Ako vybrať práčku
Bez práčky si asi nikto z nás nevie predstaviť život, obzvlášť v dobe, keď sa na hygienu a čistotu kladú tak vysoké nároky. Úlohou práčky v dnešnej dobe už nie je len vypranie bielizne, ale tiež zjednodušenie celého pracieho procesu. Podľa čoho však vybrať tú správnu automatickú práčku do vašej domácnosti?
Spredu plnená práčka alebo zhora plnená práčka?
Základná otázka prichádza s výberom plnenia práčky. Automatické práčky sa rozdeľujú na práčky plnené zhora a práčky plnené spredu, to vie snáď každý. Toto rozdelenie nám však na výber tej najvhodnejšej práčky nestačí. Pri výbere musíme sledovať oveľa viac parametrov.
Spredu plnená práčka je najrozšírenejším typom práčky. Oceníte hlavne jej variabilitu, keďže vstavané modely práčok môžete pokojne zabudovať do kuchynskej linky či kúpeľňovej skrinky. Práčky plnené spredu majú väčšiu kapacitu bubna a vďaka ich otváraniu nepotrebujú na výšku veľa miesta a majú lepšiu stabilitu. Preto môžete na spredu plnenú práčku postaviť napríklad aj sušičku bielizne. Spredu plnené práčky nájdete v rôznych farbách, nielen v klasickej bielej, ale aj v čiernej či nerezovej farbe. Niektoré modely ponúkajú najnovšie technológie a inteligentné programy na pranie, čím zjednodušujú celý proces prania.
Práčky plnené zhora sa vďaka svojim rozmerom hodia do menších priestorov, ako sú garsónky alebo malé byty. Zvrchu plnené práčky sú užšie a vyššie, takže pri vkladaní či vykladaní bielizne sa k nim nemusíte ohýbať ako pri spredu plnených práčkach. Zhora plnených práčok je na trhu o čosi menej ako tých spredu plnených.
Zhora plnená práčka nezaberie na šírku veľa miesta
Kapacita bubna
Pri výbere práčky je dôležitá aj kapacita bubna a jeho usporiadanie. Bubon, ktorý má príliš veľké otvory, nie je príliš šetrný k bielizni, pretože sa vďaka tomu tvoria na bielizni tzv. hrčky. Hrčky na bielizni vznikajú odstredivou silou pri odstreďovaní a vtlačení látky do otvorov v bubne. Ak sú v bubne umiestnené tzv. unášače bielizne, tak napomáhajú lepšiemu pohybu bielizne v práčke a tým šetria jej vlákna.
Na pár kúskov bielizne
Bývate sami, prípadne potrebujete preprať raz za čas len pár kúskov bielizne? Váš výber bude jednoznačne najjednoduchší, keďže vám stačí v podstate akákoľvek práčka. Aj tá najlacnejšia práčka vám pár kúskov spodnej bielizne spoľahlivo vyperie. Na tieto účely bohato postačí práčka s kapacitou bubna menšou ako 5 kg a s hĺbkou 40 cm. A značka? Na tej nezáleží už vôbec.
Priemerné množstvo bielizne
Sťahujete sa do svojej prvej domácnosti a chcete si kúpiť novú práčku? V budúcnosti, keď sa vaša rodina rozrastie, ju nechcete hneď meniť za novú? V tom prípade by ste mali venovať pozornosť predovšetkým kapacite bubna. Plne postačujúca by mala byť kapacita 5-7 kg bielizne. Táto kategória práčok je medzi zákazníkmi najžiadanejšia a máte tak skutočne bohatý výber.
Veľa bielizne
Je sedem kilogramov je pre vás obmedzujúcou hranicou, kvôli ktorej by ste museli prať na etapy? V tom prípade sú pre vás vhodné veľké práčky, do ktorých sa zmestí viac ako 8 kg bielizne. Vzhľadom na veľké množstvo bielizne odporúčame kombináciu práčky so sušičkou. Sušička totiž zabezpečí, že väčšinu vypranej bielizne nebudete musieť vešať na sušiak a následne žehliť. Ak však nechcete kombináciu týchto dvoch zariadení, môžete sušičku postaviť na práčku, čo tiež pomôže ušetriť miesto.
Programy na pranie, ktoré vám zjednodušia prací proces
Parné pranie
Niektoré práčky majú parný generátor, ktorý môže dopĺňať štandardné programy, prípadne fungovať úplne nezávisle v samostatnom programe. Parné práčky sú vhodné pre alergikov vďaka schopnosti likvidovať baktérie a alergény. Horúca para navyše lepšie udržiava teplotu v bubne, a prispieva tak k zníženiu energetickej náročnosti práčky. Para dokáže odstrániť pachy, preto sa hodí aj na osvieženie už noseného, ale nie špinavého oblečenia.
Parné pranie šetne odstráni z odevov alergény a roztoče
Systém proti vytopeniu
Lepšie modely práčok majú na prívodnej hadici integrovaný systém Aquastop, ktorý v prípade netesnosti plášťa prívodnej hadice okamžite uzavrie prívod vody. Dokáže tak zabrániť škodám, ktoré môže voľne tečúca voda v byte spôsobiť. Nehovoriac o škodách u susedov.
Aká je ideálna teplota prania?
V dnešnej dobe nie sú príliš potrebné programy typu Vyváranie či pranie nad 70 °C. Dôvodom je zmena zloženia pracích prostriedkov, keďže moderné pracie prostriedky sú oveľa účinnejšie než kedysi. Aby bola vaša bielizeň kvalitne vypraná, tak postačí teplota vody 30 – 40 °C. Dôvodom je vyššie množstvo enzýmov v pracom prášku, ktoré pomáhajú s odstránením nečistôt z bielizne.
Detská poistka
Ak máte doma deti, tak oceníte práčky s detskou poistkou. Nemusíte sa tak obávať, že by si ratolesti mohli práčku omylom zapnúť alebo ju akokoľvek ovládať.
Inteligentné práčky ovládané smartfónmi
Moderné SMART práčky môžete ovládať na diaľku cez mobilný telefón, spravidla cez Wi-Fi. Cez telefón môžete vzdialene sledovať priebeh pracieho cyklu, ale aj diagnostikovať spotrebič v prípade chybových hlášok. Zistíte tak, či práčka potrebuje profesionálny servis, alebo ste len stlačili nesprávne tlačidlo. Pomocou NFC si môžete stiahnuť nové pracie programy (detské oblečenie, studené pranie atď.) A následne tieto programy aplikovať jednoduchým priložením mobilného telefónu k práčke.
Smart práčku môžete zaradiť do konceptu smart domácnosti a ovládať ju na diaľku cez smartfón
Spotreba energie
Pri spotrebe energie sa myslí spotreba elektriny a spotreba vody. Informácie o spotrebe poskytujú energetické štítky, ktoré sú povinné v celej EÚ v jednotnej forme. Optimálne množstvo spotreby vody rôznych programov je u každej práčky individuálne. Ale pozor! Spotreba vody sa vypočítava pri programe bavlna na 60 °C.
Dnes už nebýva spotreba energie a vody takým problémom ako kedysi. Aj lacné práčky bez problémov spĺňajú energetickú triedu A. Všeobecne sa rozdiely v spotrebe elektrickej energie budú pohybovať ročne na úrovni niekoľkých eur. Avšak za niekoľko rokov prevádzky sa môžete u úspornejšej práčky dočkať omnoho vyššej úspory.
Hlučnosť práčky
Práčky pri svojej činnosti produkujú hluk, preto je aj tento parameter uvádzaný na energetickom štítku. U lacnej práčky môžete nájsť u prania hodnotu presahujúcu aj 60 dB, naopak kvalitný výrobok sa môže dostať pod 50 dB. Rozdiel hlučnosti pri pracom procese tak môže byť aj 15 dB. Pri žmýkaní môžu byť hodnoty ešte dokonca vyššie. Hlučnosť nestúpa s počtom decibelov lineárne, rozdiel medzi 70 a 80 dB preto bude oveľa väčší, než medzi 50 a 60 dB. Ak plánujete prať v noci alebo večer, určite sa oplatí investovať do tichšej práčky.
Otáčky
Hoci sú práčky s menšími otáčkami lacnejšie, odporúčame v tomto ohľade nešetriť, zvlášť ak používate aj sušičku bielizne. Práčky s menšími otáčkami totiž bielizeň menej vyžmýkajú a sušičky následne spotrebujú viac energie na kompletné vysušenie bielizne. Pôvodná úspora za menej výkonnú práčku sa teda môže jednoducho zmeniť na nenápadný odtok peňazí vo forme energie spotrebovanej za sušenie.
Výber práčky nie je úplne jednoduchá záležitosť. Musíte sa zamyslieť nad tým, kde budete práčku mať umiestnenú – koľko na ňu máte miesta. Podľa toho si vyberiete práčku plnenú spredu alebo zhora. Ďalším faktorom pri výbere je kapacita bubna a spotreba vody aj energie. Najnovšie technológie ponúkajú inteligentné práčky, ktoré majú funkcie ako ideálne dávkovanie vody, pracieho prostriedku aj aviváže, prípadne ich môžete ovládať na diaľku cez váš mobilný telefón.
Podobné články
-
V marci 2021 dochádza k zmenám v označovaní energetických štítkov spotrebičov. Cieľom je zaviesť poriadok v súčasnej neprehľadnej situácii v energetických triedach A++ a A+++. Prečítajte si viac o noom značení v našom článku.
-
Prečo si kúpiť parnú práčku?
Vývoj nových technológií ide neustále dopredu a uľahčuje nám mnohé domáce práce. Jednou z nových možností je pranie v parnej práčke. Pranie bielizne vo vode je síce účinné, ale pranie v pare je ešte efektívnejšie. -
Ako zapojiť práčku?
S kúpou novej práčky často prichádza otázka ako zapojiť práčku. Ak nemáte s týmto úkonom žiadne skúsenosti, tak to nie je žiaden problém. Nie je to v zásade nič ťažké a samotná montáž väčšinou nezaberie veľa času. -
5 najčastejších chýb pri zostavovaní kuchynskej linky - ako sa im vyhnúť?
Kuchyňa je miestom, kde sa nielen varí, ale sa aj často stretávajú členovia domácnosti pri spoločnom stolovaní. Preto by mala byť správne zariadená, aby sa v nej všetci cítili príjemne. Prečítajte si viac v našom článku. -
Aké domáce spotrebiče sú užitočné na odstránenie srsti z domácnosti?
Ste majiteľom domáceho miláčika a zvádzate každodenný boj so srsťou nielen vo vašej domácnosti, ale aj na vašom oblečení? Pozrite sa, aké domáce spotrebiče sú užitočné na čistenie srsti! -
Ako vybrať sušičku bielizne?
Sušička bielizne ušetrí čas aj prácu spojenú so sušením. Oblečenie nielen vysuší, ale vie odstrániť aj nepríjemný zápach, prach, srsť a žmolky, čím určite poteší aj alergikov. Aké ďalšie výhody ešte sušička bielizne ponúka? Prečítajte si viac v našom článku. -
Ako vyčistiť práčku?
Práčka je spotrebič, ktorý je vystavený nepretržitému a intenzívnemu používaniu, a teda aj rôznym škodlivým vonkajším faktorom. Bez ohľadu na to, či ju používate každý deň alebo niekoľkokrát týždenne, mali by ste sa starať o jej čistotu a chrániť ju pred usadeninami a vodným kameňom. Radi vám poradíme, ako vyčistiť práčku, aby ste ju udržali v dobrom stave a predĺžili životnosť tohto nenahraditeľného domáceho pomocníka. -
Čo znamenajú symboly na práčke?
Symboly na práčke sa mnohým z nás môžu zdať ako nerozlúštiteľné hieroglyfy, ale po pár minútach čítania návodu a malého tréningu sa každý z nás naučí svoju práčku využívať na maximum. Ak ste stratili papierový návod od vašej práčky, určite nájdete jeho elektronickú podobu na internete. -
Ako sa starať o sušičku bielizne?
Udržujte svoju sušičku bielizne pravidelne a výsledok bude 100 %. -
Ako funguje prací prášok?
Bez pracieho prostriedku si dnešný život nevieme predstaviť. Viete, akým spôsobom bojuje proti špine?