Intel a AMD sú 2 najpopulárnejšie značky medzi výrobcami procesorov. Obe spoločnosti vznikli v 60. rokoch v USA a zároveň majú vybudovanú svoju fanúšikovskú základňu. Každá z nich má v niečom navrch a každá má do budúcna ešte čo zlepšovať a uspokojiť tak potreby čoraz náročnejších zákazníkov. Poďme sa bližšie pozrieť na týchto dvoch rivalov.
Vláda Intelu
Mohli by sme povedať, že Intel je medzi bežnou populáciou viac resp. dlhšie známy. Možno preto, že už v roku 2005 sa stal partnerskou spoločnosťou Apple Computer a bol jej jediným dodávateľom procesorov – pre vtedajšiu platformu Apple Macintosh. CPU Intel nájdeme ako v stolových počítačoch, notebookoch, serveroch, tak i v mobiloch. Najznámejšie sú výkonné procesory radu Intel Core. Serverové procesory Intel Xeon zase majú väčší počet jadier s podporou vizualizácie. Úsporné procesory Intel Pentium a Celeron sú vybavené integrovanou grafickou kartou a sú vhodné do jednoduchých zostáv.
V súčasnosti je na trhu najnovšia, 11. generácia procesorov Intel
Intel bol veľmi úspešný aj vďaka procesorom Xeon, ktoré sa používajú aj u najvýkonnejších superpočítačov sveta. AMD nevedelo Intel dlho dostihnúť, najmä pre nie tak dobrú architektúru a výrobnú technológiu. Ich továrne na čipy jednoducho neboli tak dobré ako u konkurenčného Intelu. Ten mal viacjadrové procesory rýchlejšie a s nižšou spotrebou. Prirodzenou voľbou zákazníka bol tak lepší Intel.
Roky plynuli a vďaka štatistikám vieme, že minimálne do roku 2017 Intel jednoznačne na trhu dominoval. Od roku 2018 sa však AMD začal pohybovať v lepších číslach a Intelu sa vyrovnával. Vďaka AMD Ryzen 3000 sa situácia čoraz viac zlepšovala. Určite za to môžu aj procesory z lacnejšej kategórie v podobe Ryzen 5 3500 a 3500X. Taktiež Threadripper a v neposlednom rade 16-jadrový Ryzen 9 3950X do socket AM4.
Prelomový rok 2018 pre AMD
Ak AMD chcel obstáť v tejto súťaži ako víťaz musel niečo zmeniť. A tak sa aj stalo. Využili pomalší zvoľnený vývoj Intelu, zmenili výrobné technológie a doplnili svoju ponuku vysokovýkonnými a energeticky úspornými procesormi. Čo sa týka architektonickej stránky, tak priniesli vylepšenie so Zen+. Dalo by sa povedať, že rok 2018 sa stal pre AMD prelomovým a pre Intel tiež, ale v negatívnom slova zmysle. AMD sa pomaly, ale isto dostával na prvú priečku rebríčka. Uviedli 2. generáciu radu Ryzen – Threadripper, ktoré boli vtedy určené pre značne náročných užívateľov a taktiež nové lacné 32-jadrové procesory. Bezkonkurenčne zaútočili na serverový aj domáci trh Intelu.
Jednoznačná odpoveď na otázku, s ktorým procesorom si lepšie užijete hranie, nie je. Záleží to aj toho, akú máte grafickú kartu na svojom hernom notebooku, či v akom rozlíšení hráte hry. Momentálne je pomyselným číslom jeden AMD v počte predaných procesorov. Najnovší a oveľa lacnejší Ryzen 9 zvíťazil nad skvelým Intel Core 9980XE. Ale ako poznáme Intel, ten na seba nenechá dlho čakať a určite prijme opatrenia, ako tento stav premeniť v ich prospech. To je len dobrá správa, nakoľko takéto zdravé súperenie má za výsledok len lepšie a výkonnejšie procesory pre spotrebiteľov.