Ohnisková vzdialenosť

Ohnisková vzdialenosť je vzdialenosť šošovky (objektívu) od jej ohniska. Jej hodnotu určujeme v milimetroch. Pri fotografovaní je ohnisková vzdialenosť kľúčová, pretože určuje zorné pole objektívu.

Všetky objektívy, buď samostatné, alebo vstavané v kompaktných fotoaparátoch, majú pevne určenú ohniskovú vzdialenosť. Ich zorný uhol v praxi je však určený aj veľkosťou filmu / snímača vo fotoaparáte. Ak má fotoaparát menší snímač, než je kinofilmové políčko, ohnisková vzdialenosť objektívu je násobená tzv. crop faktorom. Až potom dostaneme skutočnú ohniskovú vzdialenosť objektívu v praxi. Viď ekvivalent pre 35 mm film

Ohnisková vzdialenosť

Všeobecne platí, že objektívy s väčšou ohniskovou vzdialenosťou približujú viac ako objektívy s ohniskovou vzdialenosťou malou. Mnohé objektívy dokážu meniť svoju ohniskovú vzdialenosť cez (optický zoom). Plní teda univerzálnu funkciu. S narastajúcou ohniskovou vzdialenosťou sa spravidla znižuje svetelnosť objektívu (zvyšuje sa clonové číslo).

Na čo sú rôzne ohniskové vzdialenosti vhodné

Hodnoty sú uvedené po prepočte na ekvivalent pre 35 mm film. Pokiaľ vás zaujíma, čo s fotoaparátom budete môcť fotografovať, vždy sledujte ekvivalentné ohnisko.

  • 5 až 35 mm - Širokouhlý objektív. Krátka ohnisková vzdialenosť dodáva objektívu široké zorné pole. Je vhodná na fotografovanie krajiny, nočnej oblohy, momentiek z dovolenky alebo na reportážnu fotografiu.
  • 35 až 50 mm - Základný objektív. Tieto ohniská sú najvhodnejšie pre ateliérovú prácu, fotografovanie produktu či zachytávanie diania v interiéroch. Ohnisko 50 mm približne zodpovedá zornému poľu ľudského oka. Preto má najprirodzenejšiu perspektívu.
  • 50 až 105 mm - Portrétny objektív. Ohniskové vzdialenosti v tomto rozmedzí sa používajú veľmi často. Sú vhodné pre väčšinu portrétov, fotografovanie detí či domácich maznáčikov, alebo na zachytávanie kultúrnych či spoločenských podujatí. Túto ohniskovú vzdialenosť využívajú tiež makroobjektívy.
  • 105 až 400 mm - Teleobjektív. Kto rád fotografuje zvieratá, lietadlá, šport a vôbec všetky vzdialené objekty, bude potrebovať veľkú ohniskovú vzdialenosť. Pri týchto objektívoch je dôležité, aby zaostrený objekt vynikal pred neostrým pozadím. Na dlhé ohniská je nutné presné ostrenie.
  • 400 mm a více - Superteleobjektív. Obrovské priblíženie vám umožní zhotovovať ostré zábery mesiaca, vzdialených divokých zvierat alebo detailné zábery automobilových závodov či dostihov. Pri takto dlhých ohniskách je extrémne dôležitý tiež optický stabilizátor alebo statív.

Ponuka našich fotoaparátov >>  Ponuka našich objektívov >>

Uvítame vaše pripomienky k obsahu stránky