Nekazte si oči, vyberte si ten správny monitor

Monitory sú najdôležitejšou súčasťou každého počítača. Preto ich musíme vyberať veľmi obozretne a uvážene.

Najskôr sa musíte rozhodnúť, na čo budete monitor využívať. Na každú činnosť je vhodný iný monitor. Najvyššie hodnotení výrobcovia monitorov, ktorých nájdete v našej ponuke sú napríklad: Samsung, LG, Acer a ďalší. Lesklý povrch monitora zobrazuje krajšie farby a matný povrch je lepšie čitateľný na vonkajšie použitie. Je tiež dobré sa vopred rozhodnúť, či si zaobstaráte klasický monitor, alebo dotykový. Monitor by mal tiež mať rovnaké konektory ako počítač.

Konektory na prenos obrazu

Monitor slúži iba na prenos obrazu a je potrebné k nemu pripojiť nejaký zdroj signálu napr. videokameru, notebook alebo grafickú kartu.

  • DisplayPort (mini) - Podporuje rozlíšenie presahujúce FullHD, a preto je označované ako najkvalitnejší spôsob pripojenia počítača k monitoru.
  • HDMI - Veľmi dobre zvláda vysoká rozlíšenie, vo verziách 1,4 a vyšších umožňuje rozlíšenie až 4K.
  • VGA (D-Sub) - Používa sa na pripojenie projektora a nájdeme ho skôr na starších počítačoch alebo notebookoch. Podporuje 10-bitové farby, avšak na náročné využitie nestačí. Pri rozlíšení full HD klesá ostrosť.
  • DVI - Najvyššie rozlíšenie je 2K. Používa sa najčastejšie k stolným počítačom.

Rozdelenie monitorov

Monitory si môžeme rozdeliť do 3 základných kategórií, a to podľa uhlopriečky.

  • od 18“ do 22“
  • od 23“ do 25“
  • od 27“ do 30“

Ďalej si ich môžeme rozdeliť podľa spôsobu použitia. Položte si otázku - na čo budem monitor používať?

Herný monitor

Pri výbere herného monitora musíme najviac dbať o to, aby sme si vybrali taký, ktorý má najnižšiu odozvu (max. 4 ms) a obnovovaciu frekvenciu aspoň 60 Hz. Zaistí vám tak plynulý a nesekaný záber. Veľkosť monitora už potom záleží iba na vás, avšak hráči preferujú skôr monitory s väčšou uhlopriečkou.

Grafický monitor

Tieto monitory slúžia pre rôzne grafické úpravy, ako napríklad animácie, grafický dizajn, fotografie a pod.

Najdôležitejšie pri výbere sú predovšetkým dva parametre, ktorými sú - Gamut (aké rozsiahle oblasti môže monitor v určitom farebnom priestore dosiahnuť) - mal by byť najširší. A ďalším kritériom je tzv. farebná hĺbka (koľko bitov je použitých na opis farby alebo pixelu). Grafické monitory by mali mať aspoň 10-bitovú farebnú hĺbku.

Kancelársky monitor

Monitory, ktoré nám postačia na bežné domáce využitie, či kancelársku činnosť. Najdôležitejším aspektom pri výbere je veľkosť, cena a rozlíšenie.

V dnešnej dobe sú už monitory so štandardom FullHD rozlíšenia (1920x1080px). Tento štandard je však pomaly potláčaný modernejšími 4k monitormi, ktoré poskytujú jemný a kvalitný obraz s plne vykreslenými detailmi.

Bežná štandardná uhlopriečka kancelárskeho monitora je zhruba 20 palcov. Tento aspekt je však závislý na vašich finančných možnostiach. Pri výbere nie je veľkosť displeja natoľko dôležitá ako iné parametre. Prakticky tu ide skôr o váš pocit z obrazu, ktorý je s väčšou veľkosťou lepší.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články