Biele kuchynské linky - inšpirácie ako im dodať nadčasovosť

Keď si Slováci kupujú novú kuchynskú linku, zaujíma ich najmä farba a materiál kuchynskej pracovnej dosky alebo farba dvierok. Pri výbere sú pritom konzervatívni – najčastejšie si vyberú bielu farbu a laminátovú pracovnú dosku v dekore dreva. Biela kuchynská linka vyzerá skvele, avšak musíte si dať pozor, aby nepôsobila príliš chladne a sterilne.

Pozor na chladné modré svetlo

Ak máte biele skrinky alebo pracovnú dosku, je potrebné, aby ste ich pocitovo prehriali svetlom. Optimálna teplota chromatickosti svetla pre bielu kuchynskú linku je približne 6000 Kelvinov. Pri výbere svietidiel do kuchyne preto hľadajte žiarovky zhruba s touto hodnotou.

Teplota chromatickosti 6000 Kelvinov nie je náhodná. Svetlo s touto teplotou je pocitovo neutrálne a pripomína prirodzené denné svetlo. Ak by ste použili žiarovky s výrazne viac Kelvinmi, svetlo bude chladné a modrasté, čo v bielej kuchyni nepôsobí dobre. Žiarovky s nižším počtom Kelvinov produkujú síce teplé, ale žlté svetlo, ktoré kazí dojem z dizajnovo čistej bielej kuchynskej linky.

Biela kuchyňa s drevom

Dávajte si tiež pozor, aby ste to s bielou neprehnali. Ak zvolíte biele dvierka skriniek, bielu pracovnú dosku aj bielu podlahu, bude vaša kuchyňa pôsobiť sterilne a pripomínať nemocnicu. Interiéroví architekti preto radia, aby ste bielu farbu skombinovali s drevenými alebo prírodnými doplnkami.

Buď si v dekore dreva kúpte kuchynskú pracovnú dosku, alebo kúpte aspoň drevený barový pult či jedálenské stoličky. Ak na to nemáte priestor, pohrajte sa s doplnkami – sterilitu bielej kuchyne skvele oživí napríklad váza s čerstvými kvetinami alebo vetvičkami stromov zozbieranými v lese. Podobnú službu odvedú aj drevené misky plné ovocia alebo drevené úchytky skriniek kuchynskej linky.

 

BIela kuchynská linka s drevom Line

Sterilný pocit z bielej kuchynskej linky odstránite nenápadnými doplnkami z dreva. Na obrázku biela lesklá kuchyňa Line

Nebojte sa experimentovať s čiernou

Ak ste odvážni a nebojíte sa experimentovať, skombinujte bielu kuchyňu s prvkami čiernej. Obrovský kontrast medzi farbami vytvára dojem luxusu, ktorý len tak neomrzí.

Fantasticky vyzerajú napríklad biele skrinky v kombinácii s čiernou pracovnou doskou a drezom. Keď navyše zvolíte dosku v dekore prírodného kameňa, surový pocit ešte umocníte. Nemusíte ale chodiť do extrému za každú cenu – čoraz obľúbenejšie sú tiež sivé alebo tmavosivé pracovné dosky, ktoré v kombinácii s bielou tiež vyzerajú skvele.

Bílá kuchyně v kombinaci s černou pracovní deskou působí luxusně. Na obrázku kuchyně Emilia

Biela kuchynská linka v kombinácii s čiernou pracovnou doskou pôsobí luxusne. Na obrázku rohová kuchynská linka Emilia

Záverom myslite tiež na povrchovú úpravu materiálu. Medzi zákazníkmi sú obľúbené lesklé kuchyne, ktoré dávajú bielej farbe hĺbku, na druhú stranu ale odrážajú farby všetkých predmetov v okolí. Oproti tomu matný povrch svetlo pohlcuje, takže matná kuchynská linka pôsobí ako čisto biela, aj keď ju celú obklopíte spotrebičmi a dekoráciami.

Líbí se vám tento článek?

Podobné články