Ako vyčistiť kávovar?

Zadovážili ste si vysnívaný kávovar. Hneď po zobudení sa tešíte na lahodnú šálku kávy, veď deň sa s ňou začína hneď lepšie. Sadáte za stôl, odpijete si a zrazu zistíte, že niečo nie je v poriadku. Namiesto chutného pôžitku vám zostala v ústach akási pachuť. Nepríjemnú chuť mohli spôsobiť usadené nečistoty vo vnútri prístroja. Takémuto scenáru sa dá predísť pravidelným čistením, aby kávovar fungoval ako nový.

Čistenie pákových kávovarov

Každý deň by sa mala vyčistiť hlava kávovaru špeciálnou kefkou, páka so sitkom napríklad štetcom alebo handričkou. Pre utretie výdajníkov pary stačí menšia handra. Je vhodné, ak sa výdajníky pary ponoria do citrónovej vody počas noci. Po zapnutí pákového kávovaru by sa z nich malo odčerpať voda. Zhruba na týždennej báze je vhodné ponoriť súčiastky kávovaru ako páky a sitká do vodného kúpeľa spolu s vybraným čistiacim prostriedkom. Nechať pôsobiť niekoľko minút a následne poriadne vypláchnuť. Odporúčame aj viackrát.

Pri čistení pákového kávovaru je potrebné dôkladne vyčistiť aj jeho súčiastky

Aj automatický kávovar je potrebné čistiť

Mohlo by sa zdať, že automatický kávovar robí všetko sám. Je to čiastočne pravda, nakoľko sa po každom jednom raze a takisto zapnutí a vypnutí čistí sám, ale treba mu predsa len trochu pomôcť. Každodenne je nutné vyprázdniť odkvapkávaciu misku a nádoby na odpad prepláchnuť vodou. Ak si radi doprajete kávu s mliekom, tak i hadičku či iné príslušenstvo spojené s napeňovačom mlieka. Opäť postačí voda. Raz za týždeň je viac ako odporúčané umyť vlažnou vodou sparovaciu jednotku spolu s filtrom. Nevhodné je použitie chemického čistiaceho prostriedku. K dokonalému fungovaniu kávovaru môžete pomôcť ešte dôkladnejším úsilím. Nájdite si čas raz mesačne (alebo po 500 šálkach) a sparovaciu jednotku odmastite tabletou na to určenou a utrite zásobník kávy suchou utierkou.

Automatické kávovary sa síce zvládnu vyčistiť samy, ale stále je potrebné vyprázdniť odkvapkávaciu misku a nádoby na kávový odpad

Ako odvápniť kávovar?

Toto slovo môže pôsobiť zložito, ale opak je pravdou. Lepší kávovar sám upozorňuje, kedy je nutné túto aktivitu vykonať a ukáže vám, ktorý gombík stlačiť. Ak váš kávovar túto funkciu nemá, je vhodné tento úkon vykonať zhruba každé 2 mesiace. Závisí to od frekvencie používania a od tvrdosti vody. Usadený vodný kameň odstránite prostredníctvom odvápňovačov v podobe tablety alebo roztoku. Vložia sa do nádobky s vodou, zapne sa kávovar, nechá sa pretiecť zhruba polovica roztoku, vypne sa kávovar, nechá pôsobiť. Zapnete, pretečie zvyšok, doplníte čistú vodu. Celý proces trvá niekoľko desiatok minút, asi 30 až 45. Nádobu treba následne precízne vyumývať a je vhodné, ak prvú kávu neponúknete hosťom ani sebe. Môže mať ešte stopy odvápňovacej látky. S každou ďalšou šálkou je chuť už úplne v poriadku.

Pravidelné odvápnenie je veľmi dôležite hneď z niekoľkých dôvodov. Ochraňuje spotrebič pred poškodením, šetrí elektrickú energiu, pretože usadením vodného kameňa by kávovar potreboval viac času na ohrev vody. Taktiež ovplyvňuje chuť kávy, vysoký obsah vápnika by mal za následok nepríjemnú chuť a v neposlednom rade je to hygienická procedúra, ktorá ničí baktérie.

Správnou a pravidelnou starostlivosťou sa dá ušetriť množstvo peňazí, času a energie, ktoré by ste inak museli venovať opravám. S kávovarom je to ako s každým iným spotrebičom. Treba sa o neho starať a on sa vám v tomto prípade odvďačí nejednou šálkou obľúbeného nápoja.

Moja predajňa

${favoriteStore.title}

${favoriteStore.address}

${favoriteStore.psc} ${favoriteStore.city}

Telefón: ${favoriteStore.phone}

E-mail: ${favoriteStore.email}

obľúbená predajňa (zmeniť)

tovar na predajni zobraziť na mape

Nepodporovaný prehliadač

Ľutujeme, používate internetový prehliadač, v ktorom vám Okay nebude fungovať.

Skontrolujte prosím, či používate aktuálnu verziu niektorého z podporovaných prehľadávačov nižšie, alebo či máte v prehľadaní povolenú podporu JavaScriptu.

Podporované prehliadače sú:

Ospravedlňujeme sa, že naša aplikácia nefunguje na starších prehliadačoch.