Nakupuj za trvale nižšie ceny ako na internete! Chcem najnižšiu cenu.

Ako funguje atramentová tlačiareň?

V článku Ako vybrať tlačiareň sme se zaoberali tlačiarňami ideálnymi práve pre vás. V tejto súvislosti sa nám priamo ponúka povedať si niečo málo o atramentovej tlačiarni a jej technológii.

Atramentová tlačiareň uzrela svetlo sveta už začiatkom 80. rokov. Vznikla ako odpoveď na pomerne nekvalitnú tlač hlučných a pomalých ihličkových tlačiarní. Spočiatku bola čiernobiela tlač čoskoro doplnená o plnohodnotné farby. Po niekoľkých rokoch klesli aj ceny atramentových tlačiarní, avšak samotné zariadenie funguje stále rovnako. Poďme sa pozrieť ako.

Prvá fáza: Príprava

Akonáhle do tlačiarne pošleme informácie z počítača, najskôr ich tlačiareň musí spracovať. Počítač do nej odošle iba klasický kód v podobe niekoľkých miliónov jednotiek a núl. V túto chvíľu sa musí zapojiť do práce miniatúrny procesor, ktorý určí, kam sa bude na papier nanášať atrament. Pokiaľ používame farebnú tlačiareň, procesor pracuje so štyrmi rôznymi farbami označovanými ako CMYK. Anglicky to znamená cyan, magenta, yellow a black. Po slovensky potom azúrová (C), purpurová (M), žltá (Y) a čierna (K). Pre každú túto farbu musí tlačiareň disponovať vlastným zásobníkom (cartridge). Akonáhle procesor tieto informácie spracuje, odošle požiadavku do fyzických častí tlačiarne.

Druhá fáza: tlač

Druhá fáza: Tlač

Keď sa atramentová tlačiareň rozbehne, môžeme veľmi dobre počuť, čo sa v nej deje. Najprv, samozrejme, namotá papier na tlač. Nasledujúci pohyb však vykonáva najmä tlačová hlava. Tá sa musí najprv naplniť atramentom, o čo sa postará špeciálna pumpa, ktorá odsáva atrament z jednotlivých zásobníkov. Pohyblivá tlačová hlava potom jazdí po papieri po riadkoch a prenáša do nej miniatúrne kvapôčky atramentu. Keď sa na vytlačenú fotografiu pozrieme pod lupou, môžeme vidieť jednotlivé body zložené práve zo štyroch použitých farieb. Ich kombinácia potom pre ľudské oko predstavuje špecifický odtieň. Čím sú kvapky menšie a nahustenejšie na určitej ploche, tým je efekt prirodzenejší a tlač kvalitnejšia.Kvalitu tlače (jej rozlíšenie) určuje parameter DPI, ktorý predstavuje počet jednotlivých farebných bodov na dĺžke jedného palca (2,54 cm). Čím vyššie má tlačiareň DPI, tým lepšie tlačí.

Detail tlače

Čo umožňuje tlač

Čo sa ale deje vo vnútri tlačovej hlavy? Odpoveď nájdeme, rovnako ako pri iných spotrebičoch, v základnom fungovaní fyziky. Väčšina atramentových tlačiarní pracuje na tzv. termálnom princípe. Ich hlavným spojencom je teda vysoká teplota. V každej tlačovej hlave sa nachádza špeciálna tryska pre každý farebný kanál. Vnútri trysky pracuje malý rezistor, ktorý produkuje teplotu okolo 100 °C. Ten spôsobí rýchle rozpínanie atramentu, ktoré môže uniknúť jedine tryskou. Kvapka je teda vysokou rýchlosťou vystrelená priamo do papiera. Následné chemické procesy potom atrament zafixujú v mieste, kde sa dotkol papiera, takže sa farba nerozpustí. Opäť záleží na kvalite tlačiarne.

Atramentová tlač je kvalitná osvedčená metóda, ktorá však vyžaduje neustále dopĺňanie atramentu a teda aj kúpu atramentových zásobníkov. Rovnako aj papier z bežných atramentových tlačiarní sa vďaka atramentu môže mierne vlniť. Čo sa týka rýchlosti a úspornosti, atramentové tlačiarne už prekonali tlačiarne laserové. Svoju úlohu v domácnostiach však stále plnia na jednotku.

Moja predajňa

${favoriteStore.title}

${favoriteStore.address}

${favoriteStore.psc} ${favoriteStore.city}

Telefón: ${favoriteStore.phone}

E-mail: ${favoriteStore.email}

obľúbená predajňa (zmeniť)

tovar na predajni zobraziť na mape

Nepodporovaný prehliadač

Ľutujeme, používate internetový prehliadač, v ktorom vám Okay nebude fungovať.

Skontrolujte prosím, či používate aktuálnu verziu niektorého z podporovaných prehľadávačov nižšie, alebo či máte v prehľadaní povolenú podporu JavaScriptu.

Podporované prehliadače sú:

Ospravedlňujeme sa, že naša aplikácia nefunguje na starších prehliadačoch.