Ako zmeniť bežný TV na smart TV?

Namiesto nákupu novej a drahej smart TV môžete jednoducho zmeniť váš televízor na smart vďaka multimediálnemu centru, taktiež známemu aj ako smart tv box. Smart box stojí v priemere 50 až 100 €. Pri niektorých modeloch sa cena môže vyšplhať na 200 €, avšak to sa kompenzuje širokou ponukou funkcií, ktoré dané modely ponúkajú pre zlepšenie užívateľského zážitku.

Všetko, čo budete potrebovať na premenu televízora na smart TV, je multimediálne centrum, napr. Apple TV, Chromecast alebo Xiaomi Android smart tv box a HDMI port nachádzajúci sa v zadnej časti televízora. Ak váš televízor nedisponuje HDMI portom, môžete si kúpiť napríklad HDMI na RCA adaptér.

Ďalší postup k premene klasického televízora na smart TV sa mierne líši pri každom type multimediálneho centra. Avšak ani v jednom prípade to nie je náročné. Na ilustráciu uvádzame zapojenie troch najznámejších smart tv boxov: Apple TV, Amazon Fire TV Stick a Chromecast.

Apple TV

  1. V prvom kroku nájdite na vašom televízore HDMI port. Tento port sa podobá tenkej širokej štrbine s mierne skosenou základňou. Porty HDMI sa zvyčajne nachádzajú na zadnej alebo bočnej strane TV. Zapojte do neho HDMI kábel.
  2. Následne umiestnite smart box v blízkosti televízora a zásuvky, aby ste mohli prepojiť HDMI kábel s Apple TV a napájací kábel pripojiť do zásuvky pre spojazdnenie samotného smart boxu. Po pripojení oboch káblov zapnite televízor.
  3. Prestavte v nastaveniach zdroj vstupu na príslušný HDMI port, do ktorého ste zapojili smart tv box. Do nastavení sa dostanete buď stlačením tlačidla AV na diaľkovom ovládači televízora, alebo stlačením rovnakého tlačidla priamo na televízore. Na televízore sa väčšinou AV tlačidlo nachádza v jeho bočnej časti. Ďalej nasledujte inštrukcie na televíznej obrazovke. K týmto inštrukciám bežne patrí voľba jazyka, Wi-Fi a stiahnutie dostupných aktualizácií. Po všetkých týchto krokoch môžete používať Apple TV.

HDMI port nájdete väčšinou na bočnej či zadnej strane televízora

Amazon Fire TV Stick

Tento typ sa zapája priamo do TV. Keďže ide o smart tv box, ktorý vzhľadom pripomína USB, tak na zabezpečenie jeho prevádzky je potrebné ho pripojiť do HDMI vstupu na televízore a následne prepojiť multimediálne centrum cez jeho USB vstup nachádzajúci sa na jeho boku buď s TV USB portom, alebo s adaptérom. Následne postupujte v nastavení HDMI kanálu ako zdroja pre TV. Po tom, ako vložíte baterky do ovládača od smart boxu, vám príde notifikácia stlačiť Play/Pause tlačidlo na ovládači. Ďalší postup je ako pri Apple TV – zvoliť jazyk, Wi-Fi, prihlásenie do Amazon účtu a môžete používať televízor ako smart TV.

Chromecast

Pri Chromecaste je postup skoro totožný ako pri Amazon Fire TV Stick, avšak po výbere HDMI portu ako hlavného zdroja pre televízor je potrebné si na smartfón stiahnuť aplikáciu Google Home dostupnú pre iOS, ako aj Android. Zapnite Google Home aplikáciu. V jej pravom hornom rohu kliknite na ikonu zariadenia. Počkajte kým Chromecast identifikuje smartfón a potom potvrďte identifikáciu. Uistite sa, či sa kód, ktorý sa objaví na obrazovke televízora, zhoduje s tým, ktorý sa objaví na smartfóne. Ak áno, potvrďte to na telefóne. Zvoľte na smartfóne Wi-Fi, ktoré váš Chromecast bude používať a zvyšok je totožný ako pri nastavení Apple TV a Amazon Fire TV stick.

Zrkadlenie obsahu smartfónu na televízore pomocou Google Chromecast

S multimediálnym centrom môžete zrkadliť obsah svojho smartfónu na TV

Ak patríte k užívateľom, ktorí namiesto ovládača radi používajú smartfón, odporúčame kúpu Chromecast. Amazon Fire TV Stick uspokojí užívateľov hľadajúcich stále nové podnety na filmy a seriály, keďže má vysoko prepracovaný systém odporúčaní, čo je nové. Napríklad na Netflixe a pod. Apple TV je zase skvelým výberom pre užívateľov, ktorí hľadajú skvelý 4k smart tv box.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články