Ako na montáž kuchynského drezu?

Niektoré typy drezov zvládne namontovať takmer každý, pri iných budete potrebovať šikovného majstra. Drez je súčasťou kuchynskej linky a jej montáž nie je niekedy vôbec jednoduchá. Existuje niekoľko typov montáže kuchynského drezu. Poďme sa pozrieť na jednotlivé typy montáží.

Montáž zhora na pracovnú dosku

Tento typ montovania je najčastejší, keďže sa jedná o najjednoduchší spôsob montáže drezu. Pri tomto spôsobe montovania sa drez položí zhora do výrezu na pracovnej doske. Niektoré drezy disponujú tesnením už priamo z výroby, pri iných je potrebné pri montáži použiť silikón. Kuchynský drez sa upevní na pracovnú dosku zospodu pomocou úchytov. Tento spôsob montáže je vhodný pre každý typ pracovnej dosky a zvládne ho aj bežne skúsený majster.

Nerezový drez namontovaný hore na pracovnej doske

Najjednoduchšia montáž drezu je zhora na pracovnú dosku

Presahová montáž

Podobne ako montáž zhora funguje aj presahová montáž. Esteticky pôsobí drez kompaktne s pracovnou doskou. Kuchynský drez sa naloží zhora do výrezu na doske. Vrchný lem drezu tvorí na kuchynskej doske len veľmi nepatrný presah, vysoký iba hrúbkou drezu.  

Montáž kuchynského drezu do roviny s pracovnou doskou

Montáž do roviny je najzložitejší, ale najefektívnejší typ montáže. Tento typ montáže sa využíva v kombinácii s pracovnými doskami z kameňa, keramiky či kompozitných materiálov. Do pracovnej dosky sa spraví okolo výrezu zárez. Do tohto zárezu sa nanesie silikón. Kuchynský drez sa položí na silikón a zospodu sa upevní o kuchynskú dosku úchytmi. Obvodový lem drezu vytvára rovinu s kuchynskou doskou bez optických rušivých hrán. Tento typ montáže je vhodný do moderných minimalistických kuchýň

Kuchynský drez v rovine s pracovnou doskou

Drez v rovine s kuchynskou pracovnou doskou pôsobí veľmi elegantne

 

Montáž pod pracovnú dosku

Vďaka tomuto riešeniu bude drez "schovaný" pod pracovnou doskou. Táto montáž sa hodí pre pracovné dosky, ktoré sú vyrobené z materiálov odolných voči vlhkosti. Medzi okraj drezu a dolnú hranu dosky sa nanesie silikón. Pomocou špeciálnych úchytov sa drez upevní o kuchynskú dosku. Veľkou výhodou tohto riešenia je eliminácia hrán v okolí drezu, preto akúkoľvek špinu či omrvinku stačí zamiesť do drezu bez toho, že by sa niekde zachytili.

Drez namontovaný pod pracovnou doskou

Kuchynský drez pod pracovnou doskou eliminuje hrany drezu a uľahčuje upratovanie

Montáž kuchynského drezu medzi pracovné dosky

Tento variant sa používa hlavne u sektorových kuchýň s pevnými modulmi skriniek alebo pri štýlových vidieckych kuchyniach, kde drez pôsobí dominantným dojmom. Drez sa jednoducho položí na skrinku medzi dve pracovné dosky a uchytí sa skrutkami. Túto montáž zvládne aj bežne skúsený majster. 

Pred samotnou montážou je dôležité si premyslieť, či má drez dostatočný počet otvorov (na vodovodnú batériu, sifón) a či vám vyhovuje veľkosť otvorov. Montáž kuchynského drezu nie je až taká náročná vec. Bežne skúsený majster si s tým isto poradí. Spôsob, akým ho namontujete je už len na vás. 

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Drez DKL 07, granit, 75x42 cm

133,00 

bez DPH 110,83 

Celoplošný drez Pyramis 80x60 cm

56,99 

bez DPH 47,49 

Drez DKL 05 ,granit,58x42cm

133,00 

bez DPH 110,83 

Drez DKL 03, granit, 45x50cm

119,00 

bez DPH 99,16 

Drez DKL 02, nerez, 78x43 cm

39,99 

bez DPH 33,32 

Kuchynská batéria BKL 11, nerez, 22x29,2 cm

159,00 

bez DPH 132,49 

Drez DKL 09, nerez, 55x48 cm

159,00 

bez DPH 132,49 

Drez DKL 06, granit, 58x42 cm

135,00 

bez DPH 112,50