Ako si vybrať chladničku

Domácnosť bez chladničky je ako hrniec bez pokrievky. Viete si predstaviť svoju kuchyňu bez tohto spotrebiča? Pravdepodobne veľmi ťažké. Ak hľadáte vhodný spotrebič pre svoju domácnosť, musíte si premyslieť, ktoré parametre sú pre vás kľúčové. Premyslite si, koľko ľudí bude chladničku používať, aké funkcie by mala byť schopná vykonávať, aká je hlučná, ako je energeticky úsporná a či jej údržba nie je príliš náročná. Poďme sa na všetko spoločne pozrieť v našom článku. Otázka, ako si vybrať chladničku, zostáva len malou formalitou.

Mladý pár si vyberá chladničku

Kapacitu chladničky zvoľte podľa počtu osôb v domácnosti.

OKAY Tip: Ako môžete elegantne ušetriť na energiách sa dozviete v našom článku tu.

Výber novej chladničky

Ak máte novú modernú kuchyňu, rekonštruujete svoj domov alebo vám jednoducho prestala slúžiť stará chladnička, potrebujete nový spotrebič. Aké sú typy chladničiek?

1. Chladničky s mrazničkou (kombinované)

Ide o najpoužívanejší typ chladničky vďaka jej univerzálnosti. Kombinujú chladničku s mrazničkou v spodnej alebo hornej časti.

+ Veľký priestor na potraviny - na výber sú rôzne objemy

+ samostatné dvere pre chladničku a mrazničku

+ oddelenie dverí šetrí energiu

+ široký výber funkcií

+ mraznička môže byť v spodnej alebo hornej časti, v závislosti od preferencií používateľa

Chladnička pre jednu osobu by mala mať 50-70 litrov a ďalších 20 litrov v mrazničke. Objem teda vypočítajte podľa toho, ako veľká je vaša rodina. Chladnička od Hisense ponúka ideálny objem.

2. Chladnička bez mrazničky (monoklimatická)

+ vynechaním mrazničky ponúkajú tieto chladničky viac chladiaceho priestoru

+ vhodné, ak máte samostatnú mrazničku alebo ak je to druhá chladnička pre vašu domácnosť

+ nie je potrebné rozmrazovať

+ skvelé využitie v komerčných priestoroch

Americká chladnička Samsung RS6HA8891SL/EF

Chladničku si musíte vybrať aj podľa toho, ako bude v kuchyni umiestnená. Zamyslite sa teda nad tým, akým smerom sa dvere otvárajú.

3. Americké chladničky

"Americké chladničky sú väčšie a majú veľký vnútorný priestor. Majú samostatné chladničky a mrazničky. Sú vhodnejšie pre väčšie rodiny a zvyčajne majú 2, 3 alebo 4 krídla dverí.

+ transparentné usporiadanie potravín

+ obrovský vnútorný priestor

+ väčší využiteľný objem - oddelená chladnička a mraznička

+ moderné funkcie a dizajn

Nevýhodou amerických chladničiek je vyššia spotreba energie a priestorové nároky, nie sú vhodné do menších bytov.

4. Mini chladničky

Vďaka menšiemu objemu sú minichladničky vhodné do študentských izieb, kancelárskych kuchýň alebo hotelových izieb.

+ Zvyčajne sú navrhnuté ako minichladničky s mrazničkou alebo výparníkom

+ Veľkou výhodou je nízka obstarávacia cena a minimálna spotreba energie

Niektorým ľuďom môže vadiť vyššia hladina hluku minichladničiek, ale vzhľadom na umiestnenie môže táto nevýhoda zmiznúť.

Americká chladnička Hisense RQ515N4AC2

Praktická zásuvka na čokoľvek.

5. Chladnička na nápoje

Veľmi obľúbený typ, ktorý sa používa ako malý bar s veľkým počtom políc, takže pojme dostatok fliaš s nápojmi.

6. Skrine na víno

Vinotéky sa používajú na uskladnenie fliaš, najčastejšie vína. Kapacita sa zvyčajne udáva v počte fliaš, ktoré možno uskladniť.

7. Vstavané chladničky

Na rozdiel od bežných kombinovaných chladničiek sa vstavané chladničky líšia tým, že majú menší objem. Pohodlne sa však zmestia do kuchynskej linky a zapadnú do nej. Bohužiaľ, zvyčajne nemajú pokročilé funkcie a majú nižšiu energetickú triedu kvôli menšej izolácii.

8. Prenosné chladničky

Tieto chladničky si môžete zaobstarať v dvoch prevedeniach, buď s izoláciou, alebo so samochladením.

Kombinovaná chladnička s mrazničkou LG GBB72MCQCN s mrazničkou dole

Tieto chladničky sa neustále používajú. Preto venujte osobitnú pozornosť energetickej triede.

Dôležité parametre, ktoré by ste nemali prehliadnuť

Energetická trieda

V súčasnosti a blízkej budúcnosti je šetrenie peňazí asi najdôležitejšie. Preto pozorne sledujte energetické štítky chladničiek, na ktorých nájdete energetickú triedu, ktorá udáva energetickú triedu spotrebiča a mnohé ďalšie dôležité parametre. Spotreba je založená na prevádzke za ideálnych podmienok - teplota okolia 20 °C a 70 % zaplnenie priestoru chladničky.

Stupnica energetických tried sa pohybuje od A po G. Čím bližšie je energetická trieda k A, tým nižšia je spotreba energie.

Hluk

Vzhľadom na nepretržitú prevádzku chladničky musíte pri výbere chladničky zohľadniť určitú hladinu hluku, ktorá sa udáva v dB. To je dôležité najmä vtedy, ak bude chladnička umiestnená na mieste, kde by vás mohla rušiť svojím hlukom, napríklad ak máte malý byt alebo garsónku. V súčasnosti je štandardom pre lepšie chladničky, aby neprekročili 40 dB.

Chladnička s hlučnosťou do 35 dB - jej zvuk je takmer nepočuteľný.

Chladničky nad 35 dB - môžu byť rušivé počas noci alebo pri práci v ich blízkosti.

Energetický štítok

Viac informácií nájdete tu

Zväzok

Využiteľný objem chladničky a mrazničky sa uvádza v litroch. Objem, ktorý si vyberiete, závisí od počtu osôb vo vašej domácnosti. Vo všeobecnosti platí, že priemernému človeku stačí 70-75 litrov v chladničke a 20 litrov v mrazničke.

Mraziaca kapacita

 

Mraziaca kapacita udáva, akú teplotu a akú skladovaciu kapacitu môže ponúknuť mraziaci priestor alebo samostatná mraznička. Na niektorých chladničkách je táto funkcia označená hviezdičkami alebo ako trieda mrazenia.

* = teplota - 6 °C - krátkodobé a(dni)

** = teplota - 12 °C - krátkodobé skladovanie (týždne)

*** = teplota - 18 °C - dlhodobé skladovanie (mesiace)

**** = teplota - 24 °C - dlhodobé skladovanie hlboko zmrazených potravín

Kombinovaná chladnička s mrazničkou-dole-bosch-kgn39vlct

Svetlá LED vo vnútri chladničky spotrebujú menej elektrickej energie ako štandardné žiarovky a vydržia počas celej životnosti spotrebiča.

Chladničky a ich technologické vlastnosti

Chladničky sa stávajú čoraz "inteligentnejšími", a preto úmerne tomu rastie aj počet inteligentných funkcií. Moderné chladničky najčastejšie ponúkajú ešte väčšiu úsporu energie, rýchlejší chladiaci výkon alebo ochranu proti baktériám. Poďme sa však pozrieť na niektoré ďalšie, ktoré nielen oceníte, ale nakoniec si bez nich chladničku ani neviete predstaviť.

NoFrost

Chladničky s funkciou No Frost zabraňujú tvorbe námrazy. V chladničke totiž cirkuluje vzduch, ktorý zabezpečuje rovnomernú teplotu vo vnútri chladničky, čím sa znižuje aj vlhkosť. Mráz zvyšuje spotrebu energie a rozmrazovanie nie je pre väčšinu z nás obľúbenou relaxačnou činnosťou. Táto funkcia vám určite ušetrí peniaze, čas a námahu.

Ionizátor

Vytvára ideálnu mikroklímu generovaním aktívneho kyslíka alebo ozónu, ktorý neutralizuje schopnosť vírusov a baktérií množiť sa, čím predlžuje trvanlivosť potravín.

Čerstvá zóna

Fresh Zone, Multifresh alebo Longfresh. Tieto pojmy majú spoločné len jedno - označujú špeciálnu zásuvku, v ktorej sa udržiava konštantná nízka teplota. Ovocie, zelenina alebo mäso tak vydržia čerstvé až trikrát dlhšie.

MultiAirflow

Ide o technológiu cirkulácie vzduchu, ktorá zabezpečuje rovnomerné prúdenie v celej chladničke. Tým sa stabilizuje teplota a vlhkosť a potraviny zostávajú dlhšie šťavnaté a čerstvé. Systém MultiAirflow tiež chráni potraviny pred náhlymi zmenami teploty alebo vlhkosti.

kombinovaná chladnička s mrazničkou-dole-bosch-kgn39vlct

Do chladničky nedávajte horúce alebo teplé potraviny. Teplota by sa mohla zvýšiť a v spotrebiči by sa mohli rozmnožiť baktérie.

Twin Cooling

Systém Twin Cooling pozostáva z dvoch vzájomne oddelených chladiacich okruhov, ktoré sa starajú o optimálnu vlhkosť a teplotu vzduchu v oboch oddeleniach (mraziaca a chladiaca časť). Výhodou oddelených systémov je, že zabraňujú miešaniu vzduchu, a tým prenosu pachov z jednej potraviny na druhú.

Dávkovač ľadu a vody

Veľmi obľúbená funkcia amerických chladničiek. Zvyčajne sa nachádza na prednej strane ľavej alebo pravej strany dverí. Poskytuje ľahký prístup k chladenej vode a dostatočnú zásobu ľadu. Chladnička musí byť napojená na vodu alebo sa musí pravidelne dopĺňať zásobník na vodu vo vnútri spotrebiča.

Antibakteriálny povrch

Je účinnou prevenciou proti baktériám a plesniam.

Dovolenkový režim (Holiday)

Jednoducho nastavte režim dovolenky pre prípad, že odchádzate na niekoľko dní preč. Chladnička šetrí energiu a udržiava vnútornú teplotu približne 12 °C, čo je dostatočná teplota pre trvanlivé potraviny.

Super chladenie a mrazenie (Supercool)

Táto pomôcka umožňuje veľmi rýchlo ochladiť alebo zmraziť potraviny. Po dostatočnom ochladení potravín sa prepne späť do normálneho režimu.

ELEKTRO

Chladničky

Práčky

Televízory

Sušičky

Mobilné

telefóny

Notebooky

Kávovary

Umývačky

riadu

Vstavané spotrebiče

Smart

elektro

Vysávače

Starostlivosť

o telo

Do kuchyne

Mikrovlnné

rúry

Audio

Sporáky

Slúchadlá

Príslušenstvo

ELEKTRO

Chladničky

Práčky

Televízory

Sušičky

Mobilné

telefóny

Notebooky

Kávovary

Umývačky

riadu

Vstavané

spotrebiče

Smart

elektro

Vysávače

Starostlivosť

o telo

Do kuchyne

Mikrovlnné

rúry

Audio

Sporáky

Slúchadlá

Príslušen-

stvo

ELEKTRO

Chladničky

Práčky

Televízory

Sušičky

Mobilné

telefóny

Notebooky

Kávovary

Umývačky

riadu

Vstavané

spotrebiče

Smart

elektro

Vysávače

Starostlivosť

o telo

Do kuchyne

Mikrovlnné

rúry

Audio

Sporáky

Príslušen-

stvo

Slúchadlá


Článok pre Vás pripravila Jana Houbová

Napíšte mi