Môže zapnutý mobil spôsobiť pád lietadla?
"Upozorňujeme cestujúcich, že na palube lietadla je prísne zakázané používať niektoré elektronické zariadenia, najmä mobilné telefóny..." Každý, kto niekedy cestoval lietadlom, počul tento pokyn od letušiek a stewardov počas hlásenia bezpečnostných inštrukcií. Celý rad cestujúcich si ani po treťom lete nepamätá, čo by mali robiť v prípade núdzovej situácie, ale zákaz používania mobilných telefónov pozná takmer každý. Je tento pokyn skutočne pochopený správne, alebo sa cestujúci zameriavajú práve na to najbanálnejšie?
Mobil ako zbraň hromadného ničenia?
Ako by mobilný telefón vôbec mohol spôsobiť pád moderného dopravného lietadla? No, nijako... A to ani s najpochybnějšími aplikáciami. Dopravné lietadlo je neuveriteľne zložitý systém kovu, elektroniky a hydrauliky. Malý mobilný telefón ho jednoducho nemôže poškodiť, ani keby ste ho začali používať namiesto kladiva. Je teda potrebné sa v prvom rade umierniť. Neexistuje spôsob, ako by vaše obľúbené elektronické zariadenie zničilo lietadlo.
Neviditeľný nepriateľ
Skutočný dôvod, prečo by mobilné telefóny mali na palube lietadla zostať vypnuté, je prostý. Mobilný telefón neustále hltavo prijíma signál a rovnako tak ho aj vysiela. Lenže posádka komunikuje s kontrolnou vežou či inými lietadlami aj prostredníctvom signálu. Keby na palube lietadla sústavne telefonovalo a prijímalo správy hoci 200 ľudí, dostalo by sa lietadlo do siete najrôznejších signálov. Prístroje v lietadle by tak mohli mať problém zorientovať sa v spleti signálov a pilotom by to mohlo komplikovať komunikáciu. Neznamená to však, že by v priestore lietadla prestali fungovať. Rovnako tak by tento problém nemusel nastať vždy, skôr naopak. Prečo ale pokúšať bezpečnosť letu? Elektronické prístroje naviac generujú slabé elektromagnetické pole, ktoré by takisto mohlo teoreticky zmiasť niektorý z komunikačných prístrojov v lietadle. Ale ani to by pre posádku a pasažierov nepredstavovalo žiadne vážne nebezpečenstvo.
Konečný verdikt
Zapnutý mobil pád lietadla nespôsobí. Niektoré svetové aerolinky dokonca už používanie mobilov v lietadlách nezakazujú, pretože moderná technológia umožňuje ich lietadlám signály lepšie odfiltrovať alebo rozpoznať. Európske spoločnosti však zatiaľ mobily zakazujú. Rešpektujme teda letové pravidlá, inak nás katastrofa môže skutočne postihnúť. V podobe tučnej pokuty.
Podobné články
-
Dual SIM telefóny sa tešia čoraz väčšej obľube. V tomto článku vám poradíme, v ktorých prípadoch by ste mali uvažovať o ich kúpe.
-
Je počet megapixelov naozaj dôležitý?
Čím má fotoaparát viac megapixelov, tým lepšie! Skutočne je to tak jednoduché alebo nás čísla len vodia za nos? -
Ako vybrať mobil pre babku a dedka
Vyberáte mobilný telefón pre starých rodičov, či rodičov, ale neviete aké by mal mať funkcie a parametre? Nasledujúci článok vám pomôže vybrať ten najlepší telefón pre seniorov. -
Je úplné vybitie prospešné pre mobilné batérie?
Často sa tvrdí, že keď vybijete mobil či notebook až na doraz, šetríte tým batériu. Ale skutočne je to tak? -
Je dôležité USB kľúč bezpečne odobrať, predtým ako ho odpojíme od počítača?
Skutočne robíme chybu, keď pred odpojením USB kľúča nepoužijeme funkciu "Bezpečne odobrať hardvér"? -
Dokáže magnet zničiť alebo vymazať pevný disk?
Je prirodzené, že máme o svoje technické chuťovky obavy. Je ale potrebné obávať sa aj bežného magnetu? -
10 prekvapivých zaujímavostí o mobilných telefónoch
Vedeli ste, že mobilný telefón môžete nabiť močom? Prinášame vám fakty o mobiloch, o ktorých ste ešte nepočuli! -
Ako vybrať mobilný telefón
Výber mobilného telefónu riešia denne tisícky Slovákov. Prinášame vám zábavný článok, ktorý vám rýchlo pomôže s výberom. -
Spôsobujú mobilné telefóny a notebooky neplodnosť?
Profesor OKAY si posvietil na veľmi známy mýtus o tom, že notebooky a mobily spôsobujú neplodnosť. Na čo myslíte, že prišiel? -
Je vyššie rozlíšenie v mobiloch vždy lepšie?
Každý rok sa objavia mobilné telefóny s vylepšenými displejmi a samozrejme aj vyšším rozlíšením. Má to ale zmysel?