Základné pravidlo znie: „Používajte vysávač len na to, na čo je vyrobený.“
Určite nepoužívajte klasický vysávač na vysávanie popola, apod. Každý typ vysávača má svoje špecifiká, ale tieto 4 rady sú univerzálne:
Vymieňajte včas filtre
Väčšina vysávačov má vstupný a výstupný filter vzduchu. Tie čistia vzduch prúdiaci do motora. Motor sa vďaka tomu nezanáša a jeho výkon zostáva stabilný. Oba filtre pravidelne kontrolujte, či nie sú zaprášené. V prípade potreby ich vymeňte za nové alebo vyčistite (niektoré možno ručne vyprať v umývadle). Pri bežnom používaní vydržia filtre približne rok.
Prečo je potrebné meniť vrecká
V podstate sa môžete držať jednoduchej vety. „Čím plnšie vrecko, tým nižší sací výkon vysávača." Plné vrecko do vysávača jednak zaťažuje motor vysávača a jednak neudržiava všetok prach vo vnútri. Výsledkom je strata sacieho výkonu a prehrievanie motora vysávača. V krajnom prípade sa môže dostať prach k motoru vysávača a poškodiť ho. Preto kontrolujte vrecko na prach pred každým vysávaním a vymeňte ho hneď, keď je plné.
Čistota je základ
Vysávač vám pomáha udržiavať čistú podlahu. Ale udržiavať čistý vysávač by ste mali vy. Po každom vysávaní očistite hubicu od prichytených vlasov a ďalších nečistôt. Telo vysávača pravidelne utierajte od prachu. Špina, ktorú by ste z vysávača neodstraňovali, by sa počas ďalšieho vysávania šírila po miestnosti. Preto vysávač čistite pravidelne.
Dajte si pozor, čo vysávate
S väčšinou vysávačov môžete vysávať len suchú špinu - prach, omrvinky, apod. Vyhnite sa hlavne mokrým nečistotám ako rozliata polievka alebo cesto. Cesto by pravdepodobne upchalo filter vysávača a spôsobilo by prehriatie alebo dokonca zničenie motora. Ak nedopatrením povysávate väčší predmet na podlahe, vysávač vypnite a predmet vyberte von. Tým ochránite vysávač pred poškodením a predĺžite jeho životnosť.