Ako fungujú bezdrôtové slúchadlá?

Bezdrôtové slúchadlá sa pripájajú k zariadeniam, akými sú napríklad smartfón, televízor, herná konzola či počítač, bez použitia kábla. Tieto slúchadlá fungujú tak, že prenášajú vysoko kvalitné audio signály, známe aj ako A2DP profil prenos, prostredníctvom rádiových alebo infračervených vĺn. Bezdrôtové slúchadlá pracujú tak, že sa spárujú s iným zariadením. Mnoho zariadení využíva technológiu Bluetooth, ktorá uľahčuje používateľovi pripojenie. Z tohto dôvodu sa im často hovorí Bluetooth slúchadlá. Navyše, niektoré slúchadlá umožňujú súčasne sa pripojiť k viacerým zariadeniamSlúchadlá Bluetooth majú vo vnútri malý počítačový čip, ktorý obsahuje Bluetooth prijímač/vysielač a softvér umožňujúci prepojenie medzi zariadeniami. Takže ak sú vedľa seba mobil a bezdrôtové slúchadlá do uší, tak je ich možné spárovať len pár klikmi na mobile.

Prepojiť bezdrôtové slúchadlá so smartfónom je hračka

Prepojenie so zariadeniami

Ak chcete prepojiť bezdrôtové slúchadlá s televízorom, tak odporúčame kúpiť Bluetooth vysielač pre TV. Vysielač má v balení USB kábel, vďaka ktorému ho prepojíte s televízorom a udržíte ho v chode. Na prepojenie budete potrebovať aj jednu z možností, ktorú váš televízor podporuje: optickú, AUX alebo RCA. V nastaveniach TV: Sound-> Audio Out tak už stačí len nastaviť v prípade AUX možnosť headset. Pre RCA je to externý reproduktor. V prípade, že zvolíte optický kábel, uistite sa v nastaveniach zvuku, že pri možnosti zapojenia optického kábla je zvuk nastavený na možnosť PCM. Pre pripojenie k smartfónu stačí zapnúť Bluetooth v smartfóne. Zapnúť slúchadlá a umožniť Bluetooth pripojenie sa väčšinou dá za pomoci jedného tlačidla na slúchadlách. Prejsť do nastavení -> Bluetooth -> spárovať nové zariadenie a zvoliť názov vašich Bluetooth slúchadiel. Pri jednotlivých herných konzolách a ich verziách sa pripojenie Bluetooth slúchadiel líši. Odporúčame však navštíviť webové stránky jednotlivých herných konzol, ktoré majú sekcie s detailným popisom o tom, ako pripojiť bezdrôtové slúchadlá ku konzole.

Herné slúchadlá môžete prepojiť nielen pomocou kábla, ale aj bez neho vďaka Bluetooth

Verzie Bluetooth technológie

Existuje hneď niekoľko verzií technológie Bluetooth, na základe ktorej sa líšia aj samotné Bluetooth slúchadlá. Bluetooth 3.0 bol predstavený v roku 2009 ako vysokorýchlostná alternatíva k Bluetooth 2.0 a 1.0. Bluetooth 4.0 prišiel s vylepšením v oblasti pripojenia a jeho šírky rozsahu, zatiaľ čo verzia 4.1 predstavila protokol s nízkou spotrebou energie tzv. Bluetooth LE. Bluetooth LE sa zameriaval na udržanie silného spojenia medzi zariadeniami bez rýchleho vybitia batérie. Bluetooth 4.2 optimalizoval rýchlosť na 1 Mb/s a je 2,6-krát rýchlejší ako staré verzie technológie Bluetooth. Bluetooth slúchadlá 4.2 teda eliminujú oneskorenie prenosu a o to viac zosilňujú zážitok napríklad pri pozeraní filmu alebo seriálu. V roku 2016 bola predstavená verzia Bluetooth 5.0, ktorá zlepšila responzivitu a znížila energetickú náročnosť. Najnovšia verzia 5.2 z roku 2020, vychádza z Bluetooth 5.1, ktorá priniesla presnejšiu navigáciu.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Niceboy HIVEPODS 2

56,90 

bez DPH 47,41 

JBL Tune 120TWS

79,00 

bez DPH 65,83 

LAMAX Dots1

39,90 

bez DPH 33,25 

JBL TUNE 220TWS, ružová

99,00 

bez DPH 82,50 

LAMAX Taps1 Black

34,90 

bez DPH 29,08 

Thomson WHP3001

40,90 

bez DPH 34,08 

JBL Tune 120TWS

79,00 

bez DPH 65,83 

Air 1 Plus In-Ear - Black

95,90 

bez DPH 79,91