HDD
HDD (z angl. Hard Disk Drive) býva tiež označovaný ako pevný disk alebo hard disk. Ide o hlavnú pamäťovú jednotku na dočasné aj trvalé ukladanie väčšieho množstva dát vo výpočtových technológiách, predovšetkým teda v stolných počítačoch, notebookoch a externých pevných diskoch. Ako technológia zápisu sa používa magnetická indukcia, čo odlišuje HDD napríklad od SSD a flash pamäte. Okrem toho ide čiastočne o mechanické zariadenia, čo tieto typy takisto nie sú.
Pri HDD sa sleduje niekoľko dôležitých parametrov. Prvá je kapacita pohybujúca sa od stoviek GB až k jednotkám TB. Vyššiu kapacitu majú HDD v stolových počítačoch, lebo sú väčšie (bežne 3,5") môžu si dovoliť vyššiu energetickú náročnosť než tie v notebookoch (štandardne 2,5"). Naprieč celou škálou fyzickej veľkosti, aj tej pre zápis dát, sú externé pevné disky (bežne 1,8 - 3,5"). Rozdiel je len v tom, že disky 3,5" už vyžadujú napájanie zo siete, tie 1,8 - 2,5" sa uživia z USB portu. Druhý parameter je rýchlosť otáčok platní vo vnútri. Tá ovplyvňuje celkovú rýchlosť zápisu a čítania dát. Opäť platí pravidlo, že HDD v stolových počítačoch je rýchlejšie (od 7200 ot./min) na úkor vyššej spotreby energie, s ktorou sa v notebookochšetrí (bežne 5400 ot./min).
Doplňujúcou charakteristikou je hustota zápisu na disk. Tú ovplyvňuje počet platní HDD. V bežne predávaných diskoch sa nachádzajú 1-4 a platí pravidlo, že čím menej platní, tým väčšia hustota zápisu a tým vyššia rýchlosť čítania/zápisu, pretože sa pamäťové sektory nachádzajú bližšie pri sebe. Na pripojenie HDD sa používa rozhranie Serial ATA, pričom posledný variant SATA III ponúka najvyššiu priepustnosť dát (600 MB/s), ktorá s je samozrejme väčšia než rýchlosť bežne dostupných HDD. Napríklad priemerný disk s otáčkami 7200 ot./min poskytuje prenos dát okolo 100 MB/s. Ďalšie varianty poskytuje rýchly PCI-Express, eSATA pre pripojenie externých dátových médií a Mini PCI-E napríklad pre SSD disky v notebookoch.
Hybridné HDD (SSHD) predstavujú zlúčenie s technológiami a vlastnosťami diskov SSD. Vybraný pamäťový sektor poskytuje rýchlejšie čítanie a zápis pre dáta, s ktorými sa aktuálne či najviac pracuje. Podobne funguje aj tzv. cache, ktorý je štandardom pre HDD.
Malým bratom HDD boli diskety FDD. Šlo o totožnú technológiu s tým rozdielom, že platne v disketách boli ohybné. Obdobne ich roztáčali mechaniky v počítačoch, rovnako ako integrovaný elektromotor roztáča platne.
Výhody oproti SSD
- poskytujú vyššiu kapacitu
- sú lacnejšie
- majú dostatočnú rýchlosť zápisu a čítania dát
- majú využitie v širokej škále zariadení
Stolné počítače s kapacitou 500 GB a viac >> Notebooky s kapacitou 500 GB a viac >> Televízory s funkciou nahrávania na externé HDD >>