Ako vybrať práčku

Že sa automatické práčky delia na vrchom plnené a predom plnené, to vie snáď každý. Toto rozdelenie nám však na výber tej najvhodnejšej práčky nestačí. Pri výbere teda musíme sledovať oveľa viac parametrov. 

automatická práčka

Najjednoduchšie je, keď odhadneš množstvo bielizne, ktoré budeš v práčke najčastejšie prať.

Na pár kúskov bielizne

Bývaš sám, prípadne potrebuješ preprať raz za čas len pár kúskov bielizne? Tvoj výber bude jednoznačne najjednoduchší, keďže ti stačí v podstate akákoľvek práčka. Vďaka občasnému použitiu nemusíš riešiť energetickú náročnosť, malé množstvo bielizne ťa nelimituje ani z pohľadu kapacity bubna alebo hĺbky práčky. Naopak, za túto cenu spravidla dostaneš práčky najkompaktnejších rozmerov. V tomto prípade sa pokojne môžeš riadiť cenou. Aj tá najlacnejšia práčka ti pár kúskov spodnej bielizne spoľahlivo vyperie. Na tieto účely ti teda bohato stačí práčka s kapacitou bubna menšou ako 5 kg a s hĺbkou 40 cm. A značka? Na tej nezáleží už vôbec.

Práčky na pár kúskov bielizne

 

Práčky pre mladé páryPriemerné množstvo bielizne

Sťahuješ sa do svojej prvej domácnosti a chceš si kúpiť novú práčku, ktorá zvládne vyprať tvoju bielizeň? V budúcnosti, keď sa tvoja rodina rozrastie, ju nechceš hneď meniť za novú? V tom prípade už by si mal venovať pozornosť predovšetkým kapacite bubna. Plne postačujúca by pre teba mala byť kapacita 5-7 kg bielizne. Táto kategória práčok je medzi zákazníkmi najžiadanejšia a máš tak skutočne bohatý výber. Vyberať môžeš nielen z klasických spredu plnených práčok, ale zvoliť si môžeš aj vrchom plnenú práčku.

Výhodou predom plnených práčok je predovšetkým odkladací priestor, ktorý ponúka ich horná strana.

Do útrob vrchom plnenej práčky sa dostanete nadvihnutím veka na hornej strane. V úzkych priestoroch tak získaš potrebné miesto naviac, pretože okolo práčky môžu byť naukladané rôzne predmety. Ľudia s boľavým kĺbmi navyše ocenia, že sa nad tento typ práčky nemusia toľko ohýbať.

Ďalším parametrom, ktorý by mohol ovplyvniť tvoj výber, je energetická trieda práčky. Tá by sa rozhodne nemala podceňovať, pretože môže šetriť rodinný rozpočet.

Predom plnené práčky                                                   Vrchom plnené pračky

 

práčka electrolux

Veľa bielizne

Perieš týždenne doslova kopy bielizne a sedem kilogramov je pre teba obmedzujúca hranica, kvôli ktorej by si musel prať na etapy? V tom prípade sú pre teba vhodné veľké práčky, ktoré pojmú viac ako 8 kg bielizne. Vzhľadom na veľké množstvo ti jednoznačne odporúčame kombináciu práčky so sušičkou. Ak už ju samozrejme nemáš doma. Sušička totiž zabezpečí, že väčšinu vypranej bielizne nebudeš musieť žehliť. Ušetríš tak predovšetkým svoj čas, ktorý budeš môcť investovať do niečoho iného. Veril by si, že tento typ práčky je zároveň zariadením, ktoré ti ušetrí najviac miesta? Je to skutočne tak. Vďaka práčke so sušičkou ušetríš priestor, ktorý by ti inak zaberal ďalší spotrebič (sušička). Ak však nechceš kombináciu týchto dvoch zariadení, môžeš sušičku postaviť na práčku, čo ti tiež pomôže ušetriť miesto.

Práčky pre veľké rodiny

 

Líbí se vám tento článek?

Podobné články