ISO citlivosť

Citlivosť ISO predstavuje jeden z troch základných parametrov (popri clone a rýchlosti uzávierky), ktoré určujú expozíciu pri fotografovaní. Ide o ekvivalent citlivosti klasického filmu. V digitálnych fotoaparátoch určujeme citlivosť ISO v jednotkách ASA. Jej hodnota určuje, ako bude obrazový snímač pri fotografovaní citlivý na svetlo. Čím vyššiu citlivosť ISO nastavíme, tým kratší čas expozície (alebo vyššiu clonu), môžeme zvoliť pri fotografovaní. 

ISO teda zvyšujeme preto, aby sme boli schopní v zlých svetelných podmienkach zaobstarať správne exponovanú snímku aj bez použitia statívu. Ak máme správne nastavenú clonu aj rýchlosť uzávierky a fotografie sú napriek tomu tmavé, musíme zvýšiť citlivosť ISO.

Všetky súčasné digitálne fotoaparáty ponúkajú možnosť automatického nastavenia ISO podľa expozimetra. Kompakty s manuálnym režimom a všetky digitálne zrkadlovky tiež umožňujú nastavovať hodnotu ISO ručne.

Vhodná hodnota ISO pre najrôznejšie situácie

  • ISO 100 využívame na fotografovanie pri úplnom slnku.
  • ISO 200 až 500 je ideálna hodnota pre vysokorýchlostné zábery na slnku alebo klasické fotografovanie pri vysokej oblačnosti.
  • ISO 700 až 1000 používame na fotografovanie v interiéroch (v prípade, že nepoužívame blesk). Nedostatok svetla v miestnostiach vyžaduje citlivejší snímač.
  • ISO 1200 až 3200 je rozmedzie, ktoré je vhodné na fotografovanie tmavých scenérií alebo nočných momentiek zo zábavných parkov. Týka sa predovšetkým fotografovania z ruky alebo zachytávania pohybu v málo osvetlenom priestore.

Pozn.: Ak fotografujeme nepohyblivý objekt a použijeme statív, je možné predlžovať expozičný čas aj na celé sekundy. Pre správnu snímku nie je preto potrebné zvyšovať hodnotu ISO. Vysoká hodnota ISO spôsobuje zvýšenie digitálneho šumu, je teda vždy žiaduce nastavovať túto hodnotu čo najnižšie.

Naša ponuka digitálnych fotoaparátov>>

Uvítame vaše pripomienky k obsahu stránky