Ako sa starať o chladničku?

Chladnička je jedným z najdôležitejších spotrebičov, ktoré doma máme. Aby nám dlho vydržala, musíme sa o ňu starať. Našťastie už je väčšina chladničiek vybavená technológiami, ktoré nám prácu uľahčia. Ale napriek tomu by sme mali chladničku pravidelne čistiť a udržiavať. Tak ideme na to:

1. Vyberieme z chladničky všetky potraviny

Ideálne je vybrať si na čistenie chladničky deň, kedy nie je príliš horúco. Všetky potraviny sa snažíme po celý čas čistenia uchovať v tme a v stabilnej teplote. Tá by sa mala blížiť 5 °C. Ak máme najmenšie podozrenie, že sa nejaké jedlo pokazilo, radšej ho vyhodíme.

2. Vyčistíme zásuvky a poličky chladničky

Ak máme v chladničke plastové alebo kovové zásuvky a poličky, môžeme ich pokojne vybrať z chladničky a rovno umyť teplou vodou a mydlom. Ak máme police zo skla, pustíme na ne najprv vlažnú vodu. V horúcej vode by totiž mohli kvôli rozdielu teplôt prasknúť. Ako police a zásuvky vrátime späť do chladničky, presvedčíme sa, že sú dokonale suché.

3. Utrieme vnútro chladničky

Budeme potrebovať čistú handričku a neagresívny čistiaci prostriedok. Napríklad prípravok na umývanie riadu. Pri čistení začíname zhora a postupujeme nadol, aby nám voda nestekala na už umyté časti chladničky. Ak máme v chladničke usadené škvrny, najprv ich namočíme a po pár minútach by mali ísť vyčistiť ľahko. Dvere chladničky umývame až nakoniec. Opäť počkáme, než všetko dokonale vyschne. Až potom vrátime späť police a zásuvky.

4. Jedlo v chladničke skladujeme v plastových dózach

Vďaka uzatvárateľným krabičkám môžete svoje potraviny udržať dlho čerstvé, pretože sa v chladničke nemiešajú jednotlivé vône dohromady. Okrem toho tiež nebudú vysychať.

5. Očistíme chladič a tesnenie chladničky

Najmenej raz za rok by sme mali chladič chladničky utrieť od prachu. Prach totiž znižuje efektivitu chladenia, čím zvyšuje spotrebu elektriny. Tesnenie na dverách čistíme tak, aby pri zatvorení dokonale priliehalo k chladničke. Chladnička s čistým tesnením má nižšiu spotrebu a lepšie chráni potraviny pred pokazením vplyvom baktérií.


TIP na záver:

Neotvárajte dvere chladničky častejšie a na dlhšie, ako je nevyhnutne potrebné. Najlepšie je nachystať si všetky potraviny dopredu a potom ich hneď vložiť do chladničky v priebehu pár sekúnd. Tým zamedzíme zahriatiu vzduchu vnútri chladničky a naše potraviny vydržia dlhšie.

Moja predajňa

${favoriteStore.title}

${favoriteStore.address}

${favoriteStore.psc} ${favoriteStore.city}

Telefón: ${favoriteStore.phone}

E-mail: ${favoriteStore.email}

obľúbená predajňa (zmeniť)

tovar na predajni zobraziť na mape