeniami.
  • Kapacita: Rôzne veľkosti zaručia dostatočne veľkú kapacitu pre ukladanie súborov a médií podľa potreby.
  • Rýchlosť: Väčšina pamäťových kariet má vysokú prenosovú rýchlosť, takže s nimi môžete ľahko prenášať veľké súbory bez zbytočných prieťahov.

Typy pamäťových kariet

Pri výbere môžete naraziť na veľké množstvo typov pamäťových kariet, z ktorých jednoznačne najpoužívanejšie sú SD karty a Micro SD karty. Tie sú naozaj malé, asi ako nano SIM karty, a použijete ich vo smartfónoch, akčných kamerách alebo tabletoch. Ich výhodou je skladnosť a väčšinou ich dostanete s adaptérom, ktorý umožní väčšiu kompatibilitu. SD karty najčastejšie použijete v kamere, notebooku, fotoaparáte či autokamere. Sú väčšie, zhruba v rozmeroch poštovej známky a pýšia sa vyššou rýchlosťou čítania i zápisu.

Rozdelenie kariet podľa kapacity

Aj keď sa dnes karty väčšinou označujú SD a Micro SD, takmer všetky z nich sú v názve doplnené ďalšími písmenami. Tá vyjadrujú rozmedzie možnej kapacity.

SDHC a micro SDHC označujú karty s kapacitou 4–32 GB a SDXC a micro SDXC kapacitu 64 GB - 2 TB. Môžete si vybrať pamäťovú kartu s kapacitou 16 GB, 32 GB, 64 GB, 128 GB, 256 GB a 512 GB. Kapacitu karty vyberajte podľa typu použitia. Ak chcete rozšíriť úložisko len kvôli hudbea fotografiám, bude stačiť menšia pamäťová karta.

Väčšiu kapacitu zvážte v prípade, že budete natáčať video, najmä v rozlíšení 4K. To zaberie naozaj veľa miesta, napr. najväčšia 512 GB karta obsiahne asi 15–20 hodín záznamu.

pamäťová karta
pamäťová karta

Rýchlosť pamäťových kariet

Pri každej pamäťovej karte nájdete v krúžku číslo, ktoré vám prezradí jej rýchlostnú triedu. Drvivá väčšina všetkých kariet je označená triedou 10. To znamená, že ich minimálna rýchlosť zápisu je 10 MB za sekundu.

Okrem toho však môžete naraziť aj na karty, ktoré sú označené UHS U1 a UHS U3, čo označuje rýchlosť až 100 MB/s, respektíve 300 MB/s. Túto rýchlosť využijete najmä pri natáčaní videa vo vysokom rozlíšení.

Ako prepojiť pamäťovú kartu s počítačom?

Do tejto situácie sa určite skôr či neskôr dostanete a je dobré mať pripravené riešenie. To sa volá čítačka pamäťových kariet. Toto praktické kompaktné zariadenie väčšinou disponuje konektorom USB-A i USB-C a poradí si ako s kartami SD, tak microSD. Stačí doň len zasunúť pamäťovú kartu, zapojiť do počítača a môžete ľubovoľne prenášať dáta.

Potrebujete viac pamäte?

Ak vyžadujete úložisko s vyššou kapacitou alebo rýchlosťou, nezúfajte. Okrem pamäťových kariet si môžete zaobstarať externý pevný disk, ktorý ponúkne kapacitu až 4 000 GB s vysokou rýchlosťou čítania aj zápisu. Ak potrebujete niečo medzi pamäťovou kartou a pevným diskom, je pre vás USB flash disk ako stvorený. Tento prenosný pomocník sa vám tak ľahko nestratí, ale zároveň skoro nič neváži. Ani kapacita vás nesklame - zaplniť ho môžete až 2 000 GB dát.

Najväčší výber dátových úložísk v OKAY!

Pre najväčší výber kvalitných SD i MicroSD pamäťových kariet a externých diskov a USB flash diskov navštívte náš e-shop.

Skladom máme aj užitočné príslušenstvo. Vyberte si z obrovského množstva modelov vo všetkých cenových kategóriách a vďaka našim dlhodobo najlepším cenám ušetríte!

Pokiaľ sa rozhodnete pre nákup nového elektra v OKAY, môžeme vám zaručiť 100% garanciu spokojnosti. Ak s ním nebudete spokojní, môžete ich vrátiť do 30 dní bez udania dôvodu zadarmo.

Máme skladom najväčší výber nábytku aj elektra za najvýhodnejšie ceny!

Prezrite si ďalšiu ponuku elektra

Chladničky

Práčky

Televízory

Sušičky

Mobilné telefóny

Notebooky

Kávovary

Umývačky riadu

Vstavané spotrebiče

Smart
elektro

Vysávače

Starostlivosť
o telo

Do kuchyne

Mikrovlnné rúry

Audio

Sporáky

Slúchadlá

Príslušenstvo

Článok pre vás pripravil:

Vojtěch Pospíšil