Môže zapnutý mobil spôsobiť pád lietadla?

"Upozorňujeme cestujúcich, že na palube lietadla je prísne zakázané používať niektoré elektronické zariadenia, najmä mobilné telefóny..." Každý, kto niekedy cestoval lietadlom, počul tento pokyn od letušiek a stewardov počas hlásenia bezpečnostných inštrukcií. Celý rad cestujúcich si ani po treťom lete nepamätá, čo by mali robiť v prípade núdzovej situácie, ale zákaz používania mobilných telefónov pozná takmer každý. Je tento pokyn skutočne pochopený správne, alebo sa cestujúci zameriavajú práve na to najbanálnejšie?

Mobil ako zbraň hromadného ničenia?

Ako by mobilný telefón vôbec mohol spôsobiť pád moderného dopravného lietadla? No, nijako... A to ani s najpochybnějšími aplikáciami. Dopravné lietadlo je neuveriteľne zložitý systém kovu, elektroniky a hydrauliky. Malý mobilný telefón ho jednoducho nemôže poškodiť, ani keby ste ho začali používať namiesto kladiva. Je teda potrebné sa v prvom rade umierniť. Neexistuje spôsob, ako by vaše obľúbené elektronické zariadenie zničilo lietadlo.

Neviditeľný nepriateľ

Skutočný dôvod, prečo by mobilné telefóny mali na palube lietadla zostať vypnuté, je prostý. Mobilný telefón neustále hltavo prijíma signál a rovnako tak ho aj vysiela. Lenže posádka komunikuje s kontrolnou vežou či inými lietadlami aj prostredníctvom signálu. Keby na palube lietadla sústavne telefonovalo a prijímalo správy hoci 200 ľudí, dostalo by sa lietadlo do siete najrôznejších signálov. Prístroje v lietadle by tak mohli mať problém zorientovať sa v spleti signálov a pilotom by to mohlo komplikovať komunikáciu. Neznamená to však, že by v priestore lietadla prestali fungovať. Rovnako tak by tento problém nemusel nastať vždy, skôr naopak. Prečo ale pokúšať bezpečnosť letu? Elektronické prístroje naviac generujú slabé elektromagnetické pole, ktoré by takisto mohlo teoreticky zmiasť niektorý z komunikačných prístrojov v lietadle. Ale ani to by pre posádku a pasažierov nepredstavovalo žiadne vážne nebezpečenstvo.

Konečný verdikt

Zapnutý mobil pád lietadla nespôsobí. Niektoré svetové aerolinky dokonca už používanie mobilov v lietadlách nezakazujú, pretože moderná technológia umožňuje ich lietadlám signály lepšie odfiltrovať alebo rozpoznať. Európske spoločnosti však zatiaľ mobily zakazujú. Rešpektujme teda letové pravidlá, inak nás katastrofa môže skutočne postihnúť. V podobe tučnej pokuty.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články