10 trikov na efektívne vysávanie

Vysávanie patrí k činnostiam, ktoré vykonávame v rámci pravidelného upratovania domácnosti. Prinášame vám pár chytrých trikov, ako vysávanie urýchliť, zefektívniť a spríjemniť. Viete, ako obmedziť zápach z vysávača? Ako si poradiť so zvieracími chlpmi? Poradíme vám, ako na to.

Koberec stále ako nový

Pokiaľ budete svoj koberec vysávať pravidelne, výrazne tým predĺžite jeho životnosť. Starostlivou údržbou totiž predídete poškodeniu vlákien usadenými hrubými nečistotami.

Aby domácnosť voňala

Keď sa pri vysávaní šíri z vysávača nepríjemný zápach, nasypte do vrecka do vysávača jedlú sódu. Intenzívnejšiu vôňu v domácnosti dosiahnete tým, že na vzduchový filter aplikujete pár kvapiek bytového parfumu. Po vysávaní bude interiér príjemne voňať.

Drobnosti skončia v pančuche

Pokiaľ vám na zem spadne skrutka z okuliarov, náušnica či iná drobnosť, ktorú nemôžete nájsť, nemusíte hneď padať na kolená. Použite silónovú pančuchu, ktorú jednoducho navlečiete na hubicu vysávača a starostlivo povysávajte okolie. Pančucha hľadaný predmet zachytí a vy nestrácate čas zdĺhavým hľadaním.

Chlpy už nie sú problém

Milujete síce svojho srstnatého domáceho miláčika, ale jeho chlpy všade v byte vás privádzajú k šialenstvu? Vyriešte situáciu špeciálnym nástavcom, ktorý niektorí výrobcovia dodávajú priamo k vysávaču. S nástavcom môžete vysávať chlpy priamo zo zvieraťa a obmedzíte tak ich šírenie v domácnosti.

Vysávajte efektívne

Pri vysávaní sa snažte s násadou po podlahe pohybovať pomaly a rovnomerne. Len tak môže hubica či kefa pozbierať maximum nečistôt. Aby ste odstránili aj hlbšie usadené nečistoty, prejdite jedno miesto viackrát.

Pusťte prach von

Pri vysávaní je vhodné otvoriť okná, aby zvírené prachové častice mohli vzduchom prúdiť von a neusadzovali sa späť v interiéri.

Šetrite svoj chrbát

Aby váš chrbát v priebehu vysávania netrpel, snažte sa byť vzpriamení a zbytočne sa neohýbajte. Optimálne je využitie teleskopických trubíc, ktoré umožňujú výškové nastavenie podľa vašich predstáv.

Aby vysávač dlho slúžil

Pri každom použití dávajte pozor na kábel vysávača. Snažte sa ho zbytočne nepreťahovať za maximálnu odporúčanú dĺžku. Pokiaľ by ste to robili častejšie, navíjací mechanizmus by stratil potrebnú silu.

Uberte na sile

AK máte problém s nadmerným prisávaním kobercovej hubice ku kobercu a pri každom pokuse o posunutie musíte vyvinúť veľkú silu, znížte sací výkon vysávača. U kvalitných prístrojov to nebude mať vplyv na efektivitu vysávania.

Udržujte plný sací výkon

Aby vysávač mohol podávať najlepšie výkony, je potrebné ho udržovať v kondícii. Kobercovú hubicu či rotačnú kefu pravidelne kontrolujte, aby nalepené nečistoty neupchávali sacie trysky. Namotané vlasy alebo chlpy obmedzujú sací výkon a je teda potreba ich pravidelne odstraňovať.