NFC

Near field communication, skrátene tiež NFC, slúži na bezdrôtovú komunikáciu iniciovanú jednoduchým priblížením 2 elektronických zariadení. Kontakt funguje v rozmedzí dotyku až do vzdialenosti v rádoch centimetrov (bežne 4 cm). V praxi sa používa na pripojenie 2 mobilných telefónov a k výmene dát medzi nimi, na bezhotovostné platby smartfónom, pričom ide o rovnakú technológiu ako pri bezkontaktných kartách, na rýchlu synchronizáciu a konfiguráciu rôznych zariadení, na získavanie cestovných lístkov a nakupovanie.

Použitie NFC

Platby, prepojenie dvoch telefónov, lístky v MHD, nakupovanie, spárovanie s inou elektronikou

NFC

NFC ďalej ponúka možnosť premeny telefónu na kľúče, prístupovú kartu či napr. na osobné doklady. Zároveň poslúži ako čítačka rozličných informáciíPomocou NFC a jedného dotyku v okamžiku spustíte BlueTooth medzi mobilom a tabletom či notebookom, rýchlo nakonfigurujete Wi-Fi v smartfóne alebo spárujete pokročilé audio systémy i bezdrôtové slúchadlá s vaším telefónom na prehratie hudby. Dotykom tabletu či mobilu aktivujete prepojenie aj u vybraných digitálnych fotoaparátov alebo kamier.

Existujú 2 typy zariadení podporujúcich NFC - aktívny a pasívny. Medzi aktívne radíme mobilné telefóny. Tie disponujú vlastným NFC čipom, napájaním a umožňujú zápis aj čítanie, zatiaľ čo pasívne štítky tzv. NFC tagy povoľujú len čítanie informácie obsiahnutej v obvode. Štítky pripomínajú nálepky a obsahujú údaje, ako sú krátke texty či odkazy na webové stránky. Od BlueTooth a Wi-Fi sa NFC líši tým, že nepoužíva rádiové vlny, ale elektromagnetickú indukciu.

Výhody používania NFC

  • ľahká interakcia zariadenia - na spojenie stačí iba jeden dotyk
  • rozširujúca sa technológia
  • bezpečná komunikácia prebiehajúca len na krátku vzdialenosť
  • kompatibilná s existujúcimi technológiami bezkontaktných kariet

Mobilné telefóny s NFC čipom >>

Uvítame vaše pripomienky k obsahu stránky