Ako funguje fén?

Fény sú bežnou súčasťou nášho každodenného života. Mnohí z nás ich používajú každý deň. S mokrými vlasmi by sa totiž len tak niekto nevybral do chladného počasia. Fény nám v podstate pomáhajú chrániť telo pred nebezpečenstvom prechladnutia. Vieme ale, ako tieto zariadenia fungujú? Iste, určite máme predstavu, že sa v nich ukrývajú ventilátor a ohrevné teleso. Nie je ale konštrukcia fénu podstatne zaujímavejšia?

Ťažké začiatky

Fén na vlasy sa prvýkrát objavil v dvadsiatych rokoch 20. storočia. Nástup na trh rozhodne nemal jednoduchý, pretože stovkám zákazníkov uštedril elektrickú ranu a desiatky z nich dokonca pripravil o život. Dôvodom bola, ako asi tušíte, predovšetkým neopatrnosť užívateľov pri sušení vlasov v kúpeľni. Našli sa aj takí, ktorí si sušili vlasy priamo počas kúpeľa, čo sa nedá považovať za najbezpečnejšiu osobnú starostlivosť. Fén sa tak dokonca až do osemdesiatych rokov potýkal so značnou nedôverou. Tú prelomil až zákon v Spojených štátoch, ktorý zaviedol tzv. GFCI zariadenia. Názov "Ground Fault Circuit Interrupter"by sa dal voľne preložiť ako "prerušovač elektrického obvodu".Ten je od roku 1991 súčasťou všetkých fénov a stará sa o okamžité prerušenie elektrického obvodu vo féne, akonáhle zaregistruje prítomnosť vody. Stále je ale samozrejme zlý nápad hádzať fén do vody.

Konštrukcia fénu

Cieľom fénu je, ako iste vieme, dosiahnuť to, aby sa nám z vlasov odparila nežiaduca vlhkosť. To dosiahneme pomocou veľmi horúceho vzduchu. V praxi fén teda pôsobí úplne rovnako ako teplý vietor na zavesenú bielizeň. Teplota a pohyb zaistia odparovanie najrýchlejšie. Dizajn fénu bol ale pre konštruktérov celkom tvrdý oriešok. Skombinovať tieto dve vlastnosti do ručného zariadenia vôbec nebolo jednoduché. Nakoniec sa však podarilo nájsť optimálnu konštrukciu. Každý fén je teda zložený z troch hlavných častí. Je to ventilátor tvaru hydraulickej turbíny. Ten nasáva vzduch a privádza ho do hubice. Ďalej je to výhrevné teleso zložené z chrómových špirálovitých drôtov. To slúži na vyhrievanie vyfukovaného vzduchu. Tretia, a nemenej dôležitá časť, je bezpečnostný systém fénu. Ten je zložený z mnohých častí, ako je prerušovač obvodu, teplotné čidlo, ktoré pri prehriatí okamžite vypne fén a, samozrejme, izolačný materiál chrániaci naše ruky.

Spolupráca je základ

Dohromady tieto komponenty fungujú veľmi elegantne. Zapnutie fénu uzavrie elektrický obvod, ktorý spustí všetky systémy fénu. Ako prvá sa aktivuje vykurovacia špirála, ale bezprostredne potom sa rozbehne ventilátor. Ten začne nasávať vzduch a okamžite ho nasmeruje do postupne sa zužujúcej hubice. Tam vzduch prúdi špirálou, kde sa ohrieva, a následne prúdi na naše vlasy. Súčasne ale vzduch tiež ochladzuje špirálu, čím perfektne zabezpečuje tepelnú rovnováhu vo féne. Ak sa vám niekedy omylom podarilo len na sekundu zamedziť prietoku vzduchu za fénom, mohli ste si všimnúť charakteristický zápach. Nedostatok prúdiaceho vzduchu okamžite zvýši teplotu vo féne. Našťastie, prípadné komplikácie už strážia bezpečnostné funkcie fénu.

Moja predajňa

${favoriteStore.title}

${favoriteStore.address}

${favoriteStore.psc} ${favoriteStore.city}

Telefón: ${favoriteStore.phone}

E-mail: ${favoriteStore.email}

obľúbená predajňa (zmeniť)

tovar na predajni zobraziť na mape

Nepodporovaný prehliadač

Ľutujeme, používate internetový prehliadač, v ktorom vám Okay nebude fungovať.

Skontrolujte prosím, či používate aktuálnu verziu niektorého z podporovaných prehľadávačov nižšie, alebo či máte v prehľadaní povolenú podporu JavaScriptu.

Podporované prehliadače sú:

Ospravedlňujeme sa, že naša aplikácia nefunguje na starších prehliadačoch.