6 tipov, ako predĺžiť životnosť televízora

Priemerná životnosť dnešných televízorov je približne 10 rokov. Ak chcete, aby sa aj ten váš dožil desiatych narodenín, mali by ste sa o neho starať. Máme pre vás pár tipov, ako svojmu televízoru pomôcť, aby vám vydržal ešte dlhšie.

1. Nepoužívajte televízor ako rádio

Ak máte vo zvyku riadne zapnúť televízor na raňajky a nechať ho bežať až do večera vkuse, nerobte to. Televízor nie je stavaný na to, aby bol zapnutý celý deň. Jednotlivé súčiastky sa takto náročnou prevádzkou preťažujú. Televízor kvôli tomu môže prestať fungovať už po pár rokoch.

2.Dajte televízoru dostatok priestoru

Nezabúdajte na to, že televízor sa počas prevádzky zahrieva. Vysoká teplota znižuje životnosť súčiastok. Preto je nutné nechať okolo televízora priestor, ktorým môže prúdiť vzduch. Tým sa súčiastky ochladia na nižšiu teplotu, takže vydržia dlhšie.

3. Vypínajte televízor zo zásuvky

Po vypnutí televízora vytiahnite prívodný kábel z elektrickej energie. Pokiaľ necháte kábel v prúde, môžu výkyvy napätia v krajnom prípade (napríklad pri búrke) televízor poškodiť. Ak sa vám nechce stále vypájať a zapájať kábel, kúpte si predlžovačku s vypínacím tlačidlom.


4. Pred pripojením televízora ho vypnite

Keď k televízoru pripájate DVD prehrávač, notebook či inú elektroniku, uistite sa, že pred pripájaním káblov televízor vypnete. Ak máte v pláne využívať pripájacie káble pravidelne alebo dlhodobo, kúpte si kvalitné, lepšie tienené. Sú síce drahšie, ale neovplyvňujú kvalitu obrazu a zvuku.

5. Znížte podsvietenie obrazovky na 60-70 %

Väčšinou sú televízory prednastavené na maximálny jas. U LED televízorov sú tým pádom vyššie nároky na výkon diód, ktoré sú zdrojom zdrojom podsvietenia. Vysoký výkon ale znamená vyššiu teplotu, a teda nižšiu životnosť. Preto je lepšie nastaviť jas na 60-70 %. Toto nastavenie v bežných svetelných podmienkach bohato stačí a televízor vám vydrží podstatne dlhšie..

6. Pri nákupe nového televízora myslite dopredu

Ak máte radi nové technológie, ako napríklad lepšie rozlíšenie obrazovky, vylepšovanie kontrastu, farieb, a pod., Myslite na to aj pri kúpe nového televízora. Technológie, ktoré sa pri televízoroch využívajú, idú dopredu raketovým tempom. Ak chcete mať doma stále to najnovšie, budete musieť televízor meniť každé 2-3 roky. Samozrejme si môžete nejaký ten rok ušetriť, ak si vždy kúpite modely s najmodernejšími technológiami.