Aby sme vám povedali úplne všetko, je potrebné sa pozrieť na zúbok jednému populárnemu mýtu. Hovoril vám sused, že jeho fotoaparát je lepší, pretože má rozlíšenie 24 megapixelov oproti vašim 16 megapixelom? Môžeme podľa počtu megapixelov skutočne posudzovať kvalitu fotoaparátu? Poďme to preveriť.
Nezmyselné rozlíšenie = nezmyselné rozmery
V čase, keď dva megapixely znamenali technológiu z iného vesmíru, stálo za to mať ich čo najviac. Teraz si musíte rozlíšenie naopak strážiť. Honba za veľkými číslami úplne zničila úlohu megapixelov. Snímky z dnešných digitálnych fotoaparátov sú tak obrovské, že ich na monitore v plnej veľkosti nikdy neuvidíte. Aby ste ich videli celé a v plnom rozlíšení, museli by ste mať niekoľkometrový monitor. Inak povedané - fotografie by ste si museli premietať na stenu panelového domu, a to v ešte neexistujúcom rozlíšení a neexistujúcou premietačkou.
Všetkého veľa škodí
Úslovie staré ako ľudstvo samo, platí aj pre dnešné technológie - rovnako tak aj pre megapixely. Veľké množstvo megapixelov fotografie skôr ničí. Môže za to veľkosť obrazového senzora. Rozmery snímača u fotoaparátov mobilných telefónov a kompaktov totiž nepresahujú veľkosť lentilky. Áno, niekoľko miliónov pixelov sa musí zmestiť do rozmerov jednej lentilky. Pixely si na tak malom priestore skôr prekážajú, než pomáhajú. Tranzistory na pixeloch CMOS snímačov sa tak čiastočne rušia navzájom a dochádza k digitálnemu šumu a zhoršeniu obrazu. Dumali ste, prečo zrkadlovka s 16 megapixelmi stojí o dosť viac, než kompakt s 24 megapixelmi? Správne! Zrkadlovka má až osemkrát väčší snímač a tým ponúka oveľa kvalitnejšie podanie obrazu.
Konečný verdikt
Tento mýtus môžeme teda z polovice potvrdiť a z polovice vyvrátiť. Počet megapixelov ovplyvňuje kvalitu fotografie, ale väčšie množstvo megapixelov v žiadnom prípade nezaručí lepšiu kvalitu fotografií. Navyše - megapixely z vás ani zo suseda fotografa neurobia.