Ako vybrať matrac?

Vhodne zvolený matrac je zásadný pre kvalitný a zdravý spánok a uľaví od bolestí chrbta i kĺbov. Naopak nevyhovujúci matrac môže mať negatívny vplyv na oporný systém tela, takže je potrebné, aby bol každému užívateľovi čo najlepšie individuálne prispôsobený. Nie je ľahké sa vo veľkej ponuke matracov zorientovať, a preto vám tomto článku poradíme, ako vybrať matrac. Okrem toho zistíte, aké sú základné typy, a na čo si dať pri výbere pozor.

Placeholder Image

V OKAY nájdete širokú ponuku matracov všetkých typov.

OKAY TIP: Pre perfektnú čistotu svojho matraca si vyberte jeden z praktických chráničov na matrace.

5 základných pravidiel pre správný výber matraca

  • Pri výbere počítajte s výškou, hmotnosťou a vekom používateľa.
  • Vyberte si, aký typ materiálu vám bude vyhovovať najviac.
  • Ideálne veľký matrac by mal aspoň o 20-30 cm presahovať vašu dĺžku tela.
  • Výšku matraca zvoľte najmenej 15 cm, pričom platí, že čím vyšší vek užívateľa, tým vyšší by mal byť matrac. Nižší matrac sa rýchlo preleží a stratí kvalitu.
  • Tvrdosť matraca je veľmi dôležitý aspekt a pri jej výbere myslite nielen na svoje preferencie a ideálnu spánkovú polohu, ale berte do úvahy aj svoj zdravotný stav.
Placeholder Image

Pred nákupom matraca si najskôr ujasnite, čo od neho očakávate.

Najobľúbenejšie typy matracov

Matrace sa vyrábajú z mnohých rôznych materiálov, ktoré sa medzi sebou líšia napríklad tvrdosťou, dĺžkou životnosti alebo vhodnosťou do rôznych druhov okolitého prostredia. Aké sú tie najčastejšie druhy matracov, s ktorými sa pri výbere stretnete?

Penové matrace

Penové matrace sú vyrobené z polyuretánovej alebo pamäťovej peny a vyznačujú sa schopnosťou prispôsobiť sa tvaru tela, a poskytovať tak individuálnu podporu chrbtici, vďaka čomu sú veľmi pohodlné. Penové matrace taktiež dobre izolujú teplo a zabraňujú prenosu pohybov počas spánku, takže sú vhodné pre páry alebo pre osoby, ktoré sa ľahko navzájom vyrušujú. Tieto matrace sú tiež hypoalergénne, odolné voči roztočom a plesniam a hodia sa na všetky typy roštov.

Penové matrace môžu byť vyrobené z rôznych typov peny: Matrace z PUR peny ponúkajú dobré ortopedické vlastnosti za nízku cenu a sú antialergické. Studená pena alebo HR pena je veľmi elastická a priedušná a dokáže zostať pevná a tvarovo stála. Pamäťová pena je zase schopná meniť svoju tvrdosť podľa teploty a zvládne sa dokonale prispôsobiť vášmu telu/p>

Výhody Nevýhody
Veľmi pohodlné Vyššia cena
Vysoká prispôsobivosť telu Strata tvaru s časom
Nadpriemerná životnosť Náročnosť na údržbu
Dobrá priedušnosť
Placeholder image

Pružinové matrace

Pružinové matrace patrí medz i najstaršie a najrozšírenejšie typy matracov. Sú vyrobené z pružín, ktoré sú umiestnené v samostatných kapsuliach alebo v jednej veľkej komore, vďaka čomu poskytujú dostatočnú tuhosť. Okrem toho dobre vetrajú a ponúkajú vysoký komfort počas spánku. Sú vhodné na pevné rošty.

Pružinové matrace sa môžu ďalej deliť na tzv. bonellové, ktoré sú vyrobené z tenších oceľových drôtov navzájom spojených do jedného celku, takže matrac rozloží tlak medzi viacerými pružín a dlhšie vydrží, a taštičkové: u nich sú pružiny uložené samostatne v malých taštičkách, ktoré sú medzi sebou prepojené. To umožní každej pružinke reagovať samostatne, takže matrac môže dobre kopírovať nerovnosti ľudského tela.

Výhody Nevýhody
Nižšia cena Pre prípadné poškodenie pružín sa nehodí na polohovacie lamelové rošty
Dlhá životnosť Menšia prispôsobivosť
Priedušnosť (hodí sa aj do vlhkého prostredia) Hlučnosť
Ideálne na pevné rošty Nižšia mäkkosť

Latexové matrace

Latexové matrace patria medzi jedny z najpopulárnejších a najkvalitnejších matracov na trhu. Sú vyrobené z prírodného latexu, čo je materiál s vysokou elasticitou a schopnosťou rýchlo sa prispôsobiť tvaru tela, v kombinácii s kokosovými vláknami, PUR alebo HR penou. Tieto vlastnosti zaisťujú perfektnú podporu chrbtice a správnu ergonómiu počas spánku. Latexové matrace sú tiež veľmi trvanlivé a môžu vydržať mnoho rokov bez nutnosti výmeny. Hodia sa skôr na lamelové rošty.

Výhody Nevýhody
Nadpriemerná životnosť Nevhodné pre ľudí s vyššou potivosťou
Vysoká elastickosť Nehodí sa do vlhkého prostredia
Skvele sa prispôsobí tvaru tela Menšia priedušnosť
Ideálne rozloženie hmotnosti Vyššia cena
Hypoalergénne

Tuhosť matraca

Tuhosť matraca je vždy to prvé, čo si všimnete, keď si ľahnete na posteľ, a preto je jej správne určenie veľmi dôležité. Nositeľom tuhosti je jadro matraca, a je preto by ste venovať výberu ideálneho materiálu dostatočnú pozornosť. Každý máme nejaké preferencie, ale treba vziať do úvahy aj hmotnosť užívateľa: platí, že čím vyššia váha, tým tvrdší by matrac mal byť. Je totiž dôležité, aby malo telo v matraci dostatočnú oporu, takže príliš mäkký alebo príliš tvrdý matrac nemusí byť vždy vhodný. Všeobecne sa dá povedať, že mužom sa lepšie spí na skôr tvrdších typoch matracov, zatiaľ čo ženám, deťom a starším ľuďom naopak na mäkších. Ponúkame aj obojstranné matrace, ktoré ponúkajú inú tvrdosť na každej strane. Najdôležitejšie je, aby sa prispôsobila konkrétnym častiam vášho tela a podoprela chrbticu, aby počas spánku zostala v prirodzenom zakrivení.

V priloženej orientačnej tabuľke si prečítajte, podľa akej stupnice tvrdosti sa matrace väčšinou delia:

Tvrdosť matraca Špecifikácia matraca
T1 Najmäkší matrac s veľkou pružnosťou pre osoby do 60 kg
T2 Stredne mäkký matrac, prispôsobí sa tvaru tela. Pre osoby s 60-80 kg
T3 Stredne tuhý matrac poskytujúci väčšiu oporu telu, vhodný pre osoby do 110 kg
T4 Tuhá a pevná matrace určená urostlějším osobám až do 130 kg
T5 Najtuhší matrac s extrémnou odolnosťou pre osoby nad 130 kg

Rozmery matracov

Matrace sa vyrábajú v mnohých rozmeroch, ktoré väčšinou kopírujú rozmery postelí. Na e-shope OKAY.sk si zaobstaráte kvalitné matrace pre jednolôžko v rozmeroch 80 × 200, 90 × 200 a 120 x 200 cm. Vyberať môžete aj zo širokej škály matracov pre manželskú posteľ v rozmeroch 140 × 200, 160 × 200 a 180 x 200 cm.

Placeholder Image

Rozmery matraca by mali kopírovať tvar postele.

OKAY TIP:  Ak budete chcieť predĺžiť životnosť svojho matraca, pozrite sa na našu širokú ponuku topperov na matrac.

Užitočné tipy na záver

Zónovanie matraca pre efektívnu podporu chrbta

Zónovanie matraca je technológia, ktorá poskytuje optimálnu a cielenú podporu jednotlivým častiam tela pri spánku. Matrace môžu byť rozdelené do niekoľkých zón, ktoré zodpovedajú hlave, ramenám, chrbtu, bokom a nohám. Každá zóna poskytuje špecifický stupeň tuhosti a podpory, čo pomáha udržať telo v správnej polohe a minimalizuje napätie a bolesť. Matrace s zónovaním sú ideálne pre tých, ktorí trpia bolesťami chrbta alebo hľadajú vyššiu úroveň komfortu a podpory počas spánku.

Placeholder Image

Zónovanie matraca zlepší celkovú kvalitu vášho spánku.

Zdravotný matrac uľaví vašim problémom

Zdravotné a ortopedické matraceboli špeciálne navrhnuté pre ľudí so zdravotnými problémami tak, aby poskytovali špecifickú podporuaj pohodlie a uľavili bolestiam chrbta, krčných a bedrových oblastí, osteoporóze a ďalším. Tieto matrace sú často vyrobené z viscoelastických pien alebo špeciálnych pružinových jadier, ktoré poskytujú individuálnu podporu a pohodlie každej časti tela.

Aj na poťahu záleží

Poťah matraca je dôležitý faktor, ktorý nielen že chráni matrac, ale poskytne ešte väčší komfort pri spaní. Mal by byť pohodlný a mäkký na dotyk, ale zároveň aj odolný proti oderu a ľahko udržiavateľný. Tieto vlastnosti môžu byť zaistené rôznymi materiálmi, ako sú bavlna, froté alebo mikrovlákno. Poťah môže mať navyše obsahovať molekuly striebra či aloe vera, čo mu poskytne antibakteriálne vlastnosti. Niektoré matrace majú tiež poťahy s odnímateľnými a prateľnými povrchmi, čo umožňuje veľmi ľahké čistenie.

Placeholder Image

Penový, pružinový, alebo latexový matrac? Každý typ má svoje výhody aj nevýhody.

Nechajte sa inšpirovať

Pokiaľ vám vyššie uvedené rady nestačili a preferujete osvedčené modely, ktoré kúpili tisíce zákazníkov pred vami, môžete sa inšpirovať top modelmi v uvedených kategóriách:

Dostupný komfort:
Matrac Ikaros

výborný matrac za skvelú cenu

stredná tuhosť s jadrom z elastickej Flexifoam peny

snímateľný poťah

Overená kvalita:
Matrac Agamemnon

luxusný matrac z prémiovej značky HENRY STYLE

nadštandardný komfort

veľmi vysoká nosnosť 155 kg

kvalitný ortopedický matrac

Jednotka v predávanosti:
Matrac Pontos

kvalitný penový matrac

obojstranné prevedenie pre výber tuhosti

7 anatomických zón

Nákup matraca bez starostí v OKAY

Ak sa rozhodnete pre nákup nového matraca v OKAY, môžeme vám zaručiť 100% garanciu spokojnosti – ak s ňou nebudete spokojní, môžete ju vrátiť do 30 dní bez udania dôvodu zdarma.

Okrem toho ponúkame kompletnú ponuku služieb: expedícia do 5 pracovných dní a doprava zadarmo vrátane vynášky a montáže.

Máme skladom najväčší výber nábytku aj elektra za trvale najnižšie ceny!

Článek pro vás připravil:

Sluka Martin