Trieda pamäťovej karty

Trieda pamäťovej karty (často značená slovom Class) symbolicky vyjadruje rýchlosť pamäťovej karty. Rýchlosť je vyjadrená počtom megabajtov (MB) prenesených za jednu sekundu, a to ako pri zápise, tak pri čítaní dát. Rýchlostná trieda je veľmi dôležitá pri výbere pamäťovej karty, a to najmä pre užívateľov, ktorí radi fotografujú a nahrávajú video. Pomalá karta môže zariadenie patrične brzdiť.

Číslo triedy vždy garantuje určitú rýchlosť, s akou je karta schopná pracovať. Ide o minimálne hodnoty, takže v praxi je karta vždy o niečo rýchlejšia.

Triedy pamäťových kariet

  • Class 2 dosahuje rýchlosť aspoň 2 MB/s a dnes je vhodná na pokojné a nenáročné fotografovanie. Ideálna do jednoduchých kompaktov.
  • Class 4 s rýchlosťou minimálne 4 MB/s umožňuje plynule snímať aj pomalšie sekvenčné zábery. Ideálna do bežných kompaktov a mobilov.
  • Class 6 sa pýši rýchlosťou aspoň 6 MB/s a je ideálna na natáčanie HD videa a rýchle sekvenčné snímanie. Je vhodná do bežných kompaktov a lacnejších zrkadloviek.
  • Class 10s rýchlosťou od 10 MB/s zvládne natáčanie Full HD videí aj bleskové fotografovanie. Je vhodná aj do profesionálnych fotoaparátov.

Pamäťové karty Class 4 >> Pamäťové karty Class 6 >> Pamäťové karty Class 10 >>