Skôr ako si kúpite webkameru, mali by ste vedieť, na čo a za akých svetelných podmienok ju budete používať. Ak už predstavu máte, prejdite si s nami prehľad všetkých dôležitých charakteristík, ktoré ovplyvňujú kvalitu fungovania webkamery.
Rozlíšenie
Rozlíšenie je jednou z vlastností, ktorá výrazne ovplyvňuje kvalitu snímaného obrazu. Môžete si vybrať v rozmedzí 0,3 Mpx (rozlíšenie 640x480 px) až 2 Mpx (1920x1080 px). Ak budete webkameru používať na videokonferencie, pokojne si vystačíte aj s rozlíšením 0,3 Mpx. Pre vysokokvalitný obraz, napríklad prírodných scenérií alebo kvalitné videá, je výhodnejšie vyššie rozlíšenie. S tým totiž uvidíte ostrejšie aj jednotlivé detaily. Pokiaľ sa v budúcnosti chystáte rozbehnúť vlastný Youtube kanál, mali by ste si kúpiť webkameru s rozlíšením aspoň 1280x720 px.
Prečítajte si, prečo je rozlíšenie dôležité...
Svetelné podmienky
Aby webkamery fungovali správne a ponúkali kvalitný obraz, potrebujú dostatok svetla. Väčšina základných modelov nemá svoje vlastné prisvietenie, a preto potrebujú buď denné svetlo, alebo dostatok svetla umelého. Niektoré webkamery majú vlastný zdroj svetla, takže môžu na kratšiu vzdialenosť zachrániť kvalitu obrazu. Všeobecne však platí, že čím menej je svetla, tým je kvalita obrazu horšia.
Prečítajte si, prečo tomu tak je...
Počet snímok (FPS)
FPS je o počte snímok za sekundu, ktoré webkamera zvláda. Samozrejme, vychádzame zo všeobecného pravidla: Čím viac ich za sekundu je, tým je video plynulejšie. Pre bežné používanie (videokonferencia na Skype, a pod.) však bohato postačia webkamery, ktoré urobia 25 snímok za sekundu. Ak chcete napríklad monitorovať záhradu webkamerou, stačí aj nižší počet, napríklad len pár za sekundu.
Prečítajte si, prečo je počet snímok dôležitý...
Spôsob umiestnenia
Webkamery môžete vyberať v dvoch hlavných prevedeniach. K dispozícii sú webkamery, ktoré možno pripnúť priamo na rám monitora. Okrem toho, samozrejme, môžete vyberať aj medzi takými, ktoré možno postaviť na stôl či poličku.
Cena
Cena webkamier sa pohybuje od pár eur po niekoľko stovák. Nie vždy však platí, že drahšia webkamera znamená kvalitnejší obraz. Preto by ste mali vyberať na základe vyššie uvedených kategórií. Okrem toho, že môžete ušetriť, budete mať istotu, že vybraná webkamera zvládne presne to, čo od nej budete očakávať.