Schlaďte sa s tou správnou chladničkou
Bežné chladničky, americké chladničky, chladničky do bytu, do kancelárie alebo do auta. S mraziakom alebo bez neho. No frost, nulové zóny, twin cooling, spotreba, hluk, ... Je toho toľko, čo musíte pri nákupe novej chladničky riešiť. Radi by sme vám predstavili jednotlivé technológie alebo značenia a vaše rozhodovanie trochu zjednodušili.
Výletné chladenie
Chladničky nie sú len veľké skrine, ktoré má každý v byte. Aj na cestách potrebujú vaše potraviny zvláštnu starostlivosť. Ako vybrať tú najlepšiu prenosnú chladničku? Existujú aj lepšie riešenia ako chladiace tašky, do ktorých musíte každú chvíľu vkladať namrazené vložky? Určite áno, čítajte ďalej.
Zatiaľčo vy máte v aute klimatizáciu, jedlo potrebuje zvláštnu starostlivosť. Či už idete na poobedňajší piknik alebo dovolenku, autochladnička by mala patriť medzi základnú výbavu. Zabudnite na chladiace vaky a tašky. Tie musíte nachladiť vopred a nemáte ich teplotu pod kontrolou. Ideálna autochladnička dokáže znížiť teplotu okolia až o 15°C a je možné ju napájať z bežnej zásuvky aj z adaptéra na zapaľovač v aute. Pri výbere si uvedomte, že s chladničkou budete taktiež manipulovať - pozor na vhodné umiestnenie madiel a pokiaľ bude mať koliečka, tým lepšie.
Takáto chladnička samozrejme nemusí len chladiť - moderné modely môžu vďaka jednoduchej zmene nastavení jedlo taktiež ohriať, štandardom je 50-60°C. Po akomkoľvek použití však nezabudnite chladničku umyť a vytrieť do sucha, aby sa v jej priestore netvorili pliesne.
Malá a šikovná
Máte malý byt alebo potrebujete chladničku na chatu? Čo majú chladiče grafických kariet spoločné s chladničkami? A ako zariadiť to, aby vás nerušilo vrčanie kompresora? Stačí si len správne vybrať. A s tým vám samozrejme radi pomôžeme.
Nie vždy potrebujete maximálny priestor za každú cenu. Na chate alebo v kancelárii uprednostníte nízku spotrebu a bezhlučný chod. Väčšinu zvukov, ktoré z chladničky vychádzajú, má na svedomí kompresor alebo ventilátor. Pokiaľ sa ich zbavíme a nahradíme ich inou technológiou, máme vyhraté.
Takou technológiou je napríklad Heat pipe v kombinácii s hliníkovými článkami. Heat pipe už dnes využívajú napríklad výrobci výpočtovej techniky (napr. chladiče procesorov alebo grafických kariet). Tenkou trubičkou je odvádzané teplo, ktoré sa prenáša do množstva hliníkových dostičiek, odkiaľ mizne. Na rovnakom princípe funguje aj chladenie - vďaka prívodu elektriny do chladničky sa kvapalina v trubičkách schladí na požadovanú teplotu a je potom ďalej rozvádzaná. Vďaka tomu sa ochladí množstvo spomínaných hliníkových dostičiek a následne celý priestor chladničky.
Takéto riešenie je samozrejme ideálne predovšetkých pre menšie chladničky s nedeleným priestorom. Pre väčšie modely sú lepšie iné riešenia.
Retro design skrýva špičkovú techniku a inteligentné detaily
Stále populárnejšie sú chladničky s retro designom. Nesmiete sa ale nechať zmiasť vzhľadom, často práve tie sú výkladnou skriňou technológií, len sú zabalené v kabáte, ktorý nepodlieha zubu času. Pridajte k tomu množstvo inteligentných detailov, vďaka ktorým nič nespadne a nekotúľa sa, a máte ideálnu kombináciu pre milovníkov klasiky.
Nemusíte byť zberateľom starých vecí, aby ste mali radi retro. Pokiaľ sa navyše podarí, hodí sa do veľkého množstva interiérov, v ktorých sa stane prirodzenou dominantou. Množstvo ľudí navyše stále spomína na "staré dobré časy" a pripomína si ich, keď už nie pôvodnými výrobkami, ta aspoň retro kúskami. Ďalšou výhodou rokmi overeného designu je množstvo farieb. Zabudnite na biele alebo strieborné prevedenie. Vyberajte z čiernej, jasnej červenej, zelenej alebo fialovej farby. Uvedomte si, že chladničku budete nielen aktívne využívať, ale budete sa na ňu skoro každý deň pozerať.
Zabúdať by ste nemali ani na praktické detaily. Technológie sú síce úžasná vec, ale pokiaľ vám z dvierok pri prudšom otvorení vypadne pohár, je niečo zle. Preto sa zamerajte na "drobnosti", akými môže byť práve hĺbka políc vo dverách. Alebo držiaky na fľaše, často umiestnené v hornej časti chladničky. Držiaky by zároveň mali mať mierny sklon, aby ste mohli skladovať aj fľaše otvorené len raz.
Chlaďte v americkom štýle
Sledujete americké filmy a obdivujete priestorné chladničky, do ktorých sa zmestí snáď celé prasa a sud vína? Čo zo seba sypú ľad na požiadanie a vo dverách majú minibar so šampanským? Ide o dômyselný kus techniky, avšak s veľkým vnútorným priestorom sú spojené určité riziká, na ktorých riešenie by ste sa mali zamerať. Ktoré to sú? To vám radi prezradíme.
Americké chladničky sú kapitolou samé o sebe. Ich vnútorný priestor je porovnateľný s jaskyňou a často sú doslova nabité tými najlepšími technológiami. Podľa čoho by ste mali vyberať? Predovšetkým podľa toho, akým spôsobom sú chladené potraviny v každej časti chladničky a ako je zaistená cirkulácia vzduchu. Napríklad technológia Multi Flow od Samsungu zaisťuje prúdenie chladného vzduchu v rámci jednotlivých poličiek, čo zabraňuje zmenám teploty napríklad pri častom otváraní dverí.
Viac cirkulačných obehov využíva aj technológia Twin Cooling plus® taktiež od Samsungu. Jeden cirkulačný okruh sa venuje chladiacej časti a druhý okruh je v mraziacom odiele. Vďaka presnému nastaveniu teploty a vlhkosti budú vaše potraviny dlhšie čerstvé a zároveň nebude dochádzať k prenosu pachov (kto by predsa chcel vanilkovú zmrzlinu s cesnakovou vôňou?).
Čo ešte môžete čakať od amerických chladničiek? Výrobníky ľadu sú prakticky samozrejmosťou, rovnako ako minibar. Pokiaľ teda máte dostatok miesta a nájdete pre ňu využitie, s americkou chladničkou bude váš život oveľa príjemnejší.
Chladnička plná zón
Okrem toho, že chladnička chladí, môže mať taktiež množstvo doplnkových funkcií, ktorú sú citlivé k vašim potravinám alebo šetria energiu. Nižšie vám prinášame aspoň krátky výber technológií, ktoré môžete nájsť a po ktorých by ste sa mali obzrieť. A zároveň si pripomenieme, že fyzika má svoje využitie aj v praxi.
Do zástupu ďalších podporných technológií patrí napríklad aj nulová zóna. Tá funguje tak, že v chladničke vznikne separátny priestor, ktorý má vlastné čidlo a kde môžete sami nastaviť presne takú teplotu, akú budete chcieť. Rovnako sa môžete stretnúť aj s "falošnou" nulovou zónou. Tá nemá vlastné čidlo, využíva len fyziku - pokiaľ napríklad otvoríte dvere od chladničky, studený vzduch do tejto priehradky "spadne".
Ďalším praktickým pomocníkom je kontrola vlhkosti vnútorného priestoru. Vďaka neustálemu sledovaniu sa nielen netvorí námraza na stenách chladničky, ale nenájdete ju ani na vašich potravinách. Ušetríte a vaše jedlo vydrží dlhšie čerstvé.
Dôležitú úlohu hrá aj cena chladničky. Zaostarávacia cena je totiž jedna vec a spotreba elektrickej energie vec druhá, nemenej dôležitá. Pri výbere sa sústreďte na energetickú triedu, ktorá by mala byť najmenej A+ (čím viac "plus", tým lepšie). Pomôžu taktie čidlá, ktoré priebežne upravujú činnosť kompresorov. Chladnička si tak doslova "zvykne" na váš štýl používania a vy ušetríte ďalšie peniaze.
Vaše prostriedky ušetrí aj LED osvetlenie - je nielen moderné a elegantné, ale tiež o 75 % úspornejšie ako bežná žiarovka.