Sotva sme sa spamätali z jedinečného Ultra HD rozlíšenia pri moderných televízoroch, začali výrobcovia mobilných telefónov používať vysoké rozlíšenie (napríklad LG zaviedlo tzv. Quad HD rozlíšenie), ktoré zodpovedá 2560 x 1440 pixelom, čo je štvornásobok bežného HD rozlíšenia. Zatiaľ čo pri televízoroch a monitoroch vyzerá obrovské rozlíšenie doslova fantasticky a umožní nám odlíšiť od seba stebielka trávy, pri päťpalcových displejoch súčasných smartfónov a tabletov sa dostávame do ťažkostí. Je Quad HD rozlíšenie skutočne tak veľmi super v porovnaní s osvedčeným a doteraz výborným Full HD?
Čísla sú mocné
Určite sa zhodneme na tom, že nové rozlíšenie vyzerá skvele na papieri. Obzvlášť pokiaľ ho dáme do kontrastu s už zastaraným HD rozlíšením. Samozrejme je pravda, že vyššie rozlíšenie poskytuje lepší a detailnejší obraz. Rovnako ako zo stavebnice z miliónov dielikov je možné poskladať oveľa komplexnejší model než z detských kociek. Avšak popri naddimenzovanom rozlíšení pri fotoaparátoch (pozri tento článok) je vysoké rozlíšenie malých displejov trocha preceňované. Pozrime sa prečo.
Máte orlí zrak?
Kameň úrazu spočíva - a je to bolestné zistenie - v našej vlastnej nedokonalosti. Ľudské oko je síce stále dokonalejší objektív než Hubblov teleskop a v zlom svetle si počína až neuveriteľne, na rozpoznanie takto malých pixelov však už nestačí. Na päťpalcovom displeji s Quad HD rozlíšením je totiž viac ako tri a pol milióna pixelov! Aj Full HD rozlíšenie so svojimi dvoma miliónmi je takmer nemožné preskúmať pixel po pixeli. Rozdiel nespoznajú ani ľudia s najostrejším zrakom. Nehľadiac na to, že stále viac ľudí bez okuliarov či kontaktných šošoviek nemôže ani čítať. Zostáva nám teda nanajvýš dobrý pocit, že náš telefón je "nadupaný", ale praktický úžitok z toho mať nebudeme. Teda aspoň kým neprídeme na spôsob, ako zdokonaliť svoj zrak na úroveň dravých vtákov.
Konečný verdikt
Pokiaľ nebudete na displej pozerať cez lupu, nemáte šancu voľným okom rozoznať Quad HD rozlíšenie od bežného Full HD. Zdá sa, že zatiaľ sú limity malých displejov odhalené. Avšak aj to si výrobcovia telefónov uvedomujú a zameriavajú sa na iné nedostatky dotykových displejov. Ale o tom zase niekedy inokedy.