Čo sú wearables?

Wearables, inak povedané nositeľná elektronika, je kategória elektronických zariadení, ktoré je možné nosiť ako príslušenstvo. Táto technológia okrem iného prispieva aj k zlepšeniu životného štýlu. V mnohých prípadoch umožňuje sledovať stravovacie návyky, denné aktivity, vzorce spánku, pomáha chudnúť a poskytuje užitočné odporúčania, ktoré zlepšujú kvalitu života. Najčastejšie sa s pojmom wearables spájajú nositeľné smart hodinky a fitness náramky. Smart hodinky aj smart náramky bývajú obvykle spárované so smartfónmi.

Fitness náramok

Inteligentný náramok je vynikajúce zariadenie na sledovanie činnosti vášho organizmu a zdravia s minimálnym úsilím. Udržujte si prehľad o vašich tréningoch, krokoch aj srdcovej frekvencii. Tento smart náramok neustále meria vašu vitalitu, kvalitu spánku, absolvované trasy a počet krokov, preto sa zvykne nazývať aj krokomer na ruku . Práve tým, že fitness náramok dokáže monitorovať spánok a srdcový rytmus, je skvelým pomocníkom aj pre aktívnych športovcov. Navyše je inteligentný náramok rovnako dobre vyzerajúci ako tradičné šperky. Ak sa rozhodnete zaobstarať si smart náramok, budete mať možnosť okamžite si prezerať svoje správy, vidieť telefónne číslo volajúceho, ale aj odmietať prichádzajúce hovory. Niektoré inteligentné náramky sa dokonca dokážu spárovať s kreditnou kartou, a tak sa náramok stane plnohodnotným bezhotovostným platobným zariadením. Väčšina smart náramkov je vodotesných, čo je veľkou výhodou najmä ak ste nadšený plavec alebo sa radi prechádzate po daždi. Môžete si nastaviť budík a fitness náramok vás pomocou vibrovania v daný čas zobudí.

Smart náramok s funkciou merania srdcového tepu

Fitness náramok dokáže pravidelne sledovať a merať váš tep

Smart hodinky

Zatiaľ čo digitálne hodinky existujú už desaťročia, až v roku 2010 začali technické spoločnosti vyrábať inteligentné hodinky so schopnosťami podobnými smartfónom. Smart watch si môžete vybrať na základe rôznych veľkostí ciferníkov a farby presne podľa vašich predstáv. Inteligentné hodinky môžu spúšťať aplikácie a prehrávať najrôznejšie digitálne médiá alebo rádio vysielané do slúchadiel Bluetooth. Veľa z týchto smart hodiniek má dotykové obrazovky, umožňujúce prístup k funkciám ako kalkulačka, teplomer, kompas a ďalšie. Vďaka inteligentným hodinkám môžete dokonca sledovať počasie na niekoľko dní dopredu. Niektoré inteligentné hodinky sú špeciálne vyhotovené pre ľudí s Parkinsonovou chorobou. Takéto smart hodinky sledujú príznaky a prenášajú údaje, aby bolo možné vypracovať viac individualizované liečebné plány.

Rôzne farebné varianty inteligentných hodiniek

Smart hodinky si môžete prispôsobiť presne podľa seba - nielen ich zovňajšok, ale aj užívateľské prostredie alebo aplikácie

Výhody a nevýhody Wearables

Nositeľná elektronika umožňuje rýchlejšie monitorovať úroveň zdatnosti, sledovať polohu pomocou GPS, ale aj prezerať textové správy či telefonovať. Najväčšou výhodou smart hodiniek, ako aj fitness náramku je, že väčšina zariadení je hands-free a prenosná. Inteligentné hodinky a inteligentné náramkyje možné spárovať s rôznymi inteligentnými zariadeniami, z ktorých prenášajú informácie. To vám môže pomôcť pri stanovovaní cieľov a sledovaní pokroku v ich dosahovaní. Čo sa týka nevýhod, hovorí sa, že inteligentné hodinky aj inteligentné náramky majú zvyčajne krátku výdrž batérie. Niektoré zariadenia vydržia bez nabitia niekoľko dní, no niektoré len jeden deň, treba teda myslieť na ich pravidelné dobíjanie. Uvádza sa tiež, že určité smart hodinky a smart náramky občas merajú údaje nepresne. Nakoniec je len na vás, aby ste sa rozhodli, či je nositeľná elektronika niečo, z čoho by ste mali úžitok.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články