Čo znamená LTD, MDF, ABS alebo DTD?

Väčšinou popis produktu sprevádza i označenie materiálu, z ktorého je vyrobený. Ak si však lámete hlavu, čo znamená označenie MDF, LTD, DTD alebo ABS, dovoľte, aby sme vám tieto skratky v stručnosti vysvetlili:

MDF

MDF je skratka pre drevovláknitú dosku strednej hustotyVzhľadom je na nerozoznanie od skutočného dreva narezaného priamo zo stromu. V skutočnosti ide o recyklované kúsky dreva, ktoré sú zlisované spolu s lepidlom. Tým, že sa používa pri jej výrobe recyklované drevo, prispejete k zlepšeniu životného prostredia. Celý proces jej výroby sa uskutočňuje vo vysokej teplote. Okrem nízkej ceny vás môže potešiť i inými výhodami. Medzi tie patrí pevnosť oproti drevotrieskovej doske, odolnosť voči škodcom a fakt, že teplo a vlhkosť neovplyvnia jej vlastnosti. Tým, že sa MDF dosky ľahko frézujú, hodia sa na výrobu regálov, ako aj na skrine, ktoré chcete mať originálne tvarované.

LTD

LTD znamená laminovanú drevotrieskovú dosku. Samotný materiál sa považuje za vysokokvalitný, ktorý spĺňa bezpečnostné normy. Svoje uplatnenie si našiel pri výrobe nábytku umiestnenom kuchyni či v kúpeľni. Výroba LTD dosiek tkvie v laminovaní drevotriesky za použitia špeciálneho papiera, ktorý je neskôr zaliaty melamínovou živicou. Hneď ako živica pokryje povrch drevotriesky, vytvorí sa vrstva odolná voči mechanickému a chemickému vplyvu.

materiál dvierok kuchynskej linky

ABS

Dosky ABS sú spracované z pevného, flexibilného plastu. Hodia sa na výrobu vonkajšieho i vnútorného nábytku. Nielenže sa tieto dosky vyznačujú vynikajúcimi spracovateľskými vlastnosťami, ale sú navyše i vysoko odolné. Táto odolnosť je deklarovaná voči mechanickému oderu, škrabancom, takisto aj voči tepelnému a svetelnému pôsobeniu. Vďaka ABS dochádza k utesneniu otvoreného povrchu drevotrieskových dosiek.

DTD

Použitie DTD dosky je viac menej totožné s použitím MDF dosky. Svoje uplatnenie si predovšetkým našla pri konštrukcii sedacích súprav. Stretnúť sa môžete s dvoma typmi DTD dosky, a to s laminovanou DTD a s DTD pokrytou dyhou. V prípade, že si zakúpite nábytok s dyhou, pôjde o také vyhotovenie nábytku, ktorého povrch bude zložený z tenkej vrstvy dreva nalepenej k nosnému substrátu. Malou nevýhodou DTD dosky je  slabá odolnosť voči vlhkosti. Keď sa DTD doska dostane do kontaktu s vlhkosťou, doska napučí a už sa nikdy nevráti do pôvodného stavu.

korpus sedačky

Líbí se vám tento článek?

Podobné články

Skriňa Sofia 200/200/58 (sonoma)

242,00 

bez DPH 201,66 

Hugo - Komoda, 4x dvere, 3x zásuvka (biela)

132,00 

bez DPH 110,00 

Multi - Skriňa 250/215/61 (biela)

364,00 

bez DPH 303,32 

Multi - Skriňa 150/215/61 (sonoma)

205,00 

bez DPH 170,83 

Skriňa Oslo 120/215/61 (biela)

200,00 

bez DPH 166,66 

Jedálenský set Venus biela, čierna, sivá

539,00 

bez DPH 449,15 

Oslo - Skriňa 150/215/61 (sonoma)

221,00 

bez DPH 184,16