3 tipy ako profesionálne fotiť jedlo

Podaril sa vám doma uvariť kulinársky zázrak alebo ste našli reštauráciu, kde berú jedlo ako umenie a chcete sa podeliť s celým svetom o svoj zážitok? Dnes už bežná vec na internete a sociálnych sieťach ako Facebook či Instagram. Aj tak ale niektoré fotky a jedlá vyzerajú omnoho kvalitnejšie a lákavejšie ako iné. Prečo je to tak?

Prvou a najväčšou radou je trpezlivosť. Ako so všetkým, aj pri tvorení fotiek platí pravidlo mnohých pokusov a omylov, kým pochopíme techniky a postupy správneho fotenia. Na fotení je krásne to, že v sebe spája znalosť určitých technických postupov a nekonečnej kreativity.

Základom kvalitnej fotky je správne osvetlenie

Väčšina z nás dnes na fotenie jedla, ako aj všetkého ostatného, používa mobil. Aj keď technicky fotoaparáty v smartfónoch dokážu dnes už veľa, stále sú náchylné na dobré svetlo. Je to fyzikálna vlastnosť – malý čip fotoaparátu, ktorý aj napriek všemožným reklamám nevyrieši žiaden výrobca. Fotená scéna nesmie byť príliš tmavá, ale ani presvetlená. Pri fotení vonku odporúčame fotiť v popoludňajších hodinách, kedy slnko nie je také ostré. V interiéri by ste mali fotiť buď pri prirodzenom zdroji svetla, to znamená väčšinou pri okne, alebo napríklad pri umelom osvetlení využiť papierové utierky medzi zdrojom svetla a jedlom. Takto sa umelé osvetlenie stane mäkším a fotky budú vyzerať prirodzenejšie.

Fotka jedla - hamburgeru na spílenom kmeni stromu

Správne osvetlenie je dôležitým faktorom pri zhotovení fotografie jedla

Jedna fotka nestačí

Za každou úspešnou fotkou na instagrame stoja desiatky pokusných fotiek. O to viac ak fotíte mobilom. Výhoda fotenia mobilom je v tom, že sa nemusíte vôbec starať o technické nastavenie fotoaparátu, mobil všetko vyrieši za vás. Oproti zrkadlovkám ale už musíte viac myslieť hlavne na svetlo, kedy na scénu nastupuje kreativita napríklad v podobe už spomínaných papierových utierok.

Fotenie jedla je umenie, nie vždy urobíte tú správnu fotku na prvý pokus

Urobte niekoľko pokusných fotiek jedla a vyberte z nich tú najlepšiu

Aby všetko ladilo

Tam ale úloha kreativity nekončí, rovnako dôležité je myslieť na kompozíciu fotky. To znamená usporiadať všetky prvky na fotke tak, aby spolu ladili. Rozhodne platí, že menej je viac. Príliš veľa vecí na fotografii by diváka zmiatlo a uniklo by mu čo ste vlastne chceli ukázať. Okrem pekne naservírovaného jedla na zaujímavom tanieri môžete na fotku pridať napríklad kyticu kvetovalebo pohár vína. Takisto vznikajú zaujímavé fotky s použitím len jednej farby, všetko na fotke je napríklad biele, alebo súhrou viacerých farieb. Skúšajte rôzne kombinácie až kým nenájdete svoj vlastný štýl, vďaka ktorému vás ľudia budú poznať a bude vám vyhovovať.

Fotenie jedla - nezabudnite na dekorácie ako sú kvety či servítky

Vhodnými dekoráciami a usporiadaním prvkov na fotke dosiahnete originálnosť

Zhrnuté a podčiarknuté, berte to ako hru. Pri výbere smartfónu myslite hlavne na kvalitu jeho fotoaparátu. Potom je to už všetko na vás, vašej predstavivosti a trpezlivosti. Môžete zaujať napríklad hamburgerom odfoteným namiesto v reštaurácii niekde vonku na kmeni spíleného stromu. Tákato fotka hneď vynikne medzi ostatnými fotenými v tom istom prostredí reštaurácií. Urobte pár fotiek z rôznych uhlov a s rôznou kompozíciou, z ktorých si vyberiete tú, ktorá sa vám najviac páči. Potom stačí vybrať nejaký filternapríklad na Instagrame a už len pozorovať, ako vám pribúdajú lajky.

Nepodporovaný prehliadač

Ľutujeme, používate internetový prehliadač, v ktorom vám Okay nebude fungovať.

Skontrolujte prosím, či používate aktuálnu verziu niektorého z podporovaných prehľadávačov nižšie, alebo či máte v prehľadaní povolenú podporu JavaScriptu.

Podporované prehliadače sú:

Ospravedlňujeme sa, že naša aplikácia nefunguje na starších prehliadačoch.