SSD

SSD (z angl. Solid state drive) je druh stáleho (nie volatilného) pamäťového disku používaného vo výpočtových technológiách. Od HDD pevných diskov sa líši predovšetkým tým, že neobsahuje mechanické časti, čo prináša celý rad výhod.

Prvou je prevádzková energetická nenáročnosť, ktorá zodpovedá v priemere 2-3 W, pri HDD je to zhruba 6-7 W. Vďaka tomu dokáže okrem iného šetriť batériu notebookov. Vzhľadom na absenciu mechanických častí na čítanie a zápis dát, pracuje SSD disk rýchlejšie než HDD, a to aj pri tzv. bootovaní systému. Odvodenými výhodami sú nehlučná prevádzka, ľahšia váha, minimálna tvorba tepla a nenáchylnosť na nárazy a otrasy. Vďaka vyššie uvedeným prednostiam sa perfektne hodí do notebookov, PDA, tabletov a podobne. Ale pre svoju rýchlosť a skladnosť sa využívajú aj v stolových počítačoch.

Porovnanie veľkosti HDD a SSD

SSD

SSD sa vyrába s podporou prípojných rozhraní pevných diskov typu ATA, SATA, PCI Express a podobne. Sú teda schopné nahradiť HDD. Oproti nim takisto nepoužívajú magnetický zápis, takže dáta na SSD nemožno zmazať vplyvom magnetizmu. Dátovú kapacitu však majú HDD väčšiu. Flash pamäť diskov SSD je podobná ako pri pamäti RAM, ktorá ale neslúži na stále uchovanie dát. Naproti tomu existujú aj volatilné SSD zvané SDRAM a DRAM.

Výhody oproti HDD

  • tichý, bez vibrácií a ľahký
  • nižšia energetická spotreba
  • rýchlejší než HDD
  • emituje minimum tepla
  • nepoškoditeľný magnetom, nenáchylný na nárazy a otrasy

Ponuka SSD diskov >> Notebooky s SSD diskami >> Stolné počítače s SSD diskami >>