Ako zladiť farby nábytku?

Pýtaš sa, ako vykúzliť tú pravú atmosféru domova plného pozitívnej energie, pohody a pokoja? Je to jednoduché. Stačí, keď si vyberieš nábytok, ktorý sa ti páči, doplníš ho vkusnými dekoráciami a izbu vymaľuješ tou správnou farbou. Nevieš, ktorá farba to je? Pozri sa na naše farebné koleso a prečítaj si, aká nálada je typická pre určitú farbu.

Psychológia farieb

 

Na toto nezabudni

Farba je ako čarovný prútik. Miestnosť môže opticky zväčšovať alebo zmenšovať, predlžovať, ubrať jej svetlo alebo ju rozjasniť.

Veľké plochy je vhodné vymaľovať neutrálnou farbou, výrazné farby sa hodia pre menšie plochy alebo doplnky.

Hlavným efektom tmavých farieb je optické zmenšenie a stmavenie miestnosti. Všetky prírodné farby a odtiene budú pôsobiť upokojujúcim dojmom a budú pozitívne pôsobiť na ľudskú psychiku. Pamätajte na to, že príliš sýte farby sú síce moderné, ale čoskoro sa opozerajú.

Ako pracovať s farebným kruhom

Vo farebnom kruhu nájdeš jednotlivé farby, ktoré sú v ňom poskladané podľa vzájomných vlastností. Kruh sa najčastejšie skladá z 12 farieb, ktoré vychádzajú z odtieňov červenej, žltej a modrej.

Ak do neho nakreslíš tvary, ako sú: štvorec, čiara, trojuholník, obdĺžnik, šesťuholník, získaš na ich vrcholoch farby, ktoré k sebe budú ladiť.

Kontrastné farby sú tie, ktoré sú bezprostredne oproti sebe. K červenej bude ladiť zelená a k oranžovej modrá. Jedná sa o odvážnejší spôsob ladenia farieb. Tvoj interiér potom bude živší.

Tón v tóne je ladenie farieb, ktoré sa na kruhu nachádzajú v bezprostrednej blízkosti. Ako príklad môžeme uviesť odtiene žltej. Jeden z odtieňov by mal byť vždy dominantnejší.

Biela a čierna farba na kruhu nie sú zastúpené, pretože sa hodia k akejkoľvek farbe z farebnej palety.

Štvorec

Čiara

Trojuholník

 

Líbí se vám tento článek?

Podobné články