Ako vybrať tlačiareň

Tlačiarne sú jednou z najobľúbenejších počítačových periférií. Či už pracujete z domu, alebo tlačiareň potrebujete len na osobné účely, ide o nenahraditeľnú súčasť domácností a kancelárií. Ako sa orientovať v obrovskej ponuke a podľa čoho vlastne vyberať?

Je to jednoduché! Stačí si len určiť, čo presne a v akom množstve budete tlačiť.

Občasná základná tlač

Počítač využívate skôr na kancelársku prácu a sem-tam potrebujete vytlačiť nejaký text alebo tabuľku? Váš výber je prakticky najjednoduchší. V podstate vám stačí akákoľvek tlačiareň. Žiaden z parametrov pre vás nie je príliš dôležitý a pokojne sa môžete riadiť cenou. Všeobecne je atramentová tlač označovaná za kvalitnejšiu a dokonca umožňuje aj tlač bez okrajov. Atramentové tlačiarne sú oproti laserovým menšie a ľahšie sa používajú. Jednoduché atramentové tlačiarne sú dostupné za veľmi priaznivé ceny. Investícia do vyšších tried či vyspelejších technológií pre vás navyše nemá veľký význam. Pri občasnom využití aj tak celkom nezužitkujete všetky funkcie tlačiarne. Vyššie náklady na zadováženie si atramentových náplní vás pri niekoľkých stránkach za mesiac nemusia trápiť. Všetko vykompenzuje nižšia obstarávacia cena.

Ako funguje atramentová tlačiareň, sa dočítate v tomto článku

Kopírovanie, skenovanie a občasná tlač

Tlačíte len občas, ale využívate aj ďalšie zariadenia ako skener, kopírku alebo dokonca fax a čítačku pamäťových kariet? Pre vás je vhodné vyberať si medzi multifunkčnými atramentovými tlačiarňami. Občas sa prezývajú aj All in One. Tieto zariadenia totiž skutočne skrývajú všetko v jednom (teda všetko spojené s tlačou a obrazom). Nemusíte mať zvlášť tlačiareň, skener a kopírku, ale všetko je zabalené v jednom kompaktnom zariadení. Už v predchádzajúcom odseku sme sa zmienili, že atramentové tlačiarne sú vhodnejšie pre tlač fotografií. Multifunkčné tlačiarne už navyše majú vo väčšine prípadov vysoké rozlíšenie a dokážu tlačiť na fotopapier. Tým dosiahnete skvelé výsledky pri tlači fotografií. Pri veľkom počte výtlačkov je nevýhodou častá výmena náplní s atramentom.

Multifunkčné atramentové tlačiarne sú výborným doplnkom do kancelárií. Vďaka zabudovanej kopírke však nájdu bohaté uplatnenie i v domácnosti.

Častá jednoduchá tlač

Pokiaľ už teraz viete, že budete tlačiť viac stránok, jednoznačne vyberajte medzi laserovými tlačiarňami. Ich prevádzka je oproti atramentovým tlačiarňam ekonomickejšia. Na rozdiel od atramentových tlačiarní nemusíte pri častej tlači meniť toner každý mesiac, ale vydrží vám pokojne aj rok. Ani kvalita tlače nie je vôbec zlá. Voľným okom spoznáte málokedy rozdiel. Obrázky vytlačené na laserovej tlačiarni navyše nerozpustí kvapka vody. Veľkou prednosťou oproti atramentovým tlačiarňam je okrem lacnejšej prevádzky predovšetkým rýchlosť tlače. A nemusíte ani čakať na zaschnutie farieb ako pri atramentových tlačiarniach.

Pokiaľ vám nezáleží na dokonalej kvalite farieb a budete svoje dokumenty tlačiť vo väčšom množstve, laserové tlačiarne sú pre vás jednoznačnou voľbou.

Ako funguje laserová tlačiareň sa dočítate v tomto článku.

Nekompromisné využitie v kanceláriách

Tlačíte veľmi často? Prakticky každý nový prichádzajúci e-mail musíte mať na papieri? Často skenujete, potrpíte si na kvalitu tlače aj skenovanie či kopírovanie? V tom prípade je pre vás vhodným zariadením laserová multifunkčná tlačiareň. Laserová tlačiareň funguje na princípe fotoelektrického javu. Dokonale zaostrený laserový lúč postupne (zľava doprava, riadok po riadku) osvetľuje body na obrazovom valci. Zjednodušene sa dá povedať, že sa na osvietené miesta napráši toner, odtlačí sa na papier a pomocou tepla sa zataví. Táto technológia je podstatne rýchlejšia a dokáže chrliť desiatky stránok za minútu a všetko vo výbornej kvalite za nízku cenu. O prednostiach multifunkčných zariadení sme sa už zmienili v odseku o atramentových multifunkciách. Pri laserových tlačiarňach je všetko rovnaké. Všetky zariadenia ako skener alebo kopírka sú kompaktne zabalené v jednom zariadení. Laserové multifunkčné tlačiarne ešte navyše pridávajú nižšie náklady na tlač. Vďaka možnosti Wi-Fi pripojenia je tento typ tlačiarní vhodný predovšetkým do kancelárií, prípadne ich môže využívať viacero ľudí naraz. Ak by totiž využívali atramentovú tlačiareň, museli by veľmi často meniť atramentové náplne, zatiaľ čo toner v laserovej tlačiarni má podstatne dlhšiu životnosť.

Ak veľa tlačíte, potrebujete skener, kopírku a ďalšie štandardné kancelárske vybavenie. Laserové multifunkčné tlačiarne sú určené práve pre vás.

Najrýchlejšia tlač veľkého množstva dokumentov

Narazili ste na tlačiareň s LED technológiou a neviete, v čom je iná? Vedzte, že ide o veľmi blízku príbuznú laserovej tlačiarne. Miesto lasera je tu ale umiestnený rad LED diód. Tie osvietia obrazový valec v miestach, kde má byť vytvorený obraz. Na osvietené miesta sa následne napráši toner, odtlačí sa na papier a pomocou tepla sa zataví.

LED tlačiarne majú v tlačovej hlave jeden alebo viac radov diód a ich svetlo ožaruje vždy celé riadky naraz. Vďaka tomu sa minimalizuje veľkosť LED tlačiarní. Tie sú vďaka tomu oveľa menšie a potrebujú menej mechanických častí. Dá sa teda predpokladať, že by mali mať aj nižšiu poruchovosť. Ich výroba je lacnejšia a rovnako zaisťujú aj vyššiu rýchlosť tlače.

 

Líbí se vám tento článek?

Podobné články