Ako obrazovka funguje?Princíp vykreslenia je v podstate rovnaký, či už ide o televízory, mobily, tablety či monitory. Najdôležitejším prvkom každého obrazu je zobrazovací bod (pixel). Celý obraz je zložený z mnohých a mnohých týchto bodov (spravidla zo stoviek tisícov až miliónov). |
Počet bodov sa udáva pri tzv. rozlíšení, teda množstve zobrazovacích bodov v celej šírke a výške obrazovky (napríklad 1366x768). Zobrazovaný predmet je vykreslený bodmi. Čím viac je zobrazovacích bodov, tým menšiu časť zobrazovaného predmetu zaberajú.
Vráťme sa späť k mýtu o veľkosti obrazoviek. Teraz už poznáme princíp zobrazenia. Je jasné, že pri zhodnom rozlíšení platí nasledujúce: čím väčšia je obrazovka, tým redšia je sieť zobrazovacích bodov.
Ak má obrazovka šírku 40 cm a výšku 20 cm a rovnaké rozlíšenie ako obrazovka s rozmermi obrazovky 80x40 cm, je sieť bodov na druhej uvedenej obrazovke štyrikrát redšia, teda obraz je štyrikrát menej ostrý.
Okrem počtu bodov, ktorý je hlavným meradlom ostrosti, ide aj o pomer strán obrazovky. Staré monitory a televízory pracovali s pomerom strán 4:3, teda s rozlíšeniami 768 x 576, 1024 x 768 bodov a tak ďalej. Dnešná moderná elektronika využíva pomer strán 16:9, menej často potom 16:10.
Ideálne je, keď sa pomer strán zobrazovaného zhoduje s pomerom strán obrazovky.
Obrázok zložený z mnohých zobrazovacích bodov |
Rovnaký obrázok zložený z malého počtu bodov
|