Zachovajte paniku! Notebooky spôsobujú neplodnosť! Toto varovanie preletelo svetom rýchlejšie než oštep najlepšieho atléta. A treba podotknúť, že zasiahol cieľ. Veľa ľudí mu teraz verí a tisíce mužov sa nepokojne ošívajú, keď vidia niektorého zo svojich kolegov s notebookom na kolenách. Poďme sa na tento mýtus pozrieť zblízka.
Kde tento mýtus vznikol?
Populárne varovanie vzniklo v Argentíne. Tamojší vedci špekulovali o škodlivom vplyve Wi-Fi signálu na mužské spermie. Rovnako je to aj s mobilnými telefónmi. V ich prípade sa dané tvrdenie líši iba druhom signálu. Devastujúce následky vraj zostávajú rovnaké.
Hypotézy nestačia
Na potvrdenie tohto mýtu je nutné uskutočniť in vivo a in vitro testy - testy oplodnenia v tele aj v skúmavke. Skutočne neexistuje vedecký dôkaz o tom, že by Wi-Fi signál poškodzoval spermie. Ešte pochybnejšia je premisa, že ono žiarenie poškodzuje spermie len vtedy, ak máme notebook na kolenách alebo mobil vo vrecku. Čo má Wi-Fi signál dosah iba desať centimetrov?
O niečo reálnejšie sa tvári poplašný variant obviňujúci z mužskej neplodnosti naopak teplotu notebooku. Podobne ako tesná spodná bielizeň vraj notebook na lone príliš zahrieva semenníky. Ani z tohto varovania nemusíte dostávať panické záchvaty. Pri bežnom kúpeli predsa vystavujeme svoje telo oveľa vyššej teplote. Rovnako treba pripomenúť, že keď pracujeme s notebookom na lone, dotýka sa prístroj len stehenných svalov a brucha. Aby sa notebooky dotýkali mužských najopatrovanejších a najváženejších miest na tele, museli by páni sedieť vo veľmi krkolomnej polohe. Pri nej by si ničili skôr chrbát než spermie.
Konečný verdikt
Váš notebook môžete pokojne používať na lone.Wi-Fi signál (ani ten telefónny) vaše spermie ani vašu plodnosť určite neovplyvní. Veď je všade okolo nás a jeho negatívne vplyvy by sa prejavili na celej populácii. Obdobné je to aj s panikou ohľadom tepla sálajúceho z notebookov. Pokiaľ niečo spôsobí vymretie ľudstva, Wi-Fi signál alebo teplota z notebookov to určite nebude.