Čistička vzduchu - čistý nádych nielen pre alergikov

Pri voľbe vhodnej čističky vzduchu sa môžeme stretnúť s niekoľkými problémami. Poruchovosť, nevhodná veľkosť na to, aby sa čistička prispôsobila miestnosti, ako aj nadmerná hlučnosť. Ak neviete, ako si vybrať najlepšiu čističku vzduchu vhodnú pre alergikov, pozrite sa na tieto kľúčové parametre.                    

Čistý vzduch šetrný ku zdraviu alergikov

V domácnosti, či v inom interiéri sa dá zaobísť aj bez toho, aby v ňom bolo prašné či znečistené ovzdušie. Na takýto vzduch sú citliví najmä alergici, ktorí môžu pociťovať vážne zdravotné komplikácie. Výber čističky preto za žiadnych okolností nepodceňujte a pridržiavajte sa týchto  bodov.

Čo by mala mať kvalitná šistička vzduchu?

Filter - Medzi často používané filtre patrí HEPA filter, fotokatalytický filter, či plazmový ionizátor. HEPA filter dokáže odstraňovať rôzne mikroskopické čiastočky napríklad prach z ciest, stavieb, či zvierat. Plazmový ionizátor dokáže ihneď vo vzduchu rozkladať baktérie, aj vírusy a iné prchavé látky. Fotokatalytický filter, okrem toho rozkladá aj kvasinky a rôzne smogové plyny.

Výkon čističky a rozmer miestnosti

Pri výkone čističky pozeráme na to, koľko čistého vzduchu dokáže prístroj prefiltrovať. Tento fakt je znázornený v m3/h. Čím je číslo vyššie, tým je čistička výkonnejšia.

Hlučnosť, príkon a funkcie čističiek vzduchu

Čistička vzduchu, ktorá má vyšší výkon môže byť hlučnejšia, ale nie je to zaužívaným pravidlom. Tiché čističky sú prirodzene príjemnejšie. Vo všeobecnosti platí, že hlučnosť by nemala byť vyššia ako 30dB.

Čistička vzduchu nie je od práčky v rámci spotreby energie žiadnou výnimkou. Každý si želá ušetriť a v súčasnosti už mnohé z nich zahŕňajú kvalitné systémy, ktoré dokážu znížiť spotrebu energie na 30 - 40 W. Okrem príkonu je nutné pozerať aj na doplnkové funkcie, akými sú časovač, senzor zápachu a regulácia výkonu.

S časovačom je oveľa jednoduchšie nastaviť si čas aj vtedy, keď sa práve nenachádzate doma. Senzor zápachu dokáže zhodnotiť stav vzduchu, na základe čoho potom upravuje výkon zariadenia.

Cena filtrov

Pri samotnom nákupe by sme sa mali zaujímať o to, aká je cena jednotlivých filtrov. Prevádzka čističky zvyčajne nie je finančne nákladná. Rátajte približne pár desiatok eur za rok. Doba, kedy je vhodné filter vymeniť závisí hlavne od miery znečistenia a od nutnosti používať čističku vzduchu.  

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Winix ZERO

269,00 

bez DPH 224,16 

Čistička vzduchu Philips AC1215/50

249,90 

bez DPH 208,24 

Concept CA1000

138,90 

bez DPH 115,75 

Winix TOWER QS

399,00 

bez DPH 332,49 

Čistička vzduchu Winix Zero Pro

339,00 

bez DPH 282,49 

Čistička vzduchu Guzzanti GZ 995

268,90 

bez DPH 224,07