Prečo 4k TV nahradil 3D TV?

Vývoj technológie sa obzvlášť pri televízoroch za posledných niekoľko rokov dramaticky zvýšil. Od klasických veľkých televízorov, cez televízory s vysokým rozlíšením až po ploché obrazovky a 3D TV, alebo ešte lepšie, televízory 4K. V súčasnosti existuje celá škála možností pre spotrebiteľov.

Boom okolo 3D TV

Okolo 3D televízorov bol v roku 2010 veľký rozruch, no v súčasnosti je už oveľa viac skloňovanou témou práve 4K TV. Väčšina 3D TV sa v roku 2016 prestala vyrábať. Čo bolo príčinou ich úpadku? Dôvodov je podľa odborníkov hneď niekoľko. Jedným z nich bolo nesprávne načasovanie predaja na americkom trhu. V rokoch 2007 až 2009 bol v USA senzáciou HD televízor a spotrebitelia neboli v roku 2010 ochotní si kúpiť 3D novinku, keďže doma mali nový HD TV. Ďalším dôvodom bolo nosenie špeciálnych 3D okuliarov, ktoré boli vyrábané exkluzívne a preto vznikalo riziko, že nebudú kompatibilné s inými značkami 3D televízorov, ako s tým, ktorý máte doma. Samozrejme, musíme ešte započítať cenu takýchto okuliarov, ktorá sa v prípade 4-člennej rodiny mohla vyšplhať až na 400 €. 3D televízory však narazili aj na ďalšie úskalia: mali problém so zobrazením živého vysielania a takisto konverzie medzi 2D a 3D neprebiehali vždy hladko.

Ak sa teda rozhodujete vymeniť svoj starý 3D televízor, rozhodne zvoľte ako alternatívu 4K TV, ktorý má horizontálne rozlíšenie okolo 4 000 pixelov.

Rodina pozerá film na 3D TV

3D okuliare pre celú rodinu môžu vyjsť draho

V čom je 4K TV lepší?

Oproti 3D TV má televízor 4K oveľa prepracovanejší a jasnejší obraz. Presnejšie je to viac pixelov, čo súčasne vytvára obrázky, ktoré sú ostrejšie a schopné zobrazovať oveľa viac detailov. Ide o čisté, jemné a plynulé vykreslenie farieb, konkrétne množstvo farebných tónov na celom spektre farieb a takmer trojrozmerný efekt. Najviac viditeľný rozdiel v obraze je pri väčších rozmeroch televízora. V profesionálnom svete sa 4k televízory považujú za štandard digitálneho kina. Používajú systém filtrovania obrazovky na vytvorenie 3D zážitku. Divák môže získať 3D obrazy s plným HD rozlíšením z 3D lúčov. Tieto 4K 3D TV sú veľmi obľúbené najmä medzi ľuďmi, ktorí si na kvalitu obrazu potrpia.

Porovnanie kvality obrazu v 4K

4K TV ponúka vernejšie zobrazenie

 

4K TV sú dnes už štandardne SMART televízory, ktoré sú v podstate viac počítačom ako bežným televízorom. Smart TV vám umožňujú sťahovať stovky aplikácií, od služieb televízneho vysielania, ako je Netflix, až po mediálne servery, správcov súborov a hry. 4K 3D TV navyše poskytuje dokonalý obraz, pri ktorom sa budete cítiť ako v kine.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články