Rok 2019 by mohol byť v prípade technológií spätne považovaný za zlomový. Vôbec prvýkrát sa totiž môžeme stretnúť so zariadeniami, ktoré majú ohybný displej. Ako asi správne tušíte, bol to beh na dlhú trať, pretože prvé výskumy technológie ohybného displeja sa datujú už od roku 1974. Všetko išlo ale veľmi pomaly a v podstate bolo najprv nutné vylepšiť existujúce technológie displejov, aby sa predišlo prípadným početným opravám mobilov.
Kľúčový bol nástup OLED panelov, ktoré sú spravidla tenšie a oveľa ľahšie. Od nich bol už len krôčik k tomu, aby sa displeje dali ohnúť, prípadne rôzne rolovať. Ak svet mobilných zariadení sledujete, možno ste si všimli, že sa o predstavení zariadenia s ohybným displejom smelo hovorí zhruba posledných 10 rokov. Najmä v posledných rokoch to mnohokrát vyzeralo, že telefóny s ohybným displejom už doslova klopú na dvere.
Čo sa udialo za posledných 10 rokov
Poslednú dekádu si možno aspoň letmo pripomenúť. Na jeseň roku 2011 ohybný panel prezentoval juhokórejský Samsung. Išlo samozrejme o prototyp, u ktorého ešte bolo možné zahliadnuť, že je v rozloženom stave medzi dvoma zdanlivo spojenými displeji tenučká medzera. V nasledujúcich rokoch sme sa mohli dočítať o rôznych patentoch a zdalo sa, že sa výrobcovia vydajú najprv smerom skladacieho tabletu.
Skladací telefón FlexPai od spoločnosti Rouyu Technology
Za ďalší míľnik možno považovať rok 2016, konkrétne júnovú akciu Tech World, na ktorej sa vyšvihol čínsky výrobca Lenovo. Prítomným novinárom totiž ukázal funkčné prototypy ohybného telefónu a skladacieho tabletu. Obe zariadenia ponúkali ohybné dotykové displeje, ktoré naozaj fungovali. Vtedy sa skutočne zdalo, že sú ohybné displeje na spadnutie.
Na telefóny s ohybnými displejmi sa však čakalo ďalej. V roku 2017 sa svet síce pokúsila zaujať čínska ZTE, avšak jej telefón Axon M bol síce skladací, ale ponúkal dva bežné, a teda neohybné displeje.
Prvý telefón s ohybným displejom
Najväčšie nádeje boli vkladané do technologického inovátora Samsungu, lenže prvenstvo si v roku 2018 pripísal úplne neznámy výrobca Rouyu Technology, ktorý v novembri predstavil telefón FlexPai, ktorý ponúkal skutočne ohybný displej. V základnom stave zariadenie pripomína tablet so 7,8-palcovým displejom, ktorý je následne možné prehnúť ako list papiera. Vďaka tomu, že si telefón mohol zakúpiť teoreticky ktokoľvek, je považovaný za vôbec prvý verejne dostupný skladací telefón.
Ako to však pri nových technológiách býva, spomínaný FlexPai trpel množstvom problémov. Konštrukcia mala značné rezervy a samotný ohybný OLED displej sa pri prehnutí rôzne vlnil. Dokonca aj v prípade úplného rozloženia ste pri ovládaní mohli cítiť miesto, kde k ohybu dochádza.
Samsung Galaxy Fold
Samsung a Huawei predstavujú svoje skladacie telefóny
Rozuzlenie celého čakania už netrvalo dlho - 20. februára 2019 Samsung v rámci veľtrhu Mobile World Congress predstavil svoj skladací telefón Samsung Galaxy Fold, ktorý disponuje ohybným displejom. Na prvý pohľad však vidíte klasické zariadenie s malým displejom. Prístroj možno roztvoriť a tým rozbaliť aj veľký vnútorný displej. Ide teda o opačný princíp ako u vyššie uvedeného FlexPai.
O niekoľko dní neskôr sa ponuka ohybných telefónov rozrástla o konkurenčný Huawei Mate X. Ten ponúka len jeden veľký a ohybný displej. Na rozdiel od Samsungu je Huawei skladací telefón štandardne v rozloženom stave, pripomína teda tablet. Následne ho ohnete a displej sa rozdelí na tri časti, ktoré fungujú samostatne. Ide o čelné, zadné a malú bočnú časť.
V oboch prípadoch boli produkty s ohybným displejom predstavené poprednými svetovými výrobcami. Ani im sa však nevyhli počiatočné problémy a telefóny sa zďaleka nedostali do predaja v pôvodne avizovaných termínoch. Napríklad Samsung sa potýkal s nedostatočnou kvalitou konštrukcie, aj s problémom, kedy sa medzi ohybný displej dostal mikroskopický prach. Ten bol následne schopný zničiť dotykovú plochu ohybného displeja. S konštrukciou nakoniec nebol spokojný ani Huawei. Oba spomínané modely s ohybnými displejmi by sa mali na svetovom trhu objaviť v priebehu jesene roku 2019.
Telefón s ohybným displejom FlexPai od spoločnosti Rouyu Technology
Majú ohybné displeje budúcnosť?
Napriek tomu, že ohybné telefóny už existujú a budú sa predávať, nie je isté, či pôjde o ďalší smer, ktorým sa budú všetci výrobcovia uberať. Ako vždy rozhodne o osude skladacích telefónov užívateľský záujem, praktickosť pri bežnom používaní a v neposlednom rade aj kvalita prvých produktov. Najmä spočiatku bude pomyselnou brzdou veľmi vysoká cena takýchto zariadení. Že sa ohybné telefóny môžu stať slepou uličkou, môžeme demonštrovať napríklad na 3D displejoch. Tie sa pred niekoľkými rokmi dostali nielen do televízorov, ale aj do telefónov. A dnes? Dnes si na 3D displeje už takmer nikto nespomenie.