8 tipov ako ušetriť s chladničkou

Chladnička je jedným zo spotrebičov, ktorý nechýba snáď v žiadnej domácnosti. Aby nás ale prevádzka chladničky a mrazničky nestála zbytočne veľa peňazí, je potrebné sa o tieto spotrebiče náležite starať. Prinášame vám šikovné triky a rady, ako chladničku aktívne využívať a pritom držať výdaje na uzde.

Prevencia nadovšetko

Moderné chladničky disponujú funkciou automatického odmrazovania. To ale neznamená, že sa o chladničku už nemusíte vôbec starať. Výrobcovia odporúčajú kompletne vyčistiť chladničku aspoň raz za mesiac. Pokiaľ bude chladnička riadne odmrazená, bude lepšie fungovať a nebude spotrebovávať príliš mnoho elektrickej energie.

Žena čistí chladničku

Teplotu udržia noviny

Pri odmrazovaní je nutné vytiahnuť všetky potraviny z chladničky i z mrazničky. Aby sa jedlo rýchlo nerozmrazilo, je dobré zabaliť ho do obyčajných novín. Noviny totiž zabránia prístupu okolitého teplého vzduchu.

S ľadom pomôže fén

Aby ste sa rýchlo zbavili vrstvy ľadu v mrazničke, môžete skúsiť použiť fén. Ekologickejším riešením je napustiť hrniec horúcou vodu, postaviť ho do vypnutej chladničky a zatvoriť dvierka. Pred chladničku na podlahu nezabudnite dať savú handru, aby vám vytekajúca voda nepoškodila parkety alebo koberec.

Premýšľajte dopredu

Už pred kúpou novej chladničky sa vyplatí premýšľať kam ju chcete umiestniť. Úplne nevhodné sú miesta blízke zdrojom tepla. Pokiaľ chladničku postavíte vedľa sporáka alebo rúry, jej spotreba sa tým zvýši a vy zbytočne zaplatíte viac.

Dajte chladničke priestor

Medzi chladničkou a okolitým vybavením zachovávajte dostatočné medzery. Len tak bude prúdiť vzduch medzi okolím a rebrami chladničky a tá sa tak nebude zbytočne prehrievať.

Rebrá potrebujú starostlivosť

Chladiace rebrá pravidelne zbavujte prachu. Teplo bude lepšie prúdiť do okolia a spotreba chladničky sa nebude zvyšovať.

Chladnička nie je televízor

Nenechávajte dvere chladničky a mrazničky dlho otvorené. Najprv si rozmyslite, čo hľadáte a kde to asi nájdete a až potom otvárajte dvierka. Pre rýchlejšiu orientáciu v mrazničke si môžete vytvoriť jednoduchý plánik, ktorý nalepíte z vonkajšej strany spotrebiča. Čím dlhšie sa budete do chladničky pozerať, tým viac teplého vzduchu tam prenikne a vy zaplatíte za jeho schladenie.

Investujte do úspornej chladničky

Aj keď 20 rokov staré spotrebiče ešte fungujú, ich spotreba vás stojí viac o niekoľko eur mesačne. Preto sa oplatí kúpiť novú úspornejšiu chladničku. Na začiatku síce investujete väčšiu sumu peňazí, všetko sa vám ale vráti v priebehu niekoľkých mesačných platieb za elektrinu.