HDMI

HDMI alebo High Definition Multimedia Interface je rozhranie, ktoré sa používa na prenos nekomprimovaného multimediálneho obsahu z jedného zariadenia do druhého. To znamená, že dokáže prenášať vysoko kvalitný obraz aj zvuk napríklad z notebooku do televízora s vysokým rozlíšením. Väčšina súčasných set-top boxov, televízorov, monitorov, počítačov alebo tabletov už disponuje HDMI konektorom. Stačí použiť prepojovací HDMI kábel ľubovoľnej dĺžky (najčastejšie sa používa v dĺžkach 2 m, 5 m a 10 m) a spojiť jednotlivé zariadenia.

Rozhranie HDMI je už od vzniku neustále zdokonaľované. Napríklad verzia HDMI 1.4 je už schopná obojsmernej sieťovej komunikácie, takže cez HDMI môžeme zdieľať internetové pripojenie. HDMI 1.4 tiež podporuje až Ultra HD rozlíšenie (4 x väčšie než Full HD) a veľmi užitočný kanál pre spätný zvuk (Audio Return Channel), ktorý umožňuje cez HDMI prepojiť televízor s výkonným AV príjímačom. Na tieto účely je však nutné použiť kábel podporujúci verziu HDMI 1.4. Verzia HDMI 2.0 prinesie ďalšie citeľné vylepšenia.

HDMI kabel

Z dôvodu úspory miesta a lepšej efektivity prenosu existuje pre HDMI aj variant Mini HDMI a Micro HDMI, ktoré sa používajú pri niektorých tabletoch a predovšetkým pri digitálnych fotoaparátoch. Prepojovací kábel má teda klasický HDMI konektor (typ A) na jednom konci a zmenšený konektor mini HDMI (typ B) alebo micro HDMI (typ C) na druhom. Funkcia je však úplne rovnaká.

Medzi prepojovacími káblami môžeme nájsť aj rôzne redukcie z HDMI na iné typy rozhrania, ktoré podporujú video. Napríklad redukcia na zachovanie VGA , konektor alebo DVI port.

Výhody oproti VGA a DVI

  • neustále inovovaná technológia
  • prenáša zvuk aj spätne, napríklad pre domáce kino
  • môže niesť internetové pripojenie
  • rozšírenie HDMI aj u malých zariadení zaisťuje vzájomnú konektivitu, napr. prepojenie digitálneho fotoaparátu s televízorom
Uvítame vaše pripomienky k obsahu stránky