Ako vybrať chladničku

Chladnička je spravidla jedným zo spotrebičov, ktorý si do domácnosti kupujeme najskôr a ktorý je neustále v prevádzke. Ako ale vybrať takú, s ktorou budeme najviac spokojní?

Umiestnenie

Najprv je potrebné sa rozhodnúť, či chcete chladničku voľne stojacu alebo vstavanú. Vstavaná chladnička nebude rušiť vzhľad kuchyne a lepšie zapadne do celkového kontextu. Ak sa ale plánujete presťahovať, vymeniť kuchynskú linku alebo máte málo miesta, vyber tesi chladničku voľne stojacu. Jej umiestnenie môžete kedykoľvek a akokoľvek zmeniť.

Vstavaná chladnička udrží celistvý vzhľad kuchyne s čistými líniami

Typ chladničky

Ak šetríte každý centimeter, vyberte si chladničku bez externej mrazničky. U zákazníkov sú ale stále obľúbené kombinované chladničky so samostatnou mrazničkou. Takýto typ chladničky bohato stačí dvojčlennej domácnosti. Pri kombinovanej chladničke si dajte pozor na to, či má dva termostaty. Ak áno, môžete teplotu v chladiacej a mraziacej časti nastavovať zvlášť a prispôsobiť tak spotrebič svojim potrebám. Ak máte veľkú rodinu, často varíte a nakupujete do zásoby, využijete americký typ chladničky s veľkou chladiacou aj mraziacou časťou.

Americká chladnička sa hodí do väčšej rodiny a pre tých, ktorí radi nakupujú do zásoby

Veľkosť a objem

Veľkosť s objemom spolu samozrejme súvisia. Pri umiestňovaní chladničky dbajte na to, že k rozmeru hĺbky je nutné pripočítať 5 cm a na každý bok 2 cm. Iba zachovaním týchto medzier zaistíte potrebnú cirkuláciu vzduchu. Čo sa týka objemu, všeobecne sa udáva norma 50 l vnútorného objemu chladničky a 25 l mrazničky na jedného člena domácnosti. Tento údaj sa samozrejme líši podľa životného štýlu užívateľov. Záleží, ako často a koľko potravín ste zvyknutí nakupovať. Zároveň je potrebné si uvedomiť, že objem deklarovaný výrobcom je často obmedzený policami a rôznymi držiakmi. Je len na vás, aký typ usporiadania vám bude najviac vyhovovať a aký si vyberiete. Na výber máte držiaky na fľaše alebo vajcia, policu na čerstvú zeleninu a ďalšie príslušenstvo.

Moderné chladničky majú rôzne špecialiované zásuvky, napríklad na mäso, ryby či zeleninu a tým ich udržia dlhšie čerstvé

Spotreba energie

Pred nákupom chladničky si uvedomte, že je to jeden zo spotrebičov, ktorý je zapnutý naozaj stále. Preto je viac ako inokedy dôležité, vybrať si úsporný model. Spotreba elektrickej energie sa označuje písmenami abecedy od A po E. Najúspornejšie typy majú označenie A +++. Každý výrobca uvádza energetickú spotrebu produktu. Táto hodnota sa ale väčšinou uvádza za ideálnych nemenných podmienok, keď je v okolitom prostredí 20 °C a chladnička nie je úplne naplnená.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články