Sušenie bielizne v sušičke. Na čo si dať pozor?

Predtým, než sa odevy dostanú do sušičky bielizne, sa musia oprať. Určite sa vám už stalo, že po vytiahnutí oblečenia z práčky ste priam zaplakali. Obľúbený sveter sa scvrkol, rifle už na seba nenatiahnete a podobne. Možno je to tým, že ste prehliadli alebo nevedeli, čo znamenajú symboly na pranie či sušenie. 

Symboly prania na etikete oblečenia

Symbol, na ktorom je nakreslený štvorec a kruh vo vnútri znamená, že odev je vhodný na sušenie v sušičke bielizne. Ak by bol preškrtnutý, tak nie je vhodný. Ak je v strede jedna bodka, odporúča sa sušiť pri nižších teplotách, max. 60 °C. Dve bodky značia teploty do 80 °C a tri bodky sú vhodné pre najvyššie teploty nad 80 °C. Môžete sa stretnúť aj s označením čiarok namiesto bodky. To znamená prirodzené sušenie. Ak je to jedna vertikálna čiara, znamená to klasicky – zavesením na šnúru. V prípade dvoch čiarok si šaty vyžadujú aj odkvapkávanie. Vodorovná čiarka, resp. čiary, požadujú sušenie v rozprestretom stave. 

Vanička vo všeobecnosti označuje na etiketách pranie. Číslo vo vnútri predstavuje maximálnu teplotu prania. Vanička podčiarknutá jednou čiarou – zvoľte šetrný program s nízkymi otáčkami žmýkania. 

Vyberte vhodný program

Voľba primeraného programu je ďalším signifikantným faktorom pre efektívne sušenie. Zvyčajne môžete použiť rovnaký program ako na pranie, a teda sušenie bavlny, ktorá znesie vyššiu teplotu i maximálnu náplň. Pre jemnejšiu bielizeň zvolíte program na syntetiku a pod. Existuje celý rad špeciálnych funkcií podľa jednotlivých druhov oblečenia či spomínaných topánok.

Nielen pri praní, ale aj sušení je dôležité si vybrať ten správny program

Čo patrí do sušičky?

Do sušičky je možné dať skutočne mnoho typov bielizne, až na pár výnimiek, ktorými je hodváb, čipka, šaty s nažehlovacími obrázkami či s flitrami, trblietkami a obdobnými lepenými prvkami. Do sušičky bielizne nepatria ani dámske pančušky a silonky, podobne i funkčná bielizeň. Tenisky a inú obuv je možné do nej vložiť iba ak disponuje špeciálnym vybavením na to určeným. 

Pozor na aviváž

Aviváž sa štandardne pridáva prakticky do každého prania. Avšak ak viete, že neskôr pôjdu kusy oblečenia do sušičky bielizne, je viac ako vhodné s ňou zbytočne neplytvať. Dôvodom je, že aviváž sa v sušičke postupne uvoľňuje a upcháva otvory filtra. Dokonca aviváž nie je nutné použiť vôbec, nakoľko sušička prúdením horúceho vzduchu šaty automaticky zmäkčuje a zjemňuje. 

Príliš veľa aviváže môže upchať filter

Správne plnenie

Ešte pred sušením je žiaduce dôsledné odstredenie. Ak vložíte príliš mokré oblečenie, bude to o to dlhšie trvať a miniete veľa elektrickej energie. Očakávané výsledky po vysušení sú vo veľkej miere ovplyvnené tým, ako sa sušička naplní. Po vypraní sa stane mnoho ráz, že oblečenie je do seba zamotané. Preto by sa mal každý kúsok natriasť samostatne. Sušička bielizne by nemala byť naplnená do posledného centimetra. Zníži sa tak jej účinnosť a naopak. Pri vložení len jedného kusu alebo minimálneho množstva, môže zase oblečenie zostať vlhké. 

Aby boblo sušenie efektívne, nemali by ste sušičku naplniť do posledného centimetra

Čo sa týka vyberania bielizne, ideálne je, ak sa vyberie zo sušičky rovno po skončení sušiaceho cyklu, pretože je ešte teplá. Menej sa tak krčí. Nezabúdajte ani na starostlivosť o sušičku bielizne. Zakaždým treba vyliať vodu, či vyčistiť filter. Veríme, že za pomoci vyššie uvedených rád bude bielizeň presne podľa vašich predstáv. 

Líbí se vám tento článek?

Podobné články