Príďte na najbližšiu predajňu - VYBRAŤ

Zabudni na zasekávanie: Jednoduché triky na zrýchlenie smartfónu

S rastúcou náročnosťou aplikácií sa naše chytré telefóny začínajú spomaľovať. Spočiatku fungujú svižne, ale s časom sa začnú zasekávať a aplikácie prestávajú reagovať, aj pri bežných úkonoch. Ako to vyriešiť?

Nie je to komplikované. Nižšie nájdeš niekoľko efektívnych tipov, ako jednoducho zrýchliť chod svojho smartfónu.

Zobraziť ponuku smartfónov
zrýchlenie smartfónu

Ako vyčistiť a zrýchliť svoj smartfón

Zdá sa, že naše zariadenie postupne prechádza zo stavu sviežeho a elegantného na stav nafúknutého a pomalého bez toho, aby sme vedeli prečo. Existuje niekoľko dôvodov, prečo môže tvoj smartfón s vekom strácať na rýchlosti. Našťastie sa to dá mnohokrát aj jednoducho vyriešiť.

zrýchlenie smartfónu

Zrýchlenie pomocou správy medzipamäte

Často sú za spomalenie telefónu zodpovedné nahromadené vyrovnávacie pamäte, známe tiež ako "cache". Tie by síce mali zlepšovať rýchlosť práce s telefónom, občas paradoxne môžu prispievať k jeho spomaleniu. Vyrovnávacia pamäť totiž ukladá rôzne informácie, ako sú prihlasovacie údaje a obľúbené skladby, čo predstavuje záťaž na operačnú aj úložnú pamäť.

Prvým krokom k efektívnemu zrýchleniu je zbaviť sa tejto medzipamäte. Spravidla to bude fungovať tým spôsobom, že sa dostaneš do Správy Aplikácií (Nastavenia – Aplikácie – Správa Aplikácií) a vyberieš konkrétnu aplikáciu, pri ktorej chceš vyrovnávaciu pamäť zmazať. Stačí na ňu kliknúť, prejsť na "Využitie úložiska" a následne použiť voľbu "Vymazať vyrovnávaciu pamäť".

Odstráň zbytočné aplikácie

Aj keď odinštalovanie starých aplikácií priamo neovplyvní rýchlosť zariadenia, aspoň to uvoľní kapacitu úložiska, ktoré je pre plynulý chod systému kľúčové. Pokiaľ ti na pozadí neustále beží množstvo aplikácií, uvoľníš si ich odstránením priestor a potenciálne tak aj zlepšíš výkon.

Niektoré telefóny dokonca ponúkajú automatické upozornenia na aplikácie, ktoré nadmerne vybíjajú batériu. Môžeš ich buď vypnúť, alebo samozrejme odinštalovať a tým aj zvýšiť výdrž batérie.

zrýchlenie smartfónu

OKAY Tip:  Je úplné vybitie telefónu prospešnej batérii? Dozvieš sa v našom článku na webe.

zrýchlenie smartfónu

Optimalizuj domovskú obrazovku

Obmedzte počet widgetov a animácií na hlavnej obrazovke. Živé pozadia síce môžu pekne vyzerať, ale vyžadujú vysoký grafický výkon a môžu znížiť odozvu telefónu. Vymeň ich za statické a telefón ti sa ti odvďačí lepším výkonom aj zvýšením rýchlosti.

Lite verzia aplikácií

Môžeš tiež skúsiť stiahnuť orezané verzie niektorých známych aplikácií. Tie sú navrhnuté tak, aby spotrebovávali menej miesta a pamäte. Ale pozor, nie všetky Lite verzie aplikácií sú od rovnakých vydavateľov ako originálne verzie. Niektoré môžu byť podvodné alebo nebezpečné. Preto si vždy over, kto je tvorcom aplikácie, a sťahuj len tie, ktoré sú v oficiálnych obchodoch.

Pravidelné aktualizácie

Pravidelnou aktualizáciou systému sa nielen zbavíš chýb a nedokonalostí, ale zlepšíš aj výkon a výdrž batérie.

Obnovenie továrenského nastavenia

Síce to zaberie trochu času, ale pomôže ti zlepšiť chod telefónu. Nezabudni si ale vopred zazálohovať svoje dáta do cloudu alebo ba microSD kartu.

Radšej nevyužívaj aplikácie na urýchlenie telefónu

Vyššie uvedené tipy na optimalizáciu výkonu sú najefektívnejšie, ak ich urobíte ručne. Existujú ale aj aplikácie, ktoré sľubujú, že všetko uvedené vyriešia za vás. To však znamená pridanie ďalšej aplikácie, ktorá nielen zaberá miesto, ale aj spotrebováva operačnú pamäť.

zrýchlenie smartfónu

Zálohuj dáta na rozšírené úložisko

Pokiaľ zmažeš všetky nepotrebné aplikácie a staré súbory, ale napriek tomu máš v telefóne stále málo miesta, prvou možnosťou je nákup pamäťovej karty. Sú cenovo dostupné a rýchle, takže nemusíš príliš váhať.

Pokiaľ hľadáš modernejšie a všestrannejšie riešenie, skús cloudové úložisko. Ukladanie dát na vzdialené servery ti umožní prístup odkiaľkoľvek - z domova, kancelárie, mobilu alebo počítača, a to dokonca aj z viacerých zariadení súčasne.

Medzi odporúčaných poskytovateľov cloudového úložiska patrí napríklad Google Workspace (zahŕňajúci Google Photos, Google Drive a ďalšie) a iCloud od Apple. Okrem toho môžeš zvážiť aj služby ako Dropbox alebo Microsoft OneDrive. Veľakrát býva základné úložisko k dispozícii zadarmo, ale za väčšiu kapacitu býva nutné platiť mesačný poplatok.

zrýchlenie smartfónu

A čo keď sa telefón dostane do skutočných problémov?

Čo sa zavírovania smartfónu týka, dlhý čas bol iOS považovaný za odolný. Avšak nedávne útoky naznačujú, že jeho punc nezraniteľnosti sa začína strácať. Používatelia Androidu však stále čelia vyššiemu riziku. Je to dané aj tým, že iOS aplikácie je možné sťahovať iba z oficiálneho App Storu, ktoré má jedno z najlepších bezpečnostných opatrení.

Každá iOS aplikácia beží v bezpečnom "sandboxe", obmedzenom priestore, ktorý obmedzuje komunikáciu s ostatnými aplikáciami a obmedzuje prístup k funkciám operačného systému.

Typy mobilných vírusov

  • Spyware: Tento nebezpečný malware tajne zhromažďuje informácie na telefóne a odosiela ich na vzdialený server. Kyberzločinci ho maskujú ako legitímne aplikácie, aby používateľov prinútili k inštalácii. Po nainštalovaní sleduje obsah SMS, navštívené webové stránky, aktivity v aplikáciách a ďalšie citlivé dáta.
  • Ransomvér:Tento škodlivý program šifruje a uzamkne dôležité súbory s prísľubom ich vrátenie po zaplatení výkupného. Bohužiaľ to sa nikdy nestane, av lepšom prípade tak prídeš iba o svoje dáta.

Ako chrániť svoj mobil pred vírusmi?

Najlepšie je používať kvalitný antivírusový program, ktorý dokáže detekovať a odstrániť vírusy, blokovať nebezpečné weby a chrániť tvoje súkromie. Ďalej je dobré neinštalovať podozrivé programy z neznámych zdrojov a neklikať na podozrivé odkazy v e-mailoch alebo SMS. Takto si zaistíš bezpečnú a pohodlnú prevádzku vášho smartfónu.

Široký výber elektra v OKAY

Pre najväčší výber elektra navštívte náš e-shop.

Vyberte si z veľkého množstva elektra vo všetkých cenových kategóriách a vďaka našim dlhodobo najlepším cenám ušetríte!

Ak sa rozhodnete pre nákup nového elektra v OKAY, môžeme vám zaručiť 100% garanciu spokojnosti. Ak s ním nebudete spokojní, môžete ich vrátiť do 30 dní bez udania dôvodu zadarmo.

Máme skladom najväčší výber nábytku aj elektra za najvýhodnejšie ceny!

Prezrite si ďalšiu ponuku elektra

Chladničky

Práčky

Televízory

Sušičky

Mobilné telefóny

Notebooky

Kávovary

Umývačky riadu

Vstavané spotrebiče

Smart
elektro

Vysávače

Starostlivosť
o telo

Do kuchyne

Mikrovlnné rúry

Audio

Sporáky

Slúchadlá

Príslušenstvo

Článok pre vás pripravil:

Vojtěch Pospíšil

Moja predajňa

${favoriteStore.title}

${favoriteStore.address}

${favoriteStore.psc} ${favoriteStore.city}

Telefón: ${favoriteStore.phone}

E-mail: ${favoriteStore.email}

obľúbená predajňa (zmeniť)

tovar na predajni zobraziť na mape

Nepodporovaný prehliadač

Ľutujeme, používate internetový prehliadač, v ktorom vám Okay nebude fungovať.

Skontrolujte prosím, či používate aktuálnu verziu niektorého z podporovaných prehľadávačov nižšie, alebo či máte v prehľadaní povolenú podporu JavaScriptu.

Podporované prehliadače sú:

Ospravedlňujeme sa, že naša aplikácia nefunguje na starších prehliadačoch.