Ako vybrať matrac

Pre pohodlný spánok by človek bol ochotný urobiť skoro čokoľvek. Aby ste mali istotu, že budete spať naozaj pohodlne, a navyše zdravo, potrebujete kvalitný matrac. Posteľ z masívneho dubu môže byť síce pekná, ale vašu chrbticu, ktorá trpí na lacnom matraci, nezachráni. Cesta za dokonalým spánkom vedie cez harmóniu trojice posteľ, rošt a matrac. Keď kupujete matrac, mali by ste mať jasno v tom, kto ho bude používať, kde ho bude používať a ako často na ňom bude spať.

Použitie

Na matraci na chalupe nebudete prespávať často, takže nemusíte vyberať najkvalitnejšie materiály. Na chalupe je však viac vlhkosti, roztočov a prachu. Preto sa tam hodí matrac, ktorý svojou konštrukciou podporuje priedušnosť. Predovšetkým ide o matrace pružinové. Aj keď nemusia byť tak pohodlné, ako najkvalitnejšie a najdrahšie penové matrace, určite veľmi dobre poslúžia a dlho vydržia.

Naopak, pre denné prespávanie je lepšie si priplatiť a kúpiť si matrac kvalitnejší a drahší. Okrem dlhej životnosti a kvalitnejších vlastností urobíte niečo aj pre svoje zdravie. Vaša chrbtica vám bude vďačná, keď bude môcť počas spánku naplno odpočívať. Kráľom v tejto oblasti je matrac z pamäťovej peny, ktorý má navyše antibakteriálnu ochranu. Aj medzi pružinovými matracmi však nájdete kvalitné kúsky na každodenné spanie.

Cena a rozmery

Nech už nakupujete čokoľvek, vždy sa pozerajte popri kvalite aj na cenu. Preto by ste mali mať ešte pred nákupom jasnú predstavu o tom, koľko peňazí ste ochotní za matrac minúť. Zároveň však myslite aj na to, ako dlho očakávate, že matrac vydrží. Najlacnejší variant nie je väčšinou ten správny. Oplatí sa nákup drahšieho matraca, ktorý vydrží neporovnateľne dlhšie a má o poznanie lepšie vlastnosti.
Pokiaľ ide o rozmery, spolu s cenou by to mala byť prvá vec, ktorú zisťujete. Je skvelé, keď si vyberiete matrac, ktorý vás nadchne, ale už tak skvelé nie je, keď zistíte, že sa na vašu posteľ nehodí. Všeobecne ale platí, že pre kvalitný spánok by človek mal mať posteľ, teda aj matrac, o pár desiatok centimetrov dlhší, než sám meria. Šírka matraca by mala byť taká, aby sa vám spalo pohodlne a nemali ste pocit stiesnenosti.

Typy matracov

Matrace sa tradične rozdeľujú na pružinové a penové. Každá z týchto kategórií je vhodná pre inú príležitosť. Nedá sa paušálne povedať, či sú lepšie matrace penové, alebo pružinové. Oba typy majú svoje prednosti.

Pružinové matrace sú lacnejšie

Väčšina pružinových matracov sa môže pochváliť dobrou priedušnosťou a o niečo nižšou cenou. To však neznamená, že by neboli kvalitné. Je ale pravda, že tie najkvalitnejšie dnes ponúkané matrace sú penové. Pružinové matrace sú väčšinou o niečo lacnejšie než penové matrace.
Sú priedušné, takže dobre zvládajú aj vlhšie prostredie. Lacnejšie modely majú pružiny s jednou tuhosťou, čo nie je ideálne, ale na príležitostné prespanie bohato postačia. Drahšie a kvalitnejšie pružinové matrace majú zóny rôznych tuhostí. Oproti penovým sú však zóny viazané na skupiny pružín rôznej tuhosti, nie na celú pružnú plochu.

Penové matrace pre zdravý chrbát

Drahšie a kvalitnejšie penové matrace majú spravidla navrch pred pružinovými. Ich hlavnou výhodou je materiál, ktorý perfektne reaguje na jednotlivé časti tela a udržiava chrbticu počas spánku v optimálnej polohe. K tomu sú na matracoch určené zóny (viď obrázok dole), ktoré sa líšia v tuhosti. Výhodou penových matracov je tiež to, že nedochádza k ich mechanickému opotrebovaniu. Výborne sa hodia na denné spanie.
Väčšina matracov je konštruovaná tak, že bez problémov zvládnu váhu až 120 kg. Keď budete chcieť matrac, ktorý vydrží väčšiu záťaž, mali by ste sa pozrieť na matrace s vyššou nosnosťou. Ideálnym riešením je v prípade vyššej váhy matrac z pamäťovej peny so strednou a vyššou tuhosťou.

Ako vybrať tvrdosť matraca?

Pokiaľ ide o tvrdosť, mali by ste vychádzať z osobných preferencií. Ortopédi však väčšinou odporúčajú stredne tvrdé a tvrdšie matrace, ktoré lepšie podopierajú telo a udržiavajú chrbticu v rovine.
Rôzna tuhosť zón zaisťuje zodpovedajúcu oporu pre jednotlivé časti tela. Ich súhra potom drží chrbticu v prirodzenej polohe a dovoľuje svalom úplné uvoľnenie. Sedem zón však nemajú ani zďaleka všetky matrace. Dá sa povedať, že sedemzónové sú tie najkvalitnejšie. Za vysoko kvalitné možno považovať aj matrace, ktoré majú 5 zón.

Vyberte si matrac podľa vašich preferencií

Nepodporovaný prehliadač

Ľutujeme, používate internetový prehliadač, v ktorom vám Okay nebude fungovať.

Skontrolujte prosím, či používate aktuálnu verziu niektorého z podporovaných prehľadávačov nižšie, alebo či máte v prehľadaní povolenú podporu JavaScriptu.

Podporované prehliadače sú:

Ospravedlňujeme sa, že naša aplikácia nefunguje na starších prehliadačoch.