Rýchlosť uzávierky

Rýchlosť uzávierky (čas expozície) je popri clone a citlivosti ISO jeden zo základných faktorov určujúcich fotografickú expozíciu. Uzávierka určuje, ako dlho bude svetlo dopadať na film (respektíve obrazový snímač fotoaparátu). Po túto dobu je samotná fotografia vytváraná. Dnešné digitálne zrkadlovky sú vybavené mechanickou uzávierkou, rovnako ako klasické fotoaparáty. Pri fotografovaní v nich môžeme počuť charakteristické cvaknutie, ktoré vykoná sklopné zrkadlo. Pri digitálnych kompaktoch je uzávierka elektronická - svetlo dopadá na snímač neustále, obrazové dáta sa načítajú len po určitú dobu.

Expozičný čas teda predstavuje dobu, keď obrazový snímač digitálneho fotoaparátu môže zachytávať svetlo a ukladať ho v podobe fotografie. Obvyklé rozmedzie rýchlostí uzávierky je od 1/2000 sekundy (0,0005 s) až po 15 alebo 30 sekúnd. Rovnako ako ISO alebo clona je táto hodnota pri všetkých súčasných fotoaparátoch nastaviteľná aj automaticky.

Rýchlosť uzávierky v praxi

  • Čas 1/4000 až 1/1000 využívame na zachytávanie skutočne rýchlych pohybov. Len extrémne rýchly čas zamedzí rozmazaniu snímky pokiaľ fotografujeme letiace vtáky, rýchly šport alebo napríklad vážky.
  • Čas 1/800 až 1/400 je obvyklá hodnota na fotografovanie bežných momentiek. Od zaujímavých portrétov, cez akčné zábery detí až po snímky domácich miláčikov.
  • Čas 1/350 až 1/80 nájde uplatnenie v makrofotografii, fotografovaní krajiny a ostatných žánroch, kde je potreba používať tiež vyššiu clonu. Od hodnoty 1/200 sekundy u väčšiny fotoaparátov už funguje synchronizácia so vstavaným bleskom, takže ju využijete aj v interiéroch.
  • Čas 1/60 až 1/8 je v závislosti od ohniska najmenšia rýchlosť, ktorú pri fotografovaní možno udržať z ruky bez toho, aby vznikla rozmazaná snímka. Na dlhé ohniská (300 mm a viac) je však nutné o poznanie kratší čas, pretože trasenie rúk je oveľa výraznejšie. V týchto prípadoch už je veľmi užitočný stabilizátor obrazu.
  • Čas 1/6 až 4 sekundy je už vhodný pre exponovanie zo statívu. Môžete takto fotografovať krajiny s vysokou clonou, zaujímavé scenérie za súmraku alebo umelecké snímky tečúcej vody, ktorá bude na ostrom okolí pôsobiť zaujímavo rozmazane.
  • Čas 5 až 30 sekúnd využívame najmä pri fotografovaní hviezd. Extrémne dlhá expozícia pri nízkej hodnote ISO je nutná pre hladké zachytenie nočnej oblohy. Pri vysokej hodnote ISO by bolo možné hviezdy fotografovať i z ruky na krátky čas - je však nutné počítať s nepríjemne vysokým šumom.
  • Čas v rádoch minút už využijú len nadšení fotografovia nočných scenérií. Úchvatné zábery, kde sú zaznamenané trasy hviezd po oblohe, vznikli práve vďaka takto dlhým expozíciám. Pre túto funkciu na zrkadlovkách slúži režim Bulb.

Moja predajňa

${favoriteStore.title}

${favoriteStore.address}

${favoriteStore.psc} ${favoriteStore.city}

Telefón: ${favoriteStore.phone}

E-mail: ${favoriteStore.email}

obľúbená predajňa (zmeniť)

tovar na predajni zobraziť na mape